Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Cozak

Apropo de lilieci, cine le face noua casuta?UMB?In autorizatie spune ca noua locatie se va face intre DN si lunca Muresului, un pic mai in amonte de locul de acuma conform Aviz Mediu. :dunno:

infraAdi_ro

Intrebarea este daca mai sunt liliecii aia in zona?Nu i-a rapit nimeni? :D

Cum trebuie sa arate o casuta pentru lilieci?Le face UMB palat doar sa poate termina autostrada. :)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

rocklee

#33092
oauu oauuu ...o veste buna ...AC pe LD 4 ...ma bucur ...o sa  am de lucru ... :thumbsup: :vroomvroom: :vroomvroom:


LD 2 si 3... ??? ???

Plimbaretu

#33093
Sa le dam in pic de ajutor celor de la Mediu:
http://www.mass.gov/eohhs/docs/dph/cdc/rabies/bat-capturing.pdf
http://www.batcon.org/resources/getting-involved/bat-houses
https://batconservation.org/learn/proper-bat-relocation/
Mutarea liliecilor nu at trebui sa dureze cine stie cat. Inteleg ca sunt putini. Si dupa cum vedeti nici nu e mare filosofie. At trebui sa se miste repede, ultimul link spune sa nu fie mutati liliecii intre Mai si August.

Denis

Sper ca pana saptamana viitoare sa vedem furnicute pe LD4 :D

Ionut

Liliecii nu vor fi mutați de UMB. Deocamdată nu știu sa se fi selectat o firma care sa facă asta. Mai întâi trebuie sa le facă noua casa... și apoi mutarea propriu-zisă.

stangabriel

Super veste.  La Branisca oare ce solutie s-a ales la consolidare?

timisoreanul

Deci principala problema a fost la mediu. Poate ar trebui modificata legislatia sa se miste mai cu talent, macar atunci când e vorba de proiecte de mare anvergura, cum sunt autostrazile.

Ovidiuelvis

Cred ca e cea mai buna veste pe anul asta. Mai buna si decat deschiderea muzeului care era inevitabila. Acum avem ochii (lui rocklee)pe lucrari si nu pe birocratie. LA TREABA UMB.

dr4qul4

Eu am o curiozitate legata de AC? Cei de acum au primit totul aproape gata si au avut nevoie de 2 luni pt semnare? sau au pus osul la treaba sa termine?
Sau modificarile legislative grabesc procesul de autorizare si de acum inainte ar tb sa primim doar vesti bune?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: TibiV on March 07, 2017, 08:29:54 PM
Quote from: Ionut on March 07, 2017, 06:11:39 PM
Sunt perspective bune pentru emiterea AC luna asta pe lotul UMB.
Ar fi a doua cea mai buna veste a anului...

Doua vesti extraordinare intr-o saptamana...
O sa ne invatam cu narav !...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ovidiuelvis

Poate cineva sa imi spuna va rog cam cand ar trebui sa fie gata SF macar pentru capete la sibiu-pitesti?

ion59

Quote from: dr4qul4 on March 09, 2017, 08:43:04 PM
Eu am o curiozitate legata de AC? Cei de acum au primit totul aproape gata si au avut nevoie de 2 luni pt semnare? sau au pus osul la treaba sa termine?
Sau modificarile legislative grabesc procesul de autorizare si de acum inainte ar tb sa primim doar vesti bune?
Citat din AC:
- constructii executate fara autorizatie de construire, mentinute prin ordinul ministrului transporturilor nr. 288/02.03.2017 si lucrari de construire neexecutate cf. P.A.C. 500/02.03.2017
- ca urmare a cererii nr. 92/15109/06.03.2017... adresata de CNAIR
dar si :
- avizul CNAIR nr. 4608/09.02.2017, avizul CTE al ministerului transporturilor nr. 06/15/27.02.2017 etc.
In concluzie, a existat o preocupare.

NGC

Quote from: TibiV on March 09, 2017, 08:48:09 PM
Doua vesti extraordinare intr-o saptamana...
O sa ne invatam cu narav !...

Si saptamana inca nu e gata! :p
Stay tuned! ;)

alin_simeriaveche

#33104
^
La ce sa ne mai asteptam? :o