Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Reabilitare DN14 Sibiu-Mediaş-Sighişoara, antreprenor Strabag. Pozele, făcute între Sighişoara şi Daneş, sunt puţin mai vechi (o lună), aşa că acum probabil că drumul arată altfel:









adsailton92

Multumim de poze, @nenea_hartia :)
Intre Sighisoara si Medias(culoarul Tarnavei Mari), avem practic, o singura portiune pe urcare, respectiv Dealul Danesului; va fi ceva optimizat(2 benzi pe urcare)?
-pana la Sibiu, vor fi sectoare pe doua benzi la urcare(dealul de la Rusi/Slimnic/Sura Mare mai tehnic, interfluviul dintre Visa si Cibin,)?

BoGDaN

#423
sper sa il termine odata, iar cand va fi finalizat va arata modern cand va fi largit pe acele portiuni

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

Din câte stiu la  DN66 A  lucrările s-au suspendat pentru că nu exista acordul de mediu,acesta traversând  Parcul National Domogled-Valea Cernei;imi amintesc de ceva proteste ale unor organizatii ecologiste pe tema asta
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

asztalos

O intrebare as avea : DN73A : Curtea de Arges - Campulung - Bran... stie vreun coleg de forum cum e acest drum? Merita parcurs sau mai bine sa ocoloesc aceasta portiune?
Va multumesc

nirolf

Curtea de Arges - Campulung este foarte prost din cate stiu, nu recomand. In continuare spre Bran e ok.

stelian222

Quote from: ciprebbe on September 26, 2012, 10:38:48 AM
INFRASTRUCTURĂ ÎN ROMÂNIA: 18 km de drum național în 3 ani! Mai vrei AUTOSTRĂZI?

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/infrastructura-in-romania-18-km-de-drum-national-in-3-ani-mai-vrei-autostrazi-172076.html

Cam aceeasi e situatia si pe DN2D Tg. Secuiesc-Focsani, mai nou acum lucrarile par abandonate si asfaltul nou de dupa Gresu se degradeaza.

viossboss

Nu pot sa ma abtin sa nu ii ridic si eu in slavi pe cei de la UMB , astazi am circulat pe dn 24-dn 24A intre Barlad si Husi si am avut impresia ca am iesit cumva din tara.
Cel mai rau imi pare ca nu am avut aparatul foto la mine ,peisajele cu soseaua complet si corect asfaltata si proapat marcata meritau niste poze.
Cateva lucruri se fac remarcat la acesti contructori : nu au fost "zgarciti" cu asfaltul ( se poate face experimentul Boc fara frica si au asfaltat vreo 4-5 m drumurile secundare care vin in DN), marcajele corecte pe asfalt (banda rezonatoare pe margine, linia mediana si benzile rezonatoare facute corect inainte de curbe).
Am remarcat si imbracamintea muncitorilor de pe traseu (mai lucreaza la vreo 2 podete) si cei de la UMB si cei de la firma Farbe care marcau semnele de circulatie pe asflat, toti erau de un portocaliu aprins (nu spalaciti cum am vazut pe la noi).
Numai pe afara am mai vazut asa marcaje si pe undeva prin vestul tarii pe o portiune nu foarte mare.
Recitind ce am scris pot fi acuzat ca lucrez la UMB sau ca le fac reclama gratuita si nu e deloc asa.
Poate intr-o tara din vest ar fi ceva normal pentru un drum national dar se pare ca noi am cam uitat ce e normalitatea.
Promit sa fac si niste poze data viitoare cand mai am ocazia sa trec pe acolo.
Dream come through !
Once in a lifetime !

iuli

#430
Asteptam poze.
Stai linistit ca nu acuzam pe nimeni. Daca e ceva de laudat atunci laudam, la fel cum criticam pe cei care nu fac trebuie. Trebuie sa ne pastram obiectivitatea atat cat putem.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stelian222

 Viossboss chiar are dreptate, soseaua  arata ca-n povesti. Totusi nu inteleg de ce au pus acele MULTE portiuni de benzi rezonatoare in locuri in care chiar nu era cazul (zic eu). Cine are de mers tare merge oricum cu sau fara ele, cine merge legal e "faultat" practic la bani ca sigur denivelarile alea in timp nu fac bine la directie, suspensie, bucse, plasticul din bord.

Sosea asemanatoare mai gasesti de la Iasi la Tg Frumos si E85 bineanteles.

Pelbartus

Eu sunt de parere ca reabilitarea DN-urilor a crescut foarte mult in calitate in ultimii 8-10 ani. In zona de vest exista exemplul DN59 Timisoara-Voiteg, foarte prost realizat, apoi DN58b Voiteg-Resita, cu un asfalt foarte bun, dar care lasa de dorit la marcaje. Recent, am circulat pe DN19 Oradea-Satu Mare si am ramas  :o . Foarte probabil la fel va fi si spre Arad. Si mai sunt si alte exemple bune.
In alte zone nu am ajuns, dar sunt sigur ca este aproape la fel.

In schimb, drumurile judetene parca se fac de mantuiala. Centura Buzias este o gluma proasta, iar de Buzias-Lugoj nu sunt foarte multumit.

sebba

din cate stiu eu marcajul rezonator, primul motiv, este sa "te trezeasca" pe tine ca sofer daca tinzi cumva (din motive oboseala, neatentie etc) sa iesi de pe carosabil.
nu cred ca dauneaza perceptibil mecanicii masinii ca doar nu mergi doar pe marcaj

si revenind la reabilitari: mi-a placut DN66, simeria-petrosani. cine a facut bucata aia?
la "minusuri" as baga numarul exagerat de mare de "bomboane reflectorizante" din asfalt
noaptea, in unele zone, ai impresia ca te apropii de pista de pe otopeni :)
Sailing away! S/Y Haimana

MRS

Quote from: iuli on September 27, 2012, 08:28:16 PM
Asteptam poze.
Stai linistit ca nu acuzam pe nimeni. Daca e ceva de laudat atunci laudam, la fel cum criticam pe cei care nu fac trebuie. Trebuie sa ne pastram obiectivitatea atat cat putem.

Next weekend  8)
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...