Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

StefanCelMare

#26850
Lasă că și Pizza s-a purtat ca un constructor de mâna a 3-a.
Eu n-aș vorbi în locul lor, tot lotul lor e valuri valuri.
Ar fi putut să ne dea lecții prin calitatea lucrării lor, dar datul din gură e gratis.
În locul CNAIR eu pe Pizza i-aș pune să repare toate valurile, cu închideri pe un sens al lotului 1.

Despre reziliere la Aktor, trebuie să fii un pic dus cu pluta să vorbești despre asta la 95%.
Eu rămân la părerea că Aktor poate termina până în 20 decembrie lotul (adică poate deschide circulația, evident va rămâne de lucru).

GIV

^ el chiar e decent daca reziliaza la 95% in comparatie de 99...

rocklee

#26852
va uitati in gura unui ....om de nimic ...care o prins si el o data microfoanele  reporterilo si a vrut sa fie si el ferrm ca ionita si cuc . >:(

dragos76

Și eu zic că prea facem din țânțar armăsar. A dat și el din gură să arate că are ceva ouă, dar de data asta chiar nu cred că ar mai fi în stare de episoade ca LD3 sau ST3.

horatiu.cosma

Foarte funny vocea pusă pe filmuleț, zicând pe la secundele 40 că nu avem parapete median, în timp ce imaginile succesive arată kilometri de parapete median  :lol:. În rest, nu prea sunt multe de zis, vorba lui Ștefan Ioniță din 2017-2018, șanțuri, garduri exterioare și apă la toalete  :D. Nu e deloc simplu pentru actualul DG, fost director de implementare proiecte (inclusiv peste ST2) în perioada 2020-2021 să mulțumească patronii cu "nu e adevărat ce au zis predecesorii" și în același timp să își facă și treaba pentru care e plătit, și anume să deschidă autostrăzi.

Duta C

#26855
Ma scuzati ....nu credeam vreodata ca cei de dreapta pot ajunge atit de cinici si de josnici....la 95% sa ameninti cu rezilierea cind e clar ca constructorul trage sa plece odata de pe lot .......Dl Pistol e pe linia Dl Citzu si cu multe niveluri sub Dl Cuc....nu mai inteleg nimic !! :( :(
Efectiv e dezolant ce se intimpla!!

toma

Mi-e teama de calitatea executiei lucrarilor. Pe ambele loturi. S-a lucrat doar cu opinteli, fusereală, apoi s-a stat...mult. Apoi iar. Ploaie, inghet... N-as recomanda nimanui pe acesti doi constructori. Desi statul roman a contribuit, din plin la tergiversarea lucrarilor. Relocari tarzii.....stit voi. Una peste alta trebuie sa primeze ce e mai important, finalizarea si nu opinia unui intarziat.

bbogdan8

E cam haos la intrarea in oras fiindca au inchis partial sensul giratoriu . Daca vii dinspre Turda si ratezi intrarea pe a10 (care e decent semnalizata, insa foarte putini soferi o observa si o folosesc) trebuie sa intri in oras. Fie intorci la primul sens si o iei inapoi catre varianta ( pe banda recent finalizata ) fie traversezi orasul. Intrarea/iesirea de la AB Sud e blocata si nu mai poti intra pe a10.

si 2 poze in fuga sensul de la intrarea in oras ( iesire de pe centura AB spre Turda )



hefaistos

Nu vreau sa comentez comentariile unui vremelnic in functie (sper ca foarte vremelnic, dupa aceasta atitudine).
Sper insa ca mesajul a ajuns la Aktor si i-a ambitionat un pic. Asta daca nu e blat, Cnair reziliaza de capul ei, Aktor scapa fara raspunderea pe perioada garantiei si domnii din conducere se aleg si ei cu "ceva", ca la romani.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

rocklee

#26859
imaginile cu declaratia ...omuluicnair  :o 8)

https://www.youtube.com/watch?v=4h1P0taLVbQ&ab_channel=UCTV

nicolaem

pai si crede cineva ca se va circula in 15 noiembrie cum s-a tot laudat Aktor?
doar nu le luam acum apararea dupa ce ii injuram de 7 ani.

Fred

^ 15 noiembrie 2022? Aproape sigur va fi deschis circulatiei.

alin_simeriaveche

Hai sa nu exageram! Eu cred ca in decembrie poate fi gata. A venit omul lui Catzu la CNAIR si trebuie sa isi arate coltii si sa demonstreze ca vechii oameni au fost delasatori si incompetenti. Gargara ieftina. Da, Aktor merita sa fie certati dar acum lasa-i domnule sa termine, nu reziliezi la 99,99% (vorba vine).

Cristian_cj

ST2 mai e in termenul pe care și l-au asumat, dar eu îmi amintesc de o anumită companie italiana care promitea ca termina totul pana pe 30 Iunie. De aia de ce nu zice nimic politrucul ? Pe lotul 1 mai sunt porțiuni mari in care nu este parapete, parcările sunt departe de finalizare, giratoriile la AB Nord etc. Practic anul acesta au finalizat nodul Sebeș și 1 km la AB Nord. Sa nu mai zic ca-ti clănțăne dinții in gura pe tot lotul lor. Grecii au lucrat infinit mai mult.

Deci? Luam și noi niște măsuri împotriva Pizza ? Poate ne scăpăm definitiv de ei, ca tot licitează la toate proiectele. Dar nu, lotul e in exploatare, aici trecem totul la trecut, ca nu-i in interesul CNAIR și al poporului sa avem un lot făcut bine, dacă tot îl plătim.

Dezgustător personaj, din păcate tot aparatul de stat e plin de incompetenți, oameni fără vocație și fără respect, nici fata de ei înșiși și nici fata de funcțiile pe care le ocupa.

mirceaeliade

politruc sau nu, e bine ca un reprezentant al statului sa puna biciul pe un contractant, pentru ca nu e contractat pentru actiunea de a sta.  daca ii sperie pe A10 poate se apuca mai serios si pe A0. nu cu rezilieri, dar cu penalizari