Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Stef

O filmare de ieri a unui dronist nou  O:-)

Nod rutier Focșani Nord



rota

^ era bine daca preluau cei de la IBB pana in DN1D(10km), din ce stiu au doar primii 7,5 km si sa deschida prima portiune  :)
ne-ar ajuta extrem de mult bucatica pana in DN1D.
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TibiV

Nodul A7-A3 de la Ionut Ivasca: Autostrada A7 / Autostrada Moldovei / Lot1 / Nod Rutier A3 Ploiesti-Buzau


4 foreze!...

Le-or fi bagat in meniu pizza cu spanac?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

saptamana trecuta am trecut de 6 ori pe acolo, si niciodata nu am vazut forezele in actiune. Sincer, pare ca stau in acelasi punct... cand vezi ce e la A0xA3 si apoi ajungi la A7xA3, te cam ia putin tensiunea...

NoWords

#9259
Ieri, pe la ora 20 am trecut pe langa nodul DN23 x A7 din lot 4( Buzau - Focsani) si baietii de la UMB deja au inceput sa ridice structurile pentru pod in zona respectiva.

GIV

poate pune cineva imagini din satelit cu a7 sau inca sunt nori?

NoWords


Stef

Avem ceva frumos tare de la Raducu P Drum

Buzău Focșani 4, nod rutier DN2




pelan87

Autostrada A7, Buzău - Focșani, Lot 1 (UMB) filmat complet, 19.03.2023. Filmarea este de duminica, de aceea utilajele sunt parcate:


mirceaeliade

Mai stie careva de ceva update-uri pe Focsani-Bacau?  Sunt blocaje la exproprieri?  Parca la un moment dat s-a a mentionat cineva pe forum niste decopertari in zona Racaciuni, dar nu tin minte sa fi vazut vreo filmare.  Au trecut 3 luni de la semnare si nu cred ca exista OIL-uri, desi pe Buzau-Focsani 2&3 s-au dat OIL-uri la 30 de zile dupa semnare. 

Bachus01

@mirceaeliade , Lucreaza aproape pe tot tronsonul Focsani - Bacau . Decopertari , drumuri tehnologice (la profil de A ) . Au doar cateva portiuni pe care nu au intrat . In schimb se vede ceva miscare intre capatul nord A7 (centura Bacau) si Filipesti . Dustere albe , cativa oameni + vreo 2 excavatoare . Probabil delimiteaza traseul iar in curand in vedem la treaba .

Ady_ro

#9266

mirceaeliade

#9267
^e greu sa nu fie luat videoul asta ca hit-piece.  Are un ton extrem de agresiv pentru un teren concesionat ca pasune?  Nu pare sa prezinte nici un fel de document dar zice "arentasul SUSTINE ca nu a primit nici o notificare".  Dupa aia arata un email trimis pe 21 la ora 3:39 PM cu comentariul "la care PANA ACUM nu am prmit nici un raspuns", probabil dat la stirile de pe la ora 7 PM, deci editat la nici 3 ore dupa cererea prin email. 

Si incearca sa exculpeze complet CNAIR-ul care a dat OIL de mai mult de 30 de zile.  Ma cam indoiesc ca un privat, constructor de meserie, trebuie sa se ocupe cu exproprieri si notificari.  Si chiar daca au gresit UMB cumva, e foarte dubios ca nu le-au acordat nici macar ocazia de a raspunde oficial, ca asta e genul de chestie care include forwardarea unui email ce trebuie sa treaca pe la niste avocati care nu cred ca neaparat stau la munca dupa 5 PM.  Jurnalism cam dubios pt cineva cu renumele PROTV.  Puteau sa depuna la fel de multa energie sa ii verifice pe cei de la CNAIR cum nu isi fac treaba la timp, si probabil cu totii aveam mai mult de castigat. 

Daca ajungem sa atacam asa pe cei cu exces de zel in a face treaba [din nou nici macar nu mi-e clar ca era vina lor] o sa ne trezim cu metota WeBuild care cere termene contractuale de gen 5 ani fix din ziua cand i se da ultima semnatura de la CNAIR.

gabim

Mi se pare mie sau ceva nu e tocmai in regula cu "reportajul" de fata? Imi vine greu sa cred ca UMB a intrat pe terenuri la intamplare "in cautare de argila", fara a fi primit autorizatie de constructie si fara ca gropile de imprumut sa fie clar delimitate. Mai degraba asta ar fi treaba statului prin CNAIR, care pare ca vrea sa se spele pe maini de orice responsabilitate.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

GIV

Quote from: TibiV on March 21, 2023, 05:13:30 PMNodul A7-A3 de la Ionut Ivasca: Autostrada A7 / Autostrada Moldovei / Lot1 / Nod Rutier A3 Ploiesti-Buzau

oare pizza o sa readuca lansatorul de grinzi pt nod?  :lol:  :lol: