Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dargauda



Morosanu

Astia sunt chiar idioti!!! (proiectanti, cnair si restul decidentilor) Doar pentru reducerea costurilor, a se citi castig Aktor & co, vin calare cu drumul peste casa omului. De ce mama zmeului nu s-au dus cu cativa metri mai incolo? Este camp liber doar. Nu stiu daca este posibil dar chiar mi-as dori sa-i oblige instanta sa darame tot si sa mute si pasajul si dj-ul mai incolo! Sa se invete odata minte cu toate optimizarile lor cu tot. O fi autostrada interes national, dar cred ca mai presus de orice primeaza interesul, proprietatea si viata cetateanului obisnuit.
Politica distruge tot ce atinge.

cristi5

De acord, e o aberatie ce s-a proiectat acolo. Dar nu s-a proiectat si avizat ieri, proprietarul a avut timp sa protesteze. @AlinC cunoaste situatia.

Din cate inteleg omul nu are acte pe unele constructii. De exemplu gardul. Nu poate fi daramat pt ca in acte nu exista :)

Din partea mea poate sa blocheze pasajul cu conditia ca asta sa nu blocheze ST2...

rt25

#26659
^^ cineva mai in spate spune ca, de fapt, acel proprietar a fost expropriat cu cativa metrii, deci practic gardul acum este pe terenul expropriat...
Nu cred ca a fost expropriat de ieri... Scandalul asta putea fi facut din 2014 nu de acum, nu e ca si cum astia ar fi lucrat cu viteza luminii si s-ar fi trezit brusc cu un zid in fata.
In plus, vecinii lui de ce s-au conformat ?

Quote from: adyneamtu on August 26, 2021, 07:30:54 PM
Dupa cum observ pe ANCPI, a fost deja expropriata o portiune din proprietati tocmai pentru realizarea unui drum de acces la proprietati pe langa DJ cu intoarcere pe sub rampa de la DJ.
Gardurile se vor muta(imaginea 2) asa cum s-au mutat si pe partea opusa (imaginea 3 si 4).
Acea familie trage inutil de timp, daca a primit decizia de expropriere. Pana acum trebuia deja sa-si fi mutat gardul asa cum au facut-o vecinii de vizavi.





(Aproximativ)Cu galben fostele limite de proprietati, cu albastru noile limite dupa exproprieri.


Dupa si inainte de mutarea gardului. Acel proprietar a ramas fara pomii din curte.


Later edit: Noroc cu filmarile lui @AlinC. Am gasit intr-o filmare din Aprilie momentul cand vecinii au mutat gardurile si se relocau utilitatile.
Ramane intrebarea de ce oare nu au mutat gardul in acceasi perioada si cei care au facut plangerea.
Mie nu-mi pare rau de familie. Pare ca asta au urmarit. Stiau ca sunt expropriati, dar au continuat sa-si amenajeze curtea cu flori si arbusti in jurul acelui car de lemn. Si acum cer daune morale.


Liviu M

De acord cu Morosanu și total dezamăgit (ca să mă exprim blând și decent) de colegii care sunt de acord cu exproprierile astea gratuite (și depun chiar eforturi să le justifice). :(

Duta C

Oricum numai timpenii fac . Functionari nesimtiti,delasatori,rupti de realitate,rai,caractere josnice,suflete framintate si impartite care au constiinta moarta!!

TibiV

@ Morosanu & Liviu M,

dar de ce nu protestati impotriva regulii CNAIR care nu permite supratraversarea cu pasaje cu pila mediana si astfel obliga constructorul sa faca aceste proiecte idioate, inclusiv sa faca niste S-uri aberante pe niste drumuri care altfel sunt "snur"?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vlad94

CNAIR-ului ii e frica sa nu cumva sa fie lovita pila in timpul unui accident?

adyneamtu

In alte cazuri, da. Dar aici pila mediană n-ar fi făcut vreo diferență. Se făceau aceleasi exproprieri pentru a putea face și drumuri de acces la proprietăți.

Morosanu

#26665


TibiV uita-te aici! Care era diferenta daca le faceau toate cu cel putin 10 m mai la dreapta? Nu le trebuia nici pila mediana, nici nimic. Dar asa pare intentionat facut sa vina spre casa omului! In plus daca ar fi facut pasajul oblic era si mai elegant. Dar na, costau mai mult grinzile ca erau mai lungi. Proiectantii lui peste!! >:(
Politica distruge tot ce atinge.

adyneamtu

Mai la dreapta i-ar fi afectat si mai mult pe cei care și-au mutat gardul deja și acum gardul e langa casa. Unde s-ar mai fi făcut drumul de acces pe partea aia?

toma

Stiti vorba aia, Altii merg pe Luna iar noi nu putem construi un pod drept, aliniat cu veciul drum, chiar daca avem spatiu.Consider ca totul e o marsavie CNAiR.

horatiu.cosma

^^^
Că veni vorba de pila mediană, cred că am reusit sa schimbam ideea asta in CNAIR. Vedem daca se și materializează pe CraPi4 și mai departe.

Liviu M

Quote from: TibiV on September 26, 2021, 02:56:10 PM
@ Morosanu & Liviu M,

dar de ce nu protestati impotriva regulii...
Care-i legătura între băgat picioarele în munca (uneori de-o viață a) expropriatilor și curbele de pe supratraversari?  :o