Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HVMihnea



Nu stiu cat de bine se vede in poza, dar era miscare serioasa la acel deal (Paraul Iovului). In rest liniste..

infraAdi_ro

Quote from: florin74 on May 01, 2018, 06:01:24 PM
^Euromau ceva noutati de pe lot 2? Circula un zvon cum ca au reusit sa isi asigure finantarea de la banci, si ca discuta cu 2-3 subcontractori pe terasamente sa inceapa peste 1-2 saptamani, si ca mai cauta echipe pentru poduri.  Si se plang ca nu ii gasesc. Poate ii aduc din Grecia sau Macedonia, doar sa inceapa dracul lucrul mai repede. :bash:

cel putin pe fostu lot a lui Euroconstruct nu era miscare,multe firme de inchirieri utilaje si-au mutat utilajele pe alte santiere.Aktor o sa gaseasca foarte greu firme subcontractoare,poate doar daca da ceva avans inainte.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

AlinC



voicul

E concurenta la filmat intre Ziarul Unirea si cei de la Alba24?

ladposta

concurenta e din cand in cand benefica :-)

Granata06

Da, pt lotul I. Pentru ei lotul II nu face parte din judetul Alba. Acolo trebuie sa filmeze sa vada lumea cum Aktor si Cnair isi bat joc de lucrare.

Ionut

Accesul pe lotul 2 se face mult mai greu. E mai departe, nu se vede din DN, e complicat... pe lotul 1 accesul e foarte facil pentru cei din Alba, de-asta vedem filmari de doua ori pe saptamana. Tot API are the big guns... v-am pus capturi din avion de pe loturile 1 si 2 si vom reveni (sper de data asta sa nu mai avem ghinion cu plafonul de nori).

Eurocopter

Urmeaza in cel mult doua saptamani filmare aeriana completa si cu ST1 si 2. Vedem atunci daca Aktor este sau nu capabila sa tureze motoarele si sa asigure cat de cat o mobilizare corespunzatoare pt un asemenea lot.

Sent from my F8331 using Tapatalk


teoneo

Quote from: Ionut on May 01, 2018, 10:27:44 AM
Imi poate spune cineva de ce terasamentele in nodul Alba Iulia Sud sunt asa de rosiatice/rozalii? Zgura da culoarea aia?

Am sesizat de multă vreme că cei de la Ziuarul Unirea folosesc un obiectiv foto dat spre maxim la parametrul suprasaturația culorilor (poate au puse și filtre). E adevărat, e de efect, însă nu sunt culorile reale. Le amplifică (după dictonul "faci din țânțar armăsar"). Uitați-vă în urmă, mai ales când erau mai mulți fotografi în aceeași zonă și vedeți diferențele de culoare (culoarea cerului, a pământului, a vegetației, culorile utilajelor, etc). Cei care nu au umblat la acest parametru au poze reale dar nu sunt așa potențate, coloristic vorbind. Totul e din aparatul foto (vezi sigla ziarului în dreapta jos), ei folosesc fotografii "aromate" în culori.
După părerea mea Mister Rocklee a spus adevărul și sunt de acord cu ce zice și ce a văzut el:

Quote from: rocklee on May 01, 2018, 11:15:03 AM
este o problema de redare a imagini ...nu este nimic rosu pe acolo ...am fost de cateva ori dar ...totul era galben nimic rosu ...din ce stiu eu ....poate or fi  dat cu ceva intre timp ..nici in  ultimile imagini a lui daniel I ....nu apare rosu ceva ...

AlinC

#10825
E rosu pamantul din Alba Iulia Sud, chiar din vitorul nod rutier. Si eu am fost acolo de multe ori si se vede in filmare ca pe alte portiuni, chiar printre piloni nu e rosu.
E evident ca sunt ``saturate`` culorile. Orice fotograf isi poate da seama de asta si stie de ce. E de la filtre CPL, dar filtrele respective nu schimba culorile, doar le accentueaza.
Ionut are dreptate, lotul 1 e foarte usor de fotografiat/filmat, chiar si de la sol. Daca ai o scula care zboara e banal. Dupa ora 18 am fost de cateva ori chiar in mijlocul viitorului nod rutier Alba Iulia Sud, la podul de la Mures, la cel de la Ampoi etc. Sa nu mai amintesc ca supratraversarile din zona de Nord si nodul rutier de acolo sunt in zone cu drumuri judetene sau nationale!

Edit. e rosu clar, asa apare si in filmarea celor de la alba24, undeva pe la min 4:21-4:27. Se  vede foarte clar rosul, chiar daca acolo filmarea e supraexpusa. Probabil cele mai bune filmari ar fi cu filtre UV, nici CPL si nici fara filtru, dar cei din presa probabil nu sunt fotografi.
Edit.2 In functie de pozitia soarelui si cat e de puternica lumina poate un ND4 ar fi ok.

Ionut

Pamantul are clar o tenta rosiatica. Sunt si culorile saturate, dar tenta este clara. Explicatia cred ca e legata de oxizii de fier, asa cum s-a spus. Sunt curios din avion cum se va vedea. :)

AlinC

Acum am trecut cu masina pe soseaua de centura, dinspre Sebes spre Cluj. Se vede clar, chiar daca e distanta, terasamentul din Alba Iulia Sud, partea spre raul Mures, are o tenta rosiatica.

C0ndu

În zonă există chiar o faimoasă rezervaţie naturală care se cheamă ... Râpa Roşie:
http://cartitaplimbareata.ro/index.php/2917/rapa-rosie-sebes-alba/

AlinC

Rapa Rosie nu are nicio legatura cu ce discutam. E la distanta mare de Alba Iulia Sud (aproximativ 14 km). Aproape de Rapa Rosie o sa fie o bretea mare prin care A10 se va lega de A1, dar, repet, e departe de Alba Iulia Sud.