Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

tone_iulian

#1950





CornelB

#1951
Cu ce sa incep? Cu ziua de ieri sau cu ce de azi?
O sa incep cu cea de azi fiindca m-a surprins sa vad activitate la centura, motiv pentru care am luat urma camioanelor, si avand la dispozitie un 4x4 am intrat in santier:


Pe sensul Popasului - Centura asterneau balast stabilizat, pe sensul Centura - Popasului asterneau asfalt, cred ca stratul de uzura:














Popasului. Nu se lucra la pasaj, insa ieri da, cu forte sporite:




Ziua de astazi, imi confirma ce mi-au spus ieri muncitorii adunati in jurul "Panzer"-ului german pe care il forjam prin santier. Si anume: deschiderea nodului Popasului printr-un giratoriu provizoriu intre 15 septembrie-1octombrie, pana la finalizarea supratraversarii.

Acum, in ordine cronologica, ziua de ieri, incepand din Gherghitei:






























Popasului spre centura. Pamant de umplutura pentru rampa de coborare de langa Domus:




"Panzer-ul" folosit la sedinta foto:lol:



































dr4qul4

desi este o lucrare din Bucuresti, ar putea totusi influenta A3.

Aseara, am vazut ca au decopertat Strada Nicolae Caranfil de la intersectia cu Nordului pana la cea cu Ceasornicului, iar traficul spre centru era deviat pe Ceasornicului - Sos Nordului.

Stie cineva daca e o simpla lucrare de mentenanta sau se apuca sa faca ceva in zona ca sa se evite un mare dop acolo cand se va da in folosinta A3?

erau discutii la un moment dat pt a se face o bretea din Caranfil, pe langa lacul floreasca pana in strada Zagazului.

PS. M-as bucura sa nu fie doar mentenanta.....

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rrs


dr4qul4

Nu prea e loc de largire acolo. Ar tb ori sa renunte la trotuar ori sa darame gardul la biserica (ceea ce e greu pt ca e cimitir de popi exact in acel colt)  ori sa darame restaurantul dintre pipera si ceasornicului.

Sunt curios cum va arata. Daca reusesc sa faca 2+2 (acum fiind 2 +1) atunci se va rezolva partial problema
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


dr4qul4

Asadar se va renunta la trotuarul dinspre parc care pricum nu era folosit.
Insa ce vor face cu  portiunea fe trotuar din fata fostei scoli si a bisericii?

Probabil vor darama din gard?

Oricum sunt curios cum va arata in final. e normal sa se faca giratoriu la o intersectie in T. Iar 2 benzi pe sens vor rezolva problema in zona. Sper doar ca nu vor iesi 4 benzi foarte stramte pe care nu va putea trece fecat 1 masina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

CornelB

Va invit sa aruncam o privire pe segmentul A3 CB-Popasului.
Azi la ora 8.00 cand am ajuns in zona, se muncea demult, fapt ce m-a mirat si bucurat in acelasi timp:









[imghttp://img268.imageshack.us/img268/2205/3rh.JPG]http://[/img]
[imghttp://img14.imageshack.us/img14/8741/0mmo.jpg][/img]







Serban

Quote from: dr4qul4 on August 20, 2013, 09:17:33 AM
Asadar se va renunta la trotuarul dinspre parc care pricum nu era folosit.
Insa ce vor face cu  portiunea fe trotuar din fata fostei scoli si a bisericii?

Probabil vor darama din gard?

Oricum sunt curios cum va arata in final. e normal sa se faca giratoriu la o intersectie in T. Iar 2 benzi pe sens vor rezolva problema in zona. Sper doar ca nu vor iesi 4 benzi foarte stramte pe care nu va putea trece fecat 1 masina.

Nu se renunta complet la trotuar. Va ramane de aproximativ 1m

tigrel58

#1959
A inceput paza la lotul Bechtel.
Sursa: SEAP (www.e-licitatie.ro)
"Anunt de atribuire numarul 139268/20.08.2013
.....
Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor:
Asigurare paza patrimoniu prin patrulare si posturi fixe pe tronsonul aflat în executia autostrazii A3 MARCA – SUPLACU DE BARCAU – CHIRIBIS – SALARD – SATU NOU ( km 4+360 – 64+450), pe perioada in care lucrarile sunt intrerupte, la urmatoarele elemente componente: - Depozite de agregate Chiribis km 21+500; - Depozit agregate Salard km 51; - Depozit grinzi pentru poduri Suplacu de Barcau km 6+650; - Depozit grinzi pentru poduri Chiribis km 24+600 – 24+900; - Depozit fier beton Chiribis km 24+500; - Viaduct km 6+655- 8+453; - Armaturi la pilele si culeile existente care se afla in diferite stadii de executie; - Elemente din beton pentru executia de drenuri; - Alte structuri aflate pe tot sectorul autostrazii care pot face obiectul furturilor sau distrugerii.
....
Valoarea totala finala a contractului sau a contractelor: 5,195,100.48 RON (fara TVA)
....
Data atribuirii contractului: 06.08.2013
....
Numele si adresa operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractul: NAPOCA SECURITY SRL, Adresa postala: Piata 1 Mai , nr: 1-2, Cladirea Anexa Turnatorie, Parter, Apt:2 , Localitatea: CLUJ-NAPOCA".
Am postat atatea date, intrucat cred ca vom plati pentru paza multi ani de-acum incolo, desi as vrea sa ma insel.  :o

tone_iulian

in seara asta  ora 18 se vedea basculante pe pod CB  se asternea asfalt    am facut niste poze la Popasului    


tone_iulian

km 4400 asfalt pe ambele sensuri pe unul 2 straturi pe celalat un strat 

radutm

Quote Costel Casuneanu si un angajat al Prefecturii Prahova, printre expropriatii pentru construirea unui nod al A3 Bucuresti-Ploiesti
.............
Marti, Consiliul Judetean Prahova a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru amenajarea unui nod rutier de acces spre si din Autostrada Bucuresti - Ploiesti in comuna Gherghita, situata la intersectia A3 cu drumul judetean 100 B, kilometrul 14+364 metri. Constructia va fi realizata pe o perioada de 12 luni, cu fonduri de la bugetul local, iar datele financiare sunt, deocamdata, confidentiale.
Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15415407-costel-casuneanu-angajat-prefecturii-prahova-printre-expropriatii-pentru-construirea-unui-nod-a3-bucuresti-ploiesti.htm
cont inchis

Tavi

^
Date confidentiale pe bani publici? Mama ei de democratie balcanica! >:(