Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: Ionut on March 24, 2013, 04:36:14 PM
Daca merg pana la Sighisoara, nu pot merge pe Medias-Iernut-Ludus-CTurzii? :D Sau e cu gropi?

Nuuuuu. Sighisoara-Medias e in lucru....si se circula...dar greu. Sunt si portiuni largite dar si ingustate. Per total....nu e foarte bine.

Medias-Iernut e cam dezastru, mai ales dupa Tarnaveni. Iernut-Campia e OK.

Per total...mai bine ramai pe traseul clasic cu conditia sa ocolesti Tg-Mures care o poti face intr-o gramada de feluri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Atunci fac Sighisoara-Tg Mures si apoi Tg Mures-Iernut. Of ma, nu ai cum ocoli gropile!!! :madwife:

stelian222

Au plombat mare parte din DN15D portiunea Vaslui-Podeni(Buhaiesti). Mare parte insemnand ca au mai sarit cate o groapa pe ici-colo. Dar sunt plombe fara numar....mai multe decat limita decentei.

In mod normal nici nu ar trebui sa aduc aminte de soseaua asta dar am vazut f. multe masini cu nr de IS, B, GL, NT, CT etc scopul lor fiind de a ajunge la Iasi ocolind ruta directa DN24 Vaslui-Iasi.
DN15D ramane insa asa cum zicea si colegulMrs:
Quote from: Mrs on March 18, 2013, 10:10:25 PM
drumul e infect...
. :(

Raducu Popa

Cei cu masini mici care tranzitati Romanul, evitati va rog, centura... Bucata subliniata cu rosu e dezastru. Mai bine o luati prin oras pe strada marcata cu verde...

ciprebbe

Cluj- Oradea s-a umplut de gropi, mai binezis cratere, e de evitat noaptea, e recomandata viteza redusa si prudenta maxima
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

la fel e pe DN7, dupa Lipova , pana dupa Orastie
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

asztalos

#756
Quote from: ciprebbe on March 26, 2013, 09:23:55 AM
Cluj- Oradea s-a umplut de gropi, mai binezis cratere, e de evitat noaptea, e recomandata viteza redusa si prudenta maxima
Mai bine zis Alesd-Oradea, nu? A trecut un prieten ieri pe Cluj-Oradea si se plangea de cratere si de radare, in schimb nu a precizat zona cu probleme. Ne precizezi, te rog?
L.E. : Incet dar sigur nu mai avem nici un drum national bun in tara asta :( Dn1 se face praf incet dar sigur (vezi Cluj-Oradea), DN2 la fel (vezi Roman-Motca <--- am trecut recent), de Dn7 se plang colegii (vezi post-urile de mai sus). Pentru ce mai platim rovonieta daca toate drumurile sunt praf?
L.L.E. : Imi planific o excursie de cateva zile in luna mai la Viena. Sper sa repare drumul pana la Oradea pana la acea data... Oricum, abia astept sa trec granita, unde de la Hajduszoboszlo pana la destinatie numai autostrada o sa vad...

cricric

^^Din solidaritate.
Imi amintesc cat se statea spre Arad cand era drumul in lucru. Si acuma e iara praf

Ionut

Mda, ce vesti proaste imi dati... o sa merg incet, voi face o vesnicie pana la Oradea si inapoi.

stelian222

#759
Quote from: R@du on March 25, 2013, 04:17:48 PM
Cei cu masini mici care tranzitati Romanul, evitati va rog, centura... Bucata subliniata cu rosu e dezastru. Mai bine o luati prin oras pe strada marcata cu verde...

Multumesc pt. precizare, chiar am de gand sa ajung in Roman peste vreo luna. Stiu ca acum vreo 3 ani erau niste strazi in lucru si din greseala dorind sa ajung la Kaufland am nimerit pe centura....urat moment.

PS: are cineva informatii despre cum se prezinta arhicunoscuta intrare in Onesti dinspre Adjud? Au mai reparat ceva in ultimul an si nu stiu eu?Multumesc!

ciprebbe

Cluj- Oradea......dinainte de Huedin si pana in Oradea e varza.
Eu am indoit geanta inainte de Piatra Craiului, asa ca e mai bine sa se circule preventiv
Cum te apropii d eOradea cresc si craterele :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

Daca tot vorbim de cratere, drumuri europene importante etc : va invit sa vedeti (sa nu "savurati") craterele imense de pe DN15/E60, pe la podurile de dupa Ludus spre Campia Turzii (intre Chetani-limita jud. Cluj mai precis). O sa vedeti capace zburate pe camp, soferi care isi schimba roata (din cauza gentii indoite) pe marginea drumului, soferi franand brusc etc.
Chiar...va sfatuiesc pe toti cei care treceti prin zona mentionata sa fiti cu ochii pe drum (ca nu e de gluma)...

adsailton92


laurashgeo

Quote from: stelian222 on March 26, 2013, 01:16:58 PM

PS: are cineva informatii despre cum se prezinta arhicunoscuta intrare in Onesti dinspre Adjud? Au mai reparat ceva in ultimul an si nu stiu eu?Multumesc!
Ultima data am trecut pe acolo in Octombrie si era asfaltat nou intre Rondul ala mare de la intrarea dinspre Adjud pana in rondul de la Gara.
E un pas inainte, insa mai este necesara o asfaltare de 5km intre Borzesti si intrarea in Onesti!

stelian222

Pai eu fix de bucata aia de 5km(sau cati or fi de fapt) intrebam  :) Stiu ca au asfaltat o parte din Calea Marasesti  ca era dezastru dar la fel de dezastru e si bucata de care spui si tu, deci banuiesc ca nu au miscat nimic daca tu ai trecut pe acolo in octombrie.