Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

xab80

Cu alte cuvinte e vorba de planificare proasta (si/sau expertizare defectuoasa privind calitatea solului). Sa speram ca vor gasi o metoda sa tina dealul in loc. Nu stiu daca stiti, dar mai e un deal 'plimbaret' pe A1 aproape de Sibiu. Se numeste dealul Bucium si si acolo se scurge usor-usor la vale tot.

StefanCelMare

#26986
Am văzut filmarea full de pe lot 2 a lui Adisan de azi.
Marcaje și separator median complete de la Teiuș la Aiud.
Doar la Aiud mai e vreun km sau doi de marcat. Evident și de la Teiuș la Alba Nord.
Overall, eu mai că sper la 15 noiembrie  :D
Mai sunt 3 săptămâni, pare fezabil dacă ține vremea.
Okok, poate-s prea optimist, daaar dat fiind că fac acest drum de 6-7 ori pe an sau mai des, pot să vă zic că sincer după chinuri de ani de zile, se vede finalul (chinuri pentru mine ca șofer pe ruta aia, și fizice și psihice când vedeam cum (nu) se lucrează).
N-are cum să nu se deschidă cel târziu în decembrie.
Mai că aș pune un dancing banana.  :lol:

PS. Când văd kilometrii ăia lungi drepți dintre Teiuș și Aiud cu asfalt, marcaj, nu pot sa nu mă gândesc la anii ăia de abandon total al șantierului, cu apa aia care băltea acolo. Of, ce bine că se termină chinul! Aleluia!

Adisan


sergiucloog

Quote from: StefanCelMare on October 22, 2021, 10:26:21 PM
dat fiind că fac acest drum de 6-7 ori pe an sau mai des

Eu care il fac de 20+ ori pe an ce sa mai zic  :D
E un vis umed drumul asta pentru viniturile clujene ca mine :D

AkaManah

Dar eu care il fac de 20 ori+/luna, ce sa mai zic? Parca ma uit la iarba cum creste de 7 ani de zile.

paulmare

#26990
Adisan multumim
La Oiejdea (min 5.40) inca sunt forezele sus pe deal, nici vorba de altceva decat half profile
La Teius (pe la 13.40)- pare ca au scos esafodajele, mai au o gramada de finisaje  - parapetii, panourile antizgomot, segmenti de rigola in cateva locuri etc
Dar pana si Aktor intr-o luna de zile daca ii ajuta vremea - pot termina cat sa dea in trafic cu half profile si restrictii la Oiejdea - si sa termine spatiile de servicii, curatenia de-a lungul autostrazii, solutia definitiva la Oiejdea pana la inceputul verii

LE tot acolo sunt esafodajele, se vede in filmarea urmatoare :(


StefanCelMare

#26992
Am avut și eu ani cu 20+ ture spre Deva.
Situația s-a depreciat progresiv pe tronsonul de DN Teiuș-Alba.
Traficul a crescut, simultan cu lucrările care încurcau girațiile din zona Alba, și cu gatuiturile din Teiuș și Aiud. La asta se adaugă calitatea asfaltului de pe DN, care acum 4-5 ani era decent să zicem (se mai lucra la el ici colo), dar acum e chiar proastă pe suprafețe lungi (și dacă nu este trafic intens tot nu poți merge cu 100 la oră).
Încă maxim 4-6 săptămâni zic eu mai avem de îndurat.
1 decembrie ar fi previzibil ca deschidere, dat fiind conotațiile mai ales ale zonei Alba Iulia.
Lotul ăsta cred că concura cu centura București la chin in trafic.
Iar valoarea sa în kilometri este dublată de faptul că închide niște trasee mai lungi, gen Sibiu-Nadasel, Campia Turzii - Holdea.
Cred că mă bag la o tură după deschidere, așa de mult l-am așteptat.

alin_simeriaveche

#26993
O parte din visul meu se împlinește, Turda - Simeria Veche, continuu pe autostradă. Când voi merge între Târgu Mureș și Simeria Veche pe A, voi fi fericit. Pot să îmi vizitez părinții weekend de weekend. In acest moment acest drum îl fac in 3 ore, atunci probabil într-o oră și jumătate.

dragos76

Nu prea mă ajută privirea cu amănunte așa de mici, dar mi se pare că nu e mai deloc gard de protecție instalat pe tot lotul 2. Mi se pare doar? În situația asta, nu prea cred că poate fi instalat în 2-3 săptămâni (e o muncă simplă, dar care totuși ia timp), deci deschiderea ar fi cu restricție de viteză ca pe DN, nu?

florinalba


florin74

Cred ca pe 25% din traseu e montat...
Problema e ca e criza pe piata... Aktor nu prea mai are de unde sa cumpere ca stocurile sunt 0. Strabag la A3 si ei au problema asta...
Ce aveau pe stoc au terminat. Ieri sau azi.

cristi5

Se poate deshide cu limitare la 100 din lipsa gardurilor. Asa a fost la ST1 initial parca. Cui nu-i convine poate merge pe DN.

Ionut

Sigur, de-aia este limita la 100 km/h pe A1 Bucuresti-Pitesti...

EugenRo





Ce viitor au formele astea de relief?