Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ivanpop

UMB-ul a inceput in forta lucrarile pe DN18, se fac lucrari la diguri si se schimba podetele, daca e vremea buna incep asfaltarile pentru ca nu mai au mult de lucru la podete.
O sa postez niste poze facute ieri


Mai au inca de facut gabioane







UMB-ul a inceput ultimul lucrul si o sa termine primul.(DN18 este impartit in 3 tronsoane), depinde daca o sa le dea banii

Ionut

Super fain update-ul, multumim mult si bine ai venit! :cheers:

ivanpop


alecu26

Quote from: iuli on January 27, 2013, 07:10:08 AM
Eu nu am nimic cu insulitele alea... Mi se par destul de OK. Cat am mers intre Brasov si Sibiu nu mau deranjat deloc, evident ca nu aveam viteza, la 90-110 e ok cu ele, si oricum sunt puse aproape de intersectii sau intrari in localitati unde oricum ai viteza mica, logic.

dar i-a treci si noapte sa vezi ce fain ii. Nici unul din semne nu se vede. Toate sunt acoperite de mizerie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stelian222

 La fel a inceput UMB, cu elan si pe DN24, acum o saptamana faceau rigole intre Crasna si Vaslui, nu mai stiu acum ce mai e dar sigur in cateva zile vor continua cu asfaltul dupa Vaslui.

  Il astept cu deosebit interes si pe Casuneanu sa continue marea asfaltare in oraselul meu Husi  :)  dar asta numai daca primarul PDL va primi banii de cofinantare de la CJ Vaslui. Exista posibilitatea ca acest proiect de 10mil E (marea asfaltare, 120 strazi si ~37km asfalt din care s-a realizat ~1/3) sa fie in pericol daca nu se dau banii... Deja in unele sate din judet, cu primari PDL am inteles ca s-au pierdut finantarile...

ivanpop

#711
Inca cateva poze de pe DN18
Se lucreaza la asfaltarea podetelor
Va place cum arata DN18?Mie nu







stelian222

Pe ce portiune din DN18 se lucreaza? si cam care sunt previziunile pe anul acesta?

asztalos

#713
Am parcurs acum doua zile urmatoarea ruta : Tg Mures - Reghin - Toplita - Borsec (DN15) - Poiana Largului - Targu Neamt (DN15B) - Pascani - Targu Frumos (DN28A) - Iasi (DN28), iar la intoarcere am venit Iasi - Targu Frumos (DN28)-DN2-Motca- dupa care traseul a ramas acelasi.
Pareri :
DN 15 :
- de la Targu Mures la Reghin, avand in vedere ca e un santier, nu drum, e DEZASTRU! De preferat sa ocoliti aceasta zona, mai ales in timpul saptamanii
- de la Toplita pana la Borsec e bun drumul, chiar surprinzator de bun. De la Toplita pana la Borsec (de fapt pana la Tulghes) nu se vad marcajele de pe drum, dar ce mai conteaza daca e bun drumul?  :p
- de la Tulghes pana la satul Poiana e DEZASTRU : serpentine mari, drum inexistent pietris/cratere... dar nu aveam alte solutii de ocolire, din nefericire :(
- de la satul Poiana pana la Targu Neamt drumul era exceptional, fara trafic, dar plin de radare :)
DN 15B :
- de la Targu Neamt pana la DN2 prin Dumbrava drumul e acceptabil, drept (se poate merge tare daca vrei) dar sunt cratere pe marginea drumului, acoperite de pietris si nisip... (tipic romanesc)
DN2/E85 :
-pana aproape de Roman am venit la intoarcere pe acest drum... ACCEPTABIL calitativ, dar sunt niste denivelari si cratere pe marginea drumului de iti rupi telescoapele la masina...iarasi plin de radare, trafic mai intens
DN 28 :
- de la DN2/E85 (aproape de Roman) pana la Iasi : drumul e exceptional, anumite denivelari si alunecari apar incet dar sigur. In rest, drum exceptional unde se poate merge cu viteza (mai ales ca in marea parte are aproape 4 benzi)
DN28A : Motca-Pascani-Targu Frumos :
-drumul este intr-o stare DEZASTRUOASA! Mai bine sa evitati aceasta portiune, mai ales de la iesirea din Pascani spre Tg Frumos. Atatea cratere in viata mea n-am vazut!!! Bine ca nu m-am dus cu masina mea ci cu una mai "inalta"
Sper ca micul review v-a fost de folos :)
P.S. : Vai de drumurile noastre... nu stiu de ce mai trebuie platita si rovinieta in asemenea conditii... :(

ivanpop

Quote from: stelian222 on March 03, 2013, 10:06:44 AM
Pe ce portiune din DN18 se lucreaza? si cam care sunt previziunile pe anul acesta?
Se lucreaza pe tot tronsonul de la Sighet la Moisei.S-au schimbat podetele in proportie de 90%, se asfalteaza portiunile unde s-au schimbat podetele, au dat drumul la statia de betoane.Pentru anul acesta avem sperante sa se termine, depinde daca o sa primeasca banii. Pacat k nu o sa fie gata celelalte 2 tronsoane care sunt reabilitate de AKTOR si Shapir.Lucrarile au inceput cu o intarziere de aproape un an la tronsonul UMB, 7 luni la AKTOR si 8 la SHAPIR

nenea_hartia

^ Aktor și Shapir au cele mai grele tronsoane, care includ Pasul Gutâi (Aktor) și Pasul Prislop (Shapir). În plus, consultantul a fost suspect de îngăduitor cu Spedition UMB, care a schimbat soluția tehnică în localități. Iar CNADNR a închis ochii la maniera în care drumul a fost pregătit pentru iarnă, în special în zona Vințu de Sus-Moisei, unde îți rupeai mașina în pragurile create de podețele la care nu s-a lucrat și peste care - din acest motiv - nu s-a așternut asfalt.

