Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

nicolaem

cifrele is asa:

1. Contract atribuit in 11.08.2020 conform anuntului de atribuire [190525] / 26.08.2020 catre TRAMECO (loc 1)
Valoare estimata lot 2:  454.414.271,15 RON fara TVA
Valoare atribuire lot 2: 326.515.056,68 RON fara TVA

2. Constructorul Trameco cere costuri suplimentare de 48 %, CNAIR refuză
3. Reziliere
4. Precon Transilvania SRL – Citadina 98 SA, pret: 785,21 milioane lei (fara TVA), termen de proiectare: 6 luni, termen de executie: 18 luni

P3trut

Din cate stiu eu, CNAIR e acoperita de lege pentru cei 48% sau cati sunt.

Mr. Rus  ;) a primit de fapt ce a cerut prin Precon.

Eu cred ca o sa mearga inainte cu semnarea si PT+AC.

lucianluci96

Si eu cred ca se va merge mai departe, firmele din grupul Selina nu mai au asa multe lucrari in Oradea in perioada asta asa ca nu vad de ce nu ar merge mai departe... sa nu uitam ca practic si Precon e parte din Selina.

ijwtsh

Ca un nevorbitor de legaleza, de ce n-ar semna domnul Rus acum? Si daca castiga fosta firma si continua cu ea, in teren nu s-ar schimba efectiv nimic, pentru ca e una si aceeasi treaba, nu? Doar hartogaria ar trebui updatata. Dar banii se duc efectiv in acelasi loc, personalul e acelasi, la fel si utilajele. Sau e vreo eroare de logica in presupunerea mea?

horatiu.cosma

E puțin mai complicat decât "doar hartogaria ar trebui updatata"  :D .

GIV

@ijwtsh daca s-ar continua vechiul contract, pe langa solicitarile pe care le voia prin pt mai trebuie si actualizari de pret...

Cristian 74

Lucrări pe lotul Zimbor-Poarta


dumbravaandrei

#33907
La Luna, azi pe la 17:00 se retrageau in CIC utilajele de asfaltare

Cristian 74

Subsecțiunea 3B2 completă.


danutzu_1069

Viaductul de la min 5 e ala cu probleme?
Ca... parca a incremenit in timp....
Nu mai misuna nimeni pe langa el...

Duta C

Da la min 5 e ala cu problemala cele 2 randuri de pile.

ivladbogdan

Stati sa vedeti dupa ce vor trece anii si va expira si perioada de garantie, cum (nu) va intretine CNAIR loturile astea care vor fi vesnic cu probleme.
La Nadaselu sus la padure au reasfaltat UMB de cel putin 5-6 ori pana acum si tot prost e.
Imaginati-va peste 10-15 ani cum va fi...
Si cu riscul de a fi ars pe rug si crucificat, sunt de parere de faptul ca UMB si-a luat prea multe santiere, nu face fata, iar calitatea lucrarilor a cam scazut in ultima vreme. Poate doar mi se pare, insa eu asa percep lucrurile.

Sorinus

Dar Gilau-Nadaselu a fost facut in 'vremurile bune'.

mirceaeliade

Licitatia viaductelor "UMB" pare sa fie suspendata din nou.  Sunt curios ce fel de clarificari/contestatii au fost cerute.

alinuttt

Forfotă mare la Geiger pe A3 in Chetani la ora asta. Pare că sunt foarte, foarte aproape de finalizare, deja sunt și balizele din zona mediană montate.











Powered by API/PUM imgur uploader