Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

voicul

Ulita e buna cand exista, dar se mai si termina

Probabil un motiv sa nu faca nod acolo, ca ala e un DJ, care nu apartine de CNAIR, DJ care oricum va fi rupt imediat de traficul greu, se va plange lumea, vor zice ca CNAIR ... cand acolo e CJ ... cam complicata viata, fix pentru acelasi salariu. Mai bine nu mai punem nod si luam aceeasi suma de bani.  8)

naivu

Vreo șansă ca să prevadă nod la Romanasi în licitația pt PSalaj-Zalău-Nusfalau?

raulbogdan23

^^

Duminica o sa am drum inspre Satu Mare, daca am timp si nu e intuneric as putea sa fac niste poze cu starea actuala a DJ 108A


Poate s-ar putea face si mai la Nord in zona Ciumarna si a viitoarelor spatii de servicii chiar inainte de tunel. (DJ 108R, pare ca sunt aproximativ in aceeasi zona de altitudine)







Powered by API/PUM imgur uploader

naivu

Dacă mută spațiile de servicii undeva la maximum 1-200m de supratraversarea DJ108A, problema se va rezolva aproape de la sine, vezi nodul de la Pianu pe A1  :).

oldtimercraiova

Vad ca si Rasnov-Cristian a aparut pe Waze deja.  :D

horatiu.cosma

Naivu, Baxcom nu a avut nicio legătură cu pilele de la Teius sau cu gabioanele de la Oarda. Mai ușor cu teoriile conspirației și cu înțelegerile imaginare că unii nu își iau banii intenționat, că nu e locul potrivit aici. Și nu, nu e nicio șansă să prevadă nod la licitația respectiva la Românași, din simplul fapt că deja licitația e lansata, nu se poate adăuga un nod fara modificarea semnificativă a documentației. Și nu, nu se pot muta spatiile de servicii langa DJ108A, că dacă ai fi atent, ai vedea de pe harta API că acolo sunt niste viaducte in ambele părți ale DJ-ului. E emoția mare cu ST1, dar haideți să rămânem pe cât posibil cu picioarele pe pământ.

naivu

Baxcom la Teius si AlbaIuliaN: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg315367;topicseen#msg315367
Baxcom la Oarda: https://ziarulunirea.ro/video-pe-autostrada-a10-sebes-turda-se-asterne-balast-stabilizat-la-oarda-ultima-portiune-ramasa-neasfaltata-dintre-sebes-si-alba-iulia-nord-664017/
QuoteFirma Elis Pavaje a început să aștearnă de azi dimineață balast stabilizat pe calea 2 (sensul de mers Turda-Sebeș), în zona Oarda, iar de ieri a fost mutată aici și o echipă de muncitori de la firma BAXCOM pentru a realiza mai repede zidul de sprijin de pe calea 1
Nu ma exprimasem exact, dar ideea de bază era că Baxcom a "armat si betonat la foc continuu" și dacă mai lucra și la Straco poate că nu termina nici aici nici acolo! (in rest ai dreptate).

horatiu.cosma

La Teius ei au lucrat și lucrează doar la zidul de sprijin, nu la pile. La Oarda cred că au mers atunci pe final, o zi doua.

TibiV

Horatiu,

vedem acum cat de mult conteaza "o zi - doua"...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74

Eu cunosc bine DJ 108A la Romanasi, parerea mea este ca nu este recomandat sa faca pe acolo nod. Daca se vrea un nod rutier la Romanasi trebuie facut inainte ca autostrada sa traverseze Valea Agrijului si sa se faca drum de legatura nou de circa 1 km pana in DN1H undeva intre Romanasi si Poarta Salajului.

alin_simeriaveche

În seara aceasta, în jurul orei 17, se lucra la terasamente în zona Chețani,mai exact la piciorul viaductului din deal.

horatiu.cosma

Pe partea cu nodul? Că ar însemna că a venit liantul de la Holcim.

alin_simeriaveche

Da, incepand de aici https://www.google.com/maps/@46.4639092,24.0406633,3a,60y,279.97h,82.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHSaLKfaCMp23dWtKE8XJ4g!2e0!7i13312!8i6656
si pana aici am vazut activitate  https://www.google.com/maps/@46.4651962,24.0027171,3a,75y,298.99h,81.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLfqbEw4w8lHnNX7Oy7p3ow!2e0!7i13312!8i6656
In acest punct am dat prioritate unui camion ce dorea sa treca pe partea cealalta. Era deja intuneric, nu am vazut prea multe dar din moment ce se lucra la acea ora, la lumina proiectoarelor, am zis ca este o informatie buna

mike_us

O întrebare pentru cei mai vechi pe forum. Avem semnate contracte pe 5 tronsoane pe A3 (nu mai puțin de 85km). Pe cite din ele avem șanse sa vedem începere de lucrări in primăvara-vara următoare?

1. Chiribis - Biharia           3C2   28,55 km
2. Nusfalau - Suplacu de Barcau     3B5   13,55 km
3. Mihaiesti - Zimbor           3B1   13,26 km
4. Zimbor - Poarta Salajului     3B2   13,26 km
5. Nadaselu - Mihaiesti        3A2   16,80 km

transporter

#26114
Si astazi le la ora 16.30 se lucra la Chetani cam intre organizarea de santier (in spate) pana pe la viaductul dinspre nod. Cam 15 camioane plus alte utilaje. Fara poze ca eram sofer.