Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Dominik

Promisiuni ca ambele se ridica pe SEAP in Noiembrie...
You're in Steelers Country

danpandrea

"Marți, 22.09.2020, C.N.A.I.R. a semnat contractul având ca obiect "Proiectare și execuție Autostrada Brașov - Târgu Mureș - Cluj - Oradea, Subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăești (km 8+700-km 25+500) și Subsecțiunea 3B1: Topa Mică - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)" cu ofertantul declarat câștigător ASOCIEREA S.C. SPEDITION UMB S.R.L. – S.C. TEHNOSTRADE S.R.L. – S.C. ELECTROMONTAJ S.A"

"Durata contractului este: 12 luni perioada de proiectare, 24 luni perioada de execuție a lucrărilor, 60 de luni perioada de garanție a lucrărilor."

^Optimism mare cu alea 24 de luni de execuție.



Sursa

Dominik

#25442
Da loturile cu magenta, adica Biharia-Chiribis si Suplacu de Barcau-Nusfalau ar fi minunat sa fie gata la sfarsit de 2022.....iar dintre cele cu albastru doar Chiribis-Suplacu de Barcau pare fezabil pana la sfarsit de 2023....loturile de la UMB nu pot fi gata toate pana in 2023...si lotul cu Tunelul Meses este UTOPIE pt 2025.
You're in Steelers Country

miahi

^^Totusi sa apreciem efortul depus pentru o sinteza legata de A3 din partea autoritatiilor, dar trebuie sa mai lucreze la precizia estimarilor din carioci :)

Archi

Oare stie cineva cum sta Selina cu proiectarea pe Biharia - Chiribis? Au trecut deja cam 3 luni si jumatate din cele 6 luni din contract pentru proiectare, vedem ceva miscare in teren in decembrie daca tine vremea oare?

horatiu.cosma

De o săptămână s-a dat ordinul de începere. Până acum s-a lucrat la expertizarea lucrărilor Bechtel.

alin2pas

Deci ar trebui să se apuce de lucru la începutul primăverii viitoare.

ivladbogdan

Astazi bagau in forta Marcu Company atat la continuarea autostrazii la Chetani spre Campia, cat si pe partea cealalta dupa viaduct si la zidurile dealului.
Si bonus, aparent si Straco au scos basculantele de la naftalina, erau intre Hadareni si Luncani, am vazut din departare ceva praf la terasamente si in zona aia.
Si asta atat dimineata cat si dupamasa la ora 16.

Insa, ce nu prea mi-a placut este ca  in zona nodului Chetani, doua basculante Marcu erau oprite pe dreapta cu o masina de politie langa ele, sus pe bretele unde se continua autostrada un alt echipaj lua la intrebari alti soferi Marcu, iar doua basculante Straco erau trase pe dreapta dupa Hadareni de catre ISCTR.  :(
Ce-or fi gresit, nu stiu. Ideea e ca dimineata prin localitatea Chetani bagau viteza in coloana basculantele Marcu. Probabil au deranjat pe cineva sau cine stie...

carutasul

au depășit viteza legală de construcție a autostrăzii :)

Hercule

Pe tronsonul Ungheni - Targu Mures, in ultimele zile s-au mutat+inaltat doi stalpi pe LEA 110kV. Nu am mai multe informatii, dar cred ca sunt cei doi stalpi din stanga filmarii:
Deșteaptă-te române!

Iceman

Chiar are UMB nevoie de 12 luni de proiectare??... De ce nu au pus 6 luni proiectare... orice firmă serioasă ar trebui să își termine proiectarea în maxim 6 luni....

voicul

Daca termina mai repede, pot intra mai repede in santier. Probabil in 6 luni termina ca in primavara sa ii dea drumul la lucru.

dr4qul4

are nevoie petnru ca nu poate inca muta fabrica de grinzi.
Si trebuie proiectat in cunostinta de cauza (foraje+teste) prin dealurile alea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panzer

Exact. Dupa experienta de la lilieci, si chiar pana la Nadaselu, cred ca isi vor face destule studii geo.

Fabrica de grinzi trebuie mutata pe Olt mai intai. Apoi probabil A0.

voicul

Fabrica e deja langa Olt. Poate deja a si inceput productia.
Oricum pe A3 nu e nevoie de grinzi in urmatorul an, timp destul sa le faca pentru tot CraPi.