Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

Pistol despre PLoiesti-Brasov:
QuoteEl a mentionat ca s-a reusit deblocarea unei prime sectiuni a acestei autostrazi astfel incat sa se stie unde va avea loc legatura cu nodul care leaga Ploiesti de Gaesti, astfel incat sa fie deblocat acel drum expres.
Daca varianta de traseu este aleasa, sper ca asta sa nu insemne ca tunelurile sunt si ele acceptate
https://infrapress.ro/2022/09/20/pistol-garanteaza-ca-nu-sunt-probleme-pe-infrastructura-mare-pnrr-nu-este-in-pericol-cnair-e-pregatita-pentru-iarna/

Xenos

Mi se pare ca asta este pur si simplu spam. O vrajeala pusa in nu stiu cate topicuri.

Kimi

Care e termenul legal pana la care e obligat Cnair sa semneze cu Strabag pe Chetani - Campia?

Ionut


mirceaeliade

#30964
tehnic OUG de acum ceva luni parca obliga CNAIRul sa semneze dupa respingerea contestatiilor, indiferent daca se duc la CAB sau nu. numai ca tehnic, cred ca nu au termen limita pana cand sunt obligati sa faca asta.

rdt

Salutare. Fiind din nou în zona, am pozat zona devierii DN1H în zona Nușfalău. Era târziu, de unde și contrastul puțin aiurea. Poze doar de la nivelul devierii DN1H.

Pasaj DN1H peste A3 (GPS)


(GPS)


(GPS)


Vedere din devierea DN1H spre Boghis (GPS)


Vedere din devierea DN1H spre Boghis (GPS)


Vedere spre Ip (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

O filmare de la On the road: Autostrada Transilvania A3 - Stadiu lucrari UMB la Topa Mica , Nadaselu - Zimbor 23.09.2022

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Pfai...ce porcărie. Va fi coșmar realizarea umpluturilor la acele pasaje. Cu rezultate finale de rigoare.
Noroc ca nu vor mai trece multe mașini pe acolo sa înjure trambulinele.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

reed

Tot proiectul e o porcarie.era mai usor sa relocheze drumul national decat sa urce pe dealurile alea autostrada.S-a vorbit,s-a protestat dar cine sa auda?Aici vor fi pe veci probleme,panze freatice inalte,forfecari in geologia dealurilor si tot tacamul.O sa fie mereu limite de viteze si trambuline.Aia e ,avem km de autostrada,egal cum sunt facuti.

cfdp

In principiu , cu un drenaj bun , panta corespunzatoare si impadurire taluze, nu ar trebui sa apara probleme deosebite.
Dar sunt curios cine va intretine drenurile, podetele,.... dupa receptie. Daca mai intra cineva sub poduri sa vada/curete benchete , aparate reazem,.... Intr-un judet cu 112 poduri s-a intrat o singura data in ultimii 40ani. S-a gasit si pom crescut pe trotuar.. Vom vedea daca lucrarile de intretinere, sau macar reviziile se vor face cum scrie la carti.

ijwtsh


alexV

Quote from: rdt on September 22, 2022, 08:41:12 PM

Cred ca alecu se refera la aceste poduri, ale Nurol, ca sunt "porcarie". Din cauza ca nu pot compacta terasamentul sub pilonii inclinati. Nu incape niciun cilindru compactor din cauza pantei. Lotul Nurol e 100% in campie.


Despre loturile UMB din video, vad ca au adus metal pentru grinzile viaductelor. Poate cineva sa confirme ca e produs in fabrica UMB de la Adjud? 



Iar despre grinzile de beton, se vede ca le pun in opera de indata ce le produc, in loc sa mai faca depoziltele alea de mii de grinzi ca pe DX12. Asta e mai bine din mai multe puncte de vedere.

Cristian 74

@marinul a filmat lotul acum o săptămână, mă așteptam să fie puține modificări, având în vedere vremea. Nu a fost așa, s-a înaintat bine, grinzi nu prea mai au de pus, se asfaltează cu 4 finisoare, mișună camioanele prin noroi, dar sunt și unele care stau pe lângă groapa de împrumut de la Marca. S-a așternut stratul de binder pe o parte din lot, mi-a spus un inginer turc de acolo. Bună mobilizarea, în pofida vremii. Vine și tot lotul diseară sau mâine dimineață.

montaniardul

#30973
@rdt Interesanta structura la suprataversarile alea peste autostrada. Nu cred ca am mai vazut ceva de genul asta in Romania.

Teo

Am trecut pe lângă loturile UMB ieri. M-a surprins plăcut progresul la structuri. Se înaltă din pământ pile noi. In plus, am observat ca in zona Mihaiesti sunt porțiuni cu terasamentul la nivel.