Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Cluj-Oradea depinde de zi si de ora la care il tranzitezi.
De la coborarea din Gilau de pe A3 poti ajunge in Oradea in 1 ora 40 min daca e liber sau poti sa mai pierzi 1 ora in + daca e aglomerat.
Crd ca pe Sibiu-Sebes-Cluj buba va fi la Sebes....dupa ce treci de Sebes in max 1h 30 ajungi la Gilau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

Vor incepe anul acesta lucrari de reabilitare la drumul dintre Blaj si limita judet Sibiu, spre Copsa Mica + studiu de fezabilitate pt drumul expres Sebes-Turda

http://alba24.ro/drumul-national-14-b-blaj-sibiu-va-fi-modernizat-se-lucreaza-si-la-studiul-de-fezabilitate-pentru-drumul-expres-sebes-turda-172551.html
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

MRS

Pe DN24, mai ales intre Barlad si Crasna, s-au creat multe trambuline la poduri; exista deja limitari de 10km/h... UMB :help:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

stelian222

Acum vreo 3 saptamani era doar intr-un singur loc, dar 10km/h este exagerat, se trecea cu 60-70. Insa ai dreptate se observa o oarecare tendinta de a se lasa terenul la poduri, la toate podurile mai mari....

MRS

Prietene, e decopertat si pus pietris 2-3m inainte si dupa poduri, am trecut pe inserat si nu am facut poze, da o fuga pana la Salcioara sa vezi restrictiile de viteza de 10km/h... >:(


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

asztalos

S-au apucat baietii de la Strabag de treaba pe Dn15 Targu Mures-Reghin. Deocamdata se fac santuri si se taie marginea drumului pe la Sangeorgiu de Mures. Apropo, podul de la Selgros s-a dat in folosinta pentru sensul Tg Mures-Reghin. Data viitoare o sa fac si poze ;)

stelian222

Quote from: Mrs on March 18, 2013, 10:04:12 PM
Prietene, e decopertat si pus pietris 2-3m inainte si dupa poduri, am trecut pe inserat si nu am facut poze, da o fuga pana la Salcioara sa vezi restrictiile de viteza de 10km/h... >:(


Nu am zis ca nu ai dreptate, in februarie era bine asta am zis, si ca 10km/h oricum e exagerat pus pe indicatoare pt. ca se merge mai tare de obicei

delacroix

Quote from: asztalos on March 18, 2013, 11:45:34 PM
S-au apucat baietii de la Strabag de treaba pe Dn15 Targu Mures-Reghin. Deocamdata se fac santuri si se taie marginea drumului pe la Sangeorgiu de Mures. ...
Perfect! Astia se apuca de lucru la termenul de finalizare 22.02.2013.

asztalos

In privinta drumului national 15 Tg Mures-Reghin am o informatie de la o sursa sigura cum ca in septembrie 2013 Strabag o sa termine aceasta portiune. Vom vedea ce se va intampla...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stelian222

Unde este mai indicat sa trimit o sesizare poate poate se mai pun niste petice pe DN28 ca e groaznic drumul? LA fel din DN15 Vaslui-Negresti-Roman. Ma ia oare cineva in serios?

Ionut

#746
Salutare! Tot eu cu intrebarea pentru varianta optima B-Oradea. :)

Ma gandesc sa merg pe Brasov, nu pe Sibiu. De la Brasov la Cluj ce recomandati? Vreau sa fie drum OK, fara gropi, de-aia merg pe Brasov, A1 este zob.

asztalos

@Ionut : Brasov - Cluj : Brasov DN13 - Feldioara-Padurea Bogatii - Rupea - Bunesti - Sighisoara - Acatari - DJ151D - Ungheni (E60/DN15) - Iernut - Ludus - Campia Turzii - A3 (avand in vedere ca vrei sa ajungi la Oradea).
Calitatea drumului este bun/foarte bun pana la destinatie (ma refer pana la Piatra Craiului E60-DN1). De acolo pana la Oradea, mai ales de la Alesd pana la Oradea erau gropi/cratere in asfalt (asa cum am zis intr-un post anterior), poate le-au astupat muncitorii de cand nu am mai trecut acolo.
Daca vrei, IN PM (ca sa nu fie off-topic), iti zic toate radarele cu locatii (sa nu ai surprize) de la Brasov pana la Oradea  de pe traseul mentionat :)

panda80

Gropile sunt tot acolo pe Cluj-Oradea, am trecut vineri. Sunt unele foarte adanci si periculoase, si sunt in numar foarte mare, nu este un fenomen izolat. Trebuie atentie multa.

Ionut

Daca merg pana la Sighisoara, nu pot merge pe Medias-Iernut-Ludus-CTurzii? :D Sau e cu gropi?