[B] Magistrala M2 Berceni-Pipera

Started by Ionut, November 07, 2016, 07:13:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rizzuh

Da, in coclauri. Macar de extindeau M2 in partea cealalta, catre Pipera Sat, undeva la Global City/Swan/Cubic.

Acolo in colauri avem deja un peron mai la sud: https://goo.gl/maps/2QHos19YXXU2
Putem o copertina si gata statia de metrou de la cimitir. La cati calatori o sa fie, e suficient :p

v.ghiorghica

#76
Am vazut in poze ca acolo exista sina a 3 a....are tensiune, nu e restricționată zona?!?!
Pe o parte am vazut un gard..dar pe cealaltă?

ghrt

Pe partea cealaltă ajungi la cimitir :)) IVEle erau graph-uite la greu.
Cont (aproape) inactiv.

rizzuh

Este gard metalic (de sarma) pe ambele parti. In dreptul cimitirului nu este pe o parte pentru ca este gardul de beton al cimitirului. Nu stiu daca sina 3 este mereu sub tensiune sau doar la nevoie (probabil ca doar la nevoie).

TibiV

Doar la nevoie.
Linia aia se foloseste la probe & rodaj cand vin trenuri noi.
De aceea exista un fel de "peronas" pentru ca mecanicii sa poata cobora/urca.
Peronasul este in dreptul cimitirului, care are un zid din beton.

"Dincolo, la alectrici", userul misterr si-a reamintit de un reportaj pe care l-a facut in 2011.
La fel a aratat si in 2001, la fel arata si acum, in 2018.
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=200&t=174#p70255





















In sens invers, spre DNCB, linia "pleaca" apoi in curba la stanga spre CFCB (calea ferata de centura), pentru ca pe aici au fost aduse in reteaua Metrorex toate trenurile noi de metrou (Bombardier, CAF).













In final, linia se intalneste cu CFCB undeva mult in spate in poza urmatoare.
Aici este CFCB, vedere spre Popesti/DN4, in dreapta este DNCB.


Curba se vede bine la coltul de sud-vest al cimitirului din fotografia satelitara de la sfarsitul precedentei mele postari...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ceea ce vrea Baluta este o prostie fara seaman, o aberatie dpdv tehnic.

Ceea ce trebuie făcut este reintroducerea metroului în subteran, subtraversarea DNCB si prelungirea pana pe terenurile (deocamdata) virane dintre DNCB si comuna Berceni, unde s-ar putea realiza si un depou subteran decent - sa nu uitam ca iarna, cand este anuntat viscol, se inchide statia Berceni si se baga trenurile in tunel si pe linii de garare din diverse statii, pentru ca altfel exista riscul sa nu poata pleca dimineata din depoul suprateran Berceni.

Prelungirea pana dupa DNCB ar permite si realizarea unei rebrusari decente. Acum frecventa pe M2 este limitata la minim 90 de secunde din cauza sistemului prost de rebrusare si din Berceni, si din Pipera.

Solutia nu este "gaselnita" mea, o cunoaste si Metrorex.
Este a treia "gogoasa" de pe lista postata de Ionut in iunie....

Quote from: Ionut on June 28, 2018, 10:12:30 AM
Extras din prezentarea oficiala METROREX la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
Planuri, promisiuni si gogosi...



Desi nu scrie explicit, este clar ca prelungirea cu 2 statii spre Berceni nu se poate face la nivel, caci intersecteaza DNCB.

Din satelit se vede ca inca sunt terenuri libere intre comuna Berceni si DNCB:


Dar daca chiar vor sa sa faca aceasta prelungire, ar trebui sa scoata un PUZ si sa "rezerve" terenul, pentru ca pana in 2030 zona se va umple de constructii.
Mai ales ca in zona aia va trece si A0, fix intre comuna si DNCB. Super-pozitie pentru orice investitor imobiliar...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Poate Metrorex sa clarifice situatia asta? Faceti-mi niste intrebari precise si le trimit pe 544.

GDPR

Momentan nu exista SPF/SF, asa ca nu stiu ce ar putea sa-ti raspunda.

Oricum, tineti cont de komunikatul Metrorex:

Quote27.09.2018
Proiect pentru extinderea Magistralei 2 de metrou in zona Berceni
Metrorex si Primaria Sectorului 4 au purtat o serie de discutii cu privire la derularea impreuna a unui proiect de extindere a Magistralei 2 de metrou cu o noua statie, intre statia Berceni si Soseaua de Centura.
Consiliul Local al Sectorului 4 a fost imputernicit cu privire la asocierea dintre Sectorul 4 al Municipiului Bucuresti si Societatea de Transport cu Metroul Metrorex S.A. pentru realizarea in comun a proiectului de utilitate publica privind edificarea unei statii de metrou la nivel suprateran.
Etapa urmatoare a proiectului presupune realizarea unui studiu de fezabilitate care va sta la baza detaliilor tehnice pentru construirea noii statii.
Obiectivul face parte dintr-o serie de proiecte din Strategia de dezvoltare a retelei de metrou si a Planului de Mobilitate Urbana Durabila a regiunii Bucuresti – Ilfov: 2016 – 2030, care vizeaza atat modernizarea Magistralei 2, cat si extinderea acesteia.

dr4qul4

@TibiV, pana in centura avem 2,4 km. Extindera M2 cu 1,6 km inseamna ca se extinde doar apna la Can Pack (inainte de cimitir).
Nu este chiar atat de greu si nici atat de rau.
Dar pe langa extindere trebuie facut si un pasaj suprateran imediat dupa depoul Berceni (sunt 4 linii acolo traversate la nivel de catre angajatii metrorex). Sau chiar si al doilea pasaj la viitoarea statie de capat. + o parcare acolo. Cu zapada nu este atat de mare problema. Nu este atat de multa in Bucuresti, si oricum se paote acoperi liniile cu materiale mai usoare. Nu trebuie sa ingropam toate depourile acum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ghrt

De ce nu se poate construi un depou suprateran, respectiv închide gen hală cel existent?

Poate că Metrorex ar trebui să facă un masterplan propriu zis, aprobat de Minister, CGMB şi Primăriile limitrofe, pe baza căruia să se modifice planurile de urbanism astfel încât viitoarele exproprieri să fie mai ieftine şi să nu cauzeze neplăceri.
Cont (aproape) inactiv.

TibiV

Noile accesuri de la Tineretului.
Poze de ieri, 9 octombrie, aprox. ora 15.15
Acces A in lucru





Dupa imprejmuirea de santier, spre Sincai



Nenea in tricou rosu a tot mesteri pe la tablourile electrice...

... dupa care...

... a coborat in groapa un arzator oxiacetilenic



Accesul B aproape gata

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


sab

Quote from: ghrt on October 09, 2018, 12:25:26 AM
De ce nu se poate construi un depou suprateran, respectiv închide gen hală cel existent?
La IMGB exista depou subteran, iar cel suprateran este gen hala.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

Pai este peronul ala de metal. Ce vrei mai mult? :lol: