News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

Quote from: cristi5 on November 19, 2016, 12:24:44 AM
Am modificat asa pe OSM. Sper ca e corecta configuratia, dimensiunile sigur nu sunt corecte, vor fi corectate cand apare pe imaginile din satelit Bing.

Dimensiunile vor fi corectate azi sau maine dupa un GPX facut din masina de voluntarii OSM :)

O sa ma ocup de intersectia cu DJ103

cristi5

#526
Quote from: pasadia on November 18, 2016, 10:55:03 AM
Si ar mai trebui modificat desenul de pe openstreetmap si in cazul intersectiei cu DJ103. Aici sunt plansele noi, se schimba breteaua spre Sanpetru.

Am verificat diferenta intre OSM si planse, au trebuit adaugate bretelele dinspre Sanpetru si bretelele pe sub pod (intoarcere la nord si acces benzinarie la sud).

Doua nelamuriri in ce priveste fluxurile "spre stanga"
- cine vine din Sanpetru si vrea sa mearga spre Bucuresti (sau dinspre Sibiu spre Sanpetru), trebuie sa se duca la giratoriul din sud (13 Decembrie) sa intoarca acolo?
- cine vine din Brasov si vrea sa mearga spre Sibiu (sau dinspre Bucuresti spre Brasov), trebuie sa mearga sa intoarca la giratoriul din capatul nordic al Narciselor? Sau probabil ideea e ca se folosesc alte accese (intersectia cu DN11 sau DN13)

Privire de ansamblu (drumul in constructie cu galben punctat). Accesul pe centura de pe strada Narciselor intelg ca e scos din plan?



Si detaliu la pod. Banuiesc ca configuratia actuala (cu verde, portocaliu si rosu) nu e corecta? Am vazut pe filmare ca este un giratoriu  minuscul la est de pod. Bretelele portocalii exista? Giratoriul rosu banuiesc ca nu.




pasadia

Lotul 2 are ca data estimata sfarsit de aprilie. Sau mai daca vine primavara mai tarziu.

@cristi: da, ai inteles corect in legatura cu virajul la stanga. Cei care vor sa vireze stanga vor trece obligatoriu prin cele 2 sensuri giratorii de la capetele pasajului care e in lucru. Ceea ce va face viata dificila mai ales celor din Sanpetru caci brasovenii din zona Coresi/Tractoru se vor putea folosi si de nodurile cu DN 11 sau DN13.

Cat priveste desenele: de la giratoriu sudic se circula doar pe breteaua din est (celelalte 2 nu exista inca, acolo e santier pentru rampa pasajului). La intersectia bretelei pe care se circula cu centura e acel mic sens giratoriu improvizat (si tot acolo pleaca breteaua spre Sanpetru). Pe ambele bretele se circula acum in dublu sens (chiar daca in planurile finale sunt prevazute cu sens unic pe unele portiuni). Pe partea nordica, pe sub pasaj, se circula improvizat si spre casele aflate la vest de rampa nordica a paaajului.

pasadia

Iluminatul functioneaza doar in nodul din capatul sudic.

@andrei: blinkerele alea se vad foarte bine noaptea, par sa mearga toate. Dar iar am remarcat - pe sensul spre Bucuresti limita de viteza este 80, nu 90 cum e pe sensul spre Sibiu. Asta intre DN11 si DN103A. La fel e si pe filmare?

dumbravaandrei

Da... acum observ si eu. Asa le-o fi venind indicatoarele, naiba stie  ???

dumbravaandrei

Pe bune ca nu inteleg ce e in capul viaromului... ori tarate ori se freaca cu cj-ul si primaria pe nervii soferilor. ASTAZI AU DAT DRUMUL PE CEALALTA CALE DE RULARE (DN11-DN13).
Bonus: pe la 6 un dobitoc cu tirul cred ca din obisnuita a vrut sa mearga spre sibiu pe "vechea" bretea si cand si-a dat seama ca a intrat aiurea A INTORS TIRUL PE CALEA DE RULARE BV-B ca sa se duca inapoi la giratoriul de pe DN11. A stat trailerul perpendicular pe calea de rulare cel putin 2 minute. Noroc ca am avut statia si colegii cu camioanele s-au pus pe avarii si au oprit ca altfel sigur se plantau cativa in dobitoc. :bash: :bash: :bash: :bash:

TibiV

Quote from: dumbravaandrei on November 20, 2016, 08:50:29 PM
din obisnuita a vrut sa mearga spre sibiu pe "vechea" bretea

Obisnuinta, mama prostiei... si a accidentelor.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Am filmat astazi centura Brasov de la cap la coada (DN73-DN1, vest->est). Filmarea maine. :)

dumbravaandrei

^^ dar cum naiba sa intorci tirul? Presupun ca au mai vazut drum expres sau autostrada la viata lor.

^ asteptam. Chiar azi ma gandeam la niste intruniri forumiste la halba, sa punem tara la cale cu Sibiu-Brasov si capatul A3 plus alte proiecte prin zona. Sunt suficiente si va trebui si multa presiune civica.

@pasadia astazi montau catadioptrii si pe nj. Se vede super fain. Poate nu ar fi rau sa le monteze asa si pe lotul 2 si 3. Plus blinkere arata super. Zici ca esti in star trek

pasadia

Azi dimineata era marcat cu semn de cedeaza trecerea pe benzile dinspre Uzina 2 spre Sacele. Astept si niste benzi rezonatoare acolo.

dumbravaandrei

Da.. ieri se executau diverse lucrari pe Lotul I : parapeti peste DN11, erau doua echipe care surubaiau, se mai montau blinkere in NJ (era un nene cu picamerul pe NJ si dadea niscai gauri)

pasadia

@Ionut & ceilalti care ati trecut pe aici: care a fost impresia vizavi de calitatea lucrarii?

dumbravaandrei

Medie... sa zicem un 6. Ar fi fost usor un 8 dar:
1) Asa zisa intersectie cu DN1
2) Giratoriul cu DJ 103A. De cand a fost dat proiectul la italieni se puteau gandi toti cum sa deniveleze acolo. Nu pot sa imi inchipui alt argument de a nu elimina SINGURA intersectie la NIVEL de pe lot decat lenea sau delasarea.
3) Calitatea proasta a asfaltului la podurile Triaj si DN11. Curios cate gropi o sa apara prin primavara acolo. E clar ca trebuie repus covorul asfaltic acolo
4) Pe partea unde a lucrat Alpine, pe sensul spre Bucuresti sunt deja gropi superficiale. Chiar nu au putut sa rezolve?

Si ca nota: Conferinta cu Buse, atata tam tam cu auditul de siguranta rutiera. Verificarile si auditul sigur nu au fost facute in teren sau daca au fost facute in teren cu siguranta au fost facute seara cand auditorii purtau ochelari de soare. Ma astept la o lista destul de consistenta de remedieri.

Ionut

Filmarea promisa - Centura Brasov, filmare DN73-DN1, cap-coada. De duminica.

Calitatea mi se pare acceptabila, insa cred ca se putea mai bine. E drept, nu este autostrada, insa sunt zone unde se simt denivelari. Si atentie, am mers foarte incet, nu cred ca am atins 100 km/h (relaxare maxima plus am vrut sa vedeti usor indicatoarele si lucrarile). Nu stiu exact santierul sa spun precis, dar nu este impecabil asfaltul in zona noua. Este OK, repet. In schimb, capetele lasa de dorit. La DN73 acel nod este aiurea, pe dos. Tu vrei sa mergi pe centura si faci stanga sa intri in giratoriu, apoi urci peste DN1. Si semnalizarea lasa un pic de dorit, poate mai trebuia un indicator la ce invalmaseala e in acel nod.

Sunt multe de comentat. Si voi ati comentat aici despre neajunsuri. Cu toate neajunsurile, acum Brasovul are una dintre cele mai bune centuri din tara. Cel putin mie asa mi se pare. Multe zone rezolvate, putine conflicte ramase de eliminat. Indemn autoritatile locale sa investeasca din bugetele locale si din fonduri europene regionale pentru a rezolva ce mai e de rezolvat.

Bun. Filmuletul. Enjoy!


ashbird

#539
vad in filmarea ta 4 panouri de presemnalizare pana la minutul 1:45 apoi in giratoriu e indicator la fiecare iesire ..
0:48-Panou cu informatii
1:10 planul general al centurii.
1:26 detaliere giratoriu.
1:41 detaliere nod.
1:52 indicator (TRANZIT)
2:12 indicator . .TG Mures Bucuresti Bacau.

Daca cobori de pe centura nu poti sa faci stanga pe DN73 spre Brasov, si daca vrei sa mergi in oras trebuie sa folosesti Sensul giratoriu de pe DN1.

La minutul 4:02 este podul unde sta politia cu pistolul radar si la 5:10 este locul unde te opreste ( strada Lanii)

trebuie sa specifici ca tu ai urcat pe centura venind dinspre Brasov/Bartolomeu .. daca mergeai in fata ajungeai la Cristian.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!