@stelian222: se lucrează peste tot, de la Baia Mare la Iacobeni (județul Suceava).

stelian222

Quote from: asztalos on March 03, 2013, 10:57:04 AM


- de la Tulghes pana la satul Poiana e DEZASTRU : serpentine mari, drum inexistent pietris/cratere... dar nu aveam alte solutii de ocolire, din nefericire :(

In primul rand multe multumiri pt update!

Ultima data am fost pe aici anul trecut in perioada aprilie. Drumul era excelent(exact ca si bucata pana la Borsec/Poana Largului), nici o gropicica macar, am condus de placere. De asta mi-i si greu sa inteleg/sa imi imaginez acum ce s-a petrecut acolo. Se lucreaza la latire? daca poti da te rog niste detalii in plus!

Quote from: asztalos on March 03, 2013, 10:57:04 AM

- de la satul Poiana pana la Targu Neamt drumul era exceptional, fara trafic, dar plin de radare :)
DN 15B :


Nu ai pomenit nimic de pasul Petru Voda ( unul cu probleme vechi de 7-8ani). Stiu ca an de an era f. rau aici ( pas Petru-Voda ->satul Pluton), lucrari interminabile, plombe peste plombe, pietris, gropi, semafor pt. ca un sens e surpat etc.


Quote from: asztalos on March 03, 2013, 10:57:04 AM


DN28A : Motca-Pascani-Targu Frumos :
-drumul este intr-o stare DEZASTRUOASA! Mai bine sa evitati aceasta portiune, mai ales de la iesirea din Pascani spre Tg Frumos. Atatea cratere in viata mea n-am vazut!!! Bine ca nu m-am dus cu masina mea ci cu una mai "inalta"
:(

Raman iar masca la aflarea acestei vesti.  As fi pariat toti banii :)  ca drumul asta e la fel de ok ca si anul trecut dar se pare ca pierdeam pariul. Am fost pe aici in toamna (noiembrie chiar) si tin minte ca am condus constant si relaxat cu 90-100 toata bucata Pascani-Tg Frumos. Erau cateva plombe f. bine puse  si o bucata mai peticita ( la iesirea din Pascani care acum aud ca e bomba) dar.....cam atat.

ivanpop

Quote from: nenea_hartia on March 03, 2013, 03:22:32 PM
^ Aktor și Shapir au cele mai grele tronsoane, care includ Pasul Gutâi (Aktor) și Pasul Prislop (Shapir). În plus, consultantul a fost suspect de îngăduitor cu Spedition UMB, care a schimbat soluția tehnică în localități. Iar CNADNR a închis ochii la maniera în care drumul a fost pregătit pentru iarnă, în special în zona Vințu de Sus-Moisei, unde îți rupeai mașina în pragurile create de podețele la care nu s-a lucrat și peste care - din acest motiv - nu s-a așternut asfalt.

@stelian222: se lucrează peste tot, de la Baia Mare la Iacobeni (județul Suceava).
Hai sa-ti explic eu mai bine ca sunt din zona.
AKTOR a lucrat doar pe o portiune de 10-12 km, mai precis sau facut santurile, dintr-o distanta totala de cca 60 km,in rest nimic altceva, SHAPIR a lucrat de la Moisei pana in varf la Pasul Prislop, tot cu santuri, iar UMB-ul a largit drumul pe tot tronsonul, intr-adevar nu a pregatit drumul pentru iarna nu numai in zona Viseu de Sus-Moisei ci peste tot.Precizez ca se lucreaza numai pe tronsonul UMB.Cei de la UMB nu fac santuri de beton, o sa se faca doar rigole, au o lucrare mai usoara, dar sunt primii care au inceput lucrul.

asztalos

@stelian222 :
In privinta localitatii Pluton (tin minte ca eram doar pasager si urmaream drumul si peisajul) : sunt niste denivelari, semnalizate corespunzator. Sunt de fapt niste alunecari de teren unde treci cu 30 km/h. In rest, de la Poiana Largului pana la Tg Neamt e foarte bun drumul.
Treaba e ca s-a furat padurea (mai ales de la localitatea Poiana pana la Tulghes : daca te uiti atent, vezi ca nu mai este padure, aproape deloc :( Banuiesc ca din aceasta cauza apar alunecarile de teren...
In privinta drumului national 22A : Motca-Pascani-Targu Frumos : e chiar DEZASTRU. Sa nu uitam ca erau zapezi de peste 2 metri pe acolo, datorita Crivat-ului care batea cu putere pe timp de iarna. Inca vedeai troiene de 1-1,5 metri pe marginea drumului. Din cauza asta s-a stricat carosabilul, mai ales in vale (poate s-a adunat zapada/apa acolo, s-a inghetat, dupa care a inceput sa crape soseaua).

Raducu Popa

Pascani - Tg Frumos chiar ca s-a stricat....am mers acum vreo saptamana noaptea pe ninsoare, vizibilitate scazuta. Am luat vreo 2 "gropicele" de am enumerat toti sfintii...asa mila mi-a fost de masina...of