Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia


Splendide poze, dar ce de zăpadă  :o!! Pe la noi aproape s-a topit...

ciprebbe

Cam asa aratau masinile si in Cluj dupa 25 ore de ninsoare continua
Acum totul e inghetat, si de miercuri se anunta noi ninsori.
Si totusi se circula incredibil de bine.




Nici nu indraznesc sa ma gabdesc cum e in jud Sibiu unde CNADNR ul nu are incheiate contractele de dezapezire.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

am fost astazi de la Timisoara-Batuta DN7 este intre Lipova si Savarsin drumul este criminal pe acesta bucata au aparut la cratere pentru ca gropi nu se mai pot numi..........................mare atentie la cei care vor merge pe acolo, nu am reusit sa fac poze lipsa aparat si am vorbit la tel.  pe casca bineinteles :)
sunt cratere care sunt umplute cu pietris,balst,etc ........este jale  >:(

mariansb

#633
In weekend am facut un drum de la Alba la Arad si retur pe DN7.Intre Lipova si Orastie drumul s-a stricat ,aparand gropi si denivelari.Din ce imi amintesc probleme mai deosebite sunt in zonele Odvos,Conop, Vetel, centura Devei , Orastie.Daca prinzi trafic si mai e si noapte ,e greu sa le eviti.Daca nu le vor astupa , macar provizoriu , va fi urat de tot.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

BoGDaN

Am avut un drum pana la Calimanesti VL si vreau sa va spun ca viaductule de pe Valea Oltului arata ca dupa bombardament. Cratere imense. Atentie in zona Boita - Lazaret SB si Brezoi- Calimanesti VL: Cad stanci si sunt alunecari de teren.

laurashgeo

@BoGDaN postul tau citit azi ma duce cu gandul ca previziunile maiasilor se aplica prin unele zone :))

BoGDaN

hihi sa inteleg ca acum esti in Bugarach?!?!
don't worry, azi peteceau Doreii de la Vectra Service cu roaba si maiul gropile....trebuia sa fac o poza.  8)

mariansb

Vineri pe DN7 lucrau la peticitul gropilor aparute , atat in judetul Hunedoara cat si in jud. Arad , dar nu cred ca va tine prea mult solutia , fiind doar o umplere cu material si tasare superficiala.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

viossboss

Cateva foto facute azi pe DN24 intre Crasna si Barlad

















De unde nu vezi  semne de circulatie pe alte drumuri ,aci parca sunt prea multe.
P.S. Cer scuze pt. calitatea foto si data eronata (jur ca sunt facute astazi si nu ieri  O:-))
Dream come through !
Once in a lifetime !

nenea_hartia

^ Pozele sunt foarte bune, mulțumesc. Iar drumul pare excelent.
Ai dreptate cu indicatoarele, acolo arată ca o sorcovă. Dar poate e mai bine așa, pentru că aglomerarea te îndeamnă să reduci viteza.

davyl

Un mic feedback in urma calatoriei pe care am avut-o spre Romania in 21 decembrie 2012:

Intrare in tara prin Nadlac: trecere frontiera foarte repede.

Nadlac-Pecica-Arad drum bun, curatat de zapada, dar cu gauri mari exact pe mijlocul soselei (ca urmare a zapezilor anterioare).

Intrare pe ocolitoarea Aradului: drum bun; continuare pe Arad-Timisoara cu iesire la Izvin: autostrada superba: am economisit un timp nebun :)

Dn6 Izvin-Lugoj-Caransebes-Dr.Tr.Severin - drum bun si foarte bun cu mici probleme (tot ca urmare a zapezilor).

Ciochiuta-Strehaia reabilitat in proportie de 98%: drum bun.

Lucrarile de la Strehaia "terminate" atat cat sa permita rularea in conditii de iarna -  probabil vor termina acolo in primavara.

Strehaia-Butoiesti-Filiasi reabilitare terminata in proportie de 99%. Cel putin 3 echipaje de politie in zona reabilitata, efectiv la ciupeala... Deh, veneau sarbatorile! Noroc cu flashurile de la colegi...

Sper sa va fi fost utile informatiile mele...

P.S. Fata de drumurile anterioare, folosirea autostrazii, ocolitoarelor Lugoj, Caransebes si Dr.Tr Severin mi-au permis economisirea a aproape o ora si jumatate fata de cat faceam anterior...

panda80

Quote from: davyl on January 01, 2013, 02:52:16 AM
Strehaia-Butoiesti-Filiasi reabilitare terminata in proportie de 99%. Cel putin 3 echipaje de politie in zona reabilitata, efectiv la ciupeala... Deh, veneau sarbatorile! Noroc cu flashurile de la colegi...

Acolo e pericol mare de pierdut permisul. Satele liniare, ici-colo cate o casa doar la drum, drumul drept si lat, cu vizibilitate foarte buna, fac foarte tentanta depasirea cu mult a limitei de viteza. Ultimele dati cand am fost pe acolo se mergea cu 120km/h. Eu incercam sa stau sub 100km/h, chiar daca am statie, si eram depasit de toti.

nenea_hartia

Quote from: panda80 on January 01, 2013, 01:59:03 PM
Quote from: davyl on January 01, 2013, 02:52:16 AM
Strehaia-Butoiesti-Filiasi reabilitare terminata in proportie de 99%. Cel putin 3 echipaje de politie in zona reabilitata, efectiv la ciupeala... Deh, veneau sarbatorile! Noroc cu flashurile de la colegi...

Acolo e pericol mare de pierdut permisul. Satele liniare, ici-colo cate o casa doar la drum, drumul drept si lat, cu vizibilitate foarte buna, fac foarte tentanta depasirea cu mult a limitei de viteza. Ultimele dati cand am fost pe acolo se mergea cu 120km/h. Eu incercam sa stau sub 100km/h, chiar daca am statie, si eram depasit de toti.
Sincer, regret vremurile când funcționau camerele fixe de la Butoiești și Arginești, măcar pe vremea aia poliția apărea mult mai rar.
Mulțumim pentru informații, davyl, sper să petreci un concediu plăcut acasă. :)


panda80

O tampenie. Cum vor veni cei din Breaza, Cornu, Comarnic, etc spre Bucuresti? Vor ocoli sute de km sau vor folosi drumuri judetene uneori foarte proaste?