Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ijwtsh

@marinul: Aici fac organizarea.


teoneo

#27526
Azi am fotografiat capătul A3, secțiunea 1C, subsecțiunea 2, autostradă aflată în construcție între Ungheni și Târgu-Mureș (A3+drum de legătură). Unde am fost eu este partea de autostradă a lotului Strabag, respectiv de la capătul subsecțiunii 3, finalizate, și de pe DJ151B (între Ungheni-Cerghid-Târnăveni).
Nod Aeroport. Bretea ieșire A3, sens Turda - Târgu-Mureș.





Același panou de mai sus, stânga, fotografiat cu mult zoom, de pe DJ151B (Ungheni-Cerghid), la sud de A3.


Revenim. De la "granița" loturilor Strabag. Început lot Ungheni - Târgu-Mureș (sau invers).





poză cu mult zoom, peste grămada de pietriș și pe lângă panourile fonoabsorbante de pe marginea nordică a capătului A3 (secțiunea 1C3) (vezi a doua poză).


(panoul informativ de pe partea sudică)





teoneo





Pe unde se vede partea superioară a autoturismului alb e actualul DJ151B (de unde am făcut câteva poze pe care le pun la sfârșit).





capăt de lot. Secțiunea 1C, subsecțiunile 2 și 3.






Nod Aeroport. Mă mir că nu apare și Câmpia Turzii...



teoneo

Câteva elemente constructive ale lotului Strabag care a fost finalizat.














Intrare pe A3 spre Luduș-Turda.
Oare se va respecta linia continuă dacă se va da în folosință și porțiunea aflată în construcție de la Târgu-Mureș până aici?




teoneo

Poze de pe DJ151B dinspre Cerghid (la sud față de traseu A3). Poze spre nod Aeroport.







Poze luate de pe DJ151B la intersecția cu aliniamentul A3. Spre Vest.



Poze luate de pe DJ151B la "intersecția" cu aliniamentul A3. Spre Est către DJ151D. Zona asta nu poate fi filmată din cauza interdicțiilor de zbor pentru drone. Scuze pentru calitate, actualul DJ este mai jos față de aliniament și nu am prins un cadru mai sugestiv.



Poate ați remarcat și voi, pe lotul Strabag astăzi se lucra la supratraversările DJ151B si DJ151D fotografiate de mine !!! (în ziua a doua de paște ortodox)

ivladbogdan

Multumim pentru poze.
Am observat si eu in mai multe randuri ca lucreaza mai mereu, inclusiv intr-o duminica pe la 6-7 seara i-am vazut lucrand, iar weekendul trecut lucrau duminica pe la 12-1 la pranz.
Nu rup normele, insa lucreaza continuu si constant. Nu am niciun fel de emotii ca nu termina pana in octombrie-noiembrie. Stau destul de ok si la structuri si la terasamente.
Una peste alta este foarte bine ca sunt ei si nu altii (se cunosc ei) pe acest lot, care desi aparent este un ciot neinsemnat, va face o enorma diferenta cand va fi gata. Gata cu nebunia din Cristesti si Ungheni dupamasa.  8)

alin_simeriaveche

Si in decembrie este bine, dupa cum ne-am invatat. Partea nasoala este cu Chetani-Turda. Imi faceam sperante toamna trecuta cum ca prin decemrie 2021 o sa merg din Tg. Mures la Simeria continuu pe autostrada. Se pare ca pana si Aktor o scoate la capat pana la urma, cu deviere pe o banda sau nu, dar o sa circulam....sper. Cat despre Chetani...ciuciu. Sper sa se rezolve rapid gen "a la Boagiu" (prietenii mai vechi, stiu de ce).

paulmare

http://www.selina.ro/selina/trameco/Convocator_2021/Raport_anual_al_Consiliului_de_administratie_-TRAMECO_SA__2020.pdf

Nimic de 3C2 pentru care au contract din iunie 2020, si ordin de incepere din sep 2020
au si vandut utilaje de 6 milioane jumate, si au cumparat doar un cap tractor, si in leasing un logan cu gpl :) 
ce o fi fiind in capul lor, trebuia sa duduie santierul pe vremea asta, sunt 28.5 km - e un lot mare si greu 


marinul

Mda, nu am mai vazut niciun utilaj pe lotul lor. Nici la drumul tehnologic nu pare sa mai fi lucrat ceva in ultimele 3 saptamani

alecu26

@teoneo....foarte posibil. Au muncitori la poduri din Turkmenistan.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

RaduG

@paulmare nu o să prea vedeți cumpărături de active fixe pe un SA cotat la bursă, că îi strică nu știu ce la indicii bursieri - mi-a explicat și mie un expert contabil, e o chestie tehnică. Toate entitățile de tipul ăsta preferă închirieri/subcontractări/leasing-uri și orice alt mod de folosire care nu implică proprietatea. Piețele de capital nu încurajează blocarea banilor în obiecte, banii trebui să se miște ca să producă - ceva de genul, dacă am înțeles eu bine. Dacă nu, mă puteți contrazice.

Fred

E foarte corect ceea ce spui, e considerat capital imobilizat.

Acum daca e mana bancilor si a companiilor de leasing care castiga un ban din asta, nu comentez, dar Wall Street inseamna banci si institutii financiare, nu?

vladioan_bv

mai lansez un pariu.. contractul cu selina o sa fie reziliat.. va las pe voi sa mi dati un termen si apoi fac pariul. dar sunt ferm de un lucru. sperante deschidere dupa 2024 (2026)

ivladbogdan

Like pentru postare si semnatura.  :)
Eu zic asa: in urmatoarele doua-trei luni incep sa apara si prin presa informatii cum ca Selina nu lucreaza, opinia publica bubuie, ajunge asta la urechile celor din CNAIR si MT, iar prin august-septembrie ies la televizor sa anunte ca "investigheaza" ce se intampla. Prin noiembrie vine frigul deci o baga pe aia cu conditiile meteo, iar prin primavara lui 2022 (eu zic aprilie, dupa ce constata ca in martie va fi venit vremea buna si tot nu au miscat nimic) se va rezilia, cu mult circ, idem Straco.
Si daca tot am adus vorba, la Straco va incepe procesul, vor ajunge in scurt timp la concluzia ca e nevoie de o amanare, apoi inca una, apoi ghici ce. Concediile magistratilor. Si asa vine toamna, se va da o sentinta, va fi atacata (logic), se mai taraganeaza cateva luni, iar prin ianuarie-februarie 2022 avem concluzia: REZILIEREA E LEGALA! Se vor apuca sa certifice stadiul lucrarilor vreo 2-3 luni, iar prin mai-iunie 2022 lanseaza licitatia. Vine Strabag, niste turci, Pizza si ceva no name-uri. Castiga ceva no-name, contesta Strabag, se judeca un an, castiga Strabag licitatia si ne termina lotul pe la final de 2024.

Toate randurile de mai sus sunt strict un delir personal si va rog sa-l luati ca atare.  :D

lighthotspot

Quote from: ivladbogdan on May 04, 2021, 10:11:10 PM
Toate randurile de mai sus sunt strict un delir personal si va rog sa-l luati ca atare.  :D

Delir, dar daca are omul dreptate?