Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 27 Guests are viewing this topic.

realfanady

@Tavi: nu e nici un pericol cu gazele alea, puteti face teste cu ce vreti. Sunt gaze de suprafata, gazele de suprafata se gasesc la adancimi mici, formand pungi mici de gaze. Daca ai dat de o asemenea punga, "sufla" gazul o perioada scurta, pentru ca se termina repede. Zona Bogata e renumita de gaze de suprafata. Pungile astea sunt prea mici, ca gazele sa fie captate (investitia e mai mare, decat profitul in urma gazelor captate), probabil din cauza asta ROMGAZ-ul nu are ce sa faca cu ele.

danutzu_1069


Tavi

^^Multumesc de precizare @realfanady! +1
Da' tot nu m-as risca :)

teoneo

Multumesc Tavi pentru grija pentru grija "user-ească" ce o arătați față de mine! Apreciez!  ;)  Știu că nu miroase gazul natural, doar sunt fiu al acestor plaiuri.
Merg pe mâna lui realfanady. În aer liber și lângă un râu curgător, se știe că sunt curenți de aer, deci nu e niciun pericol. Ar fi fost de mult explozie dacă era concentrație mare. Scântei de la manipularea (ciocnirea) barelor de fier beton, de la motoarele cu ardere internă aflate în preajmă etc. Singura problemă pe care aș vedea-o ar fi coborârea într-o astfel de gaură, ca de fântână, dar mult mai adâncă, fără să ai mască cu filtru potrivit.  Din câte mi-a zis mai de mult constructorul când am fost la ei și i-am întrebat despre aceste gaze, acestea erau sub jumătate din pragul minum de la care trebuiau luate primele măsuri. Dar n-a fost să fie, însă, presupun că s-a mai ținut sub observație ceva vreme.
Multumesc danutzu_1069 pt palplanșe. Sper să nu uit iar până data viitoare. Nu știu unde le-aș mai vedea prin zonă. Poate doar la Arieș, lângă Câmpia Turzii. Poate Straco le-a și plantat acolo și noi nu știm!  :o

realfanady

E seara deja ... Bors-Suplac?  :D Stim ceva?

paulmare

Teoneo nu stii niciodata, acum e accidentul ala din italia cu cisterna de gpl prinsa intre 2 camioane, intai a ars tare pana cand a ajuns amestecul cu aerul sa aiba concentratia sa explodeze ca o bomba termobarica, ca si in reclama de prezervative always better be safe than sorry, asta e intr-adevar motiv legitim de intarziere, foarte bine au facut ca au asteptat sa se disipeze gazul din punga de la suprafata, nu stii ce poate face o scanteie -
Sau ultimul accident din valea jiului cu tzigara - oribil
Foarte corect au procedat ca s-au oprit pana a fost safe sa continuie

NGC


realfanady

QuoteIn afara de amanare? :D

:(( .... speram la ceva mai vesel  :lol:

Vice33

La Gilău ce mai fac băietii?


Trag tare să deschidă canalul și să finalizeze pereul...?


Merge in weekend cineva?

voyageros

La nodul de la Campia am inteles ca se va face un mic CIC...ideea este ca daca lucreaza la tot lotul cum lucreaza la bietul CIC ne apuca 2050. Stau , reazama lopetile, abia daca iese din pamant structura...cu greu foarte greu

Iceman

Alexandruduma esti in concediu?.......Ne aduci ceva vesti despre podul de la Gilau? :)

alin_simeriaveche

Ce se intampla cu lotul Straco? Aproape 0 progres se vede din DN fata de acum o luna.

Dominik

^^
Asta ma gandeam si eu, sunt 2 saptamani de la ultima filmare, ar trebui sa vedem ceva progrese  :D
You're in Steelers Country

alexandruduma


adiarc

^multumim....mai rarut ca-i mai dragut......cred ca vom fii aproape de finalizare...cu asfalt peste tot...cel putin asta ar vrea optimistul din mine
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura