Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Marius

Salut stimati colegi,
am si eu o intrebare pentru cei mai informati, legata de nodul Sebes. Din ce am constatat pana acum, pe bretelele "lungi" 1,2,3 si 4 avem urmatoarele deschideri/distante intre pile:
-bretaua 1 = 20 metri
-breteaua 2 = 24 metri
-bretelele 3&4 = 32 metri

Masuratorile le-am efectuat stiintific folosind Google Earth  :D

In depozitul de grinzi aflat actualmente in zona bretelelor 3&4, se afla depozitate grinzi de 24 si 32 de metri. O parte din cele de 24 metri au fost deja ridicate pe breteaua 2 si mai sunt cateva de ridicat (28 in total). Cele de 32 de metri sunt dedicate bretelelor 3&4.

Intrebarea mea e ce fel de grinzi/solutie tehnica vor adopta pe cele 4 deschideri ale bretelei 1 (Turda-Deva), avand in vedere ca in santier nu exista grizi de 20 metri? Mai mult, numarul de cuzineti pe fiecare pila e de 12 cuzineti per bancheta. Asa am numarat din drona lui Alin :)

Am marcat cu galben intrebarea mea in poza de mai jos:


horatiu.cosma

Ai făcut ceva research, nu glumă. Eu am numărat 11 cuzineți. Și mie mi-a sărit în ochi structura aia, ce scobitori or fi acolo de încap 11 în 8-9 metri lățime?

TibiV

12 cuzineți!...
La fel este inainte de giratoriul Sibiu-Turda. 12 cuzineti pe o parte, 8 pe cealalta...


Am vrut sa spun de cateva luni, cand am observat prima data...
Poate vor sa le faca "la gherghef". Bunica-mea i-ar fi putut ajuta, daca mai traia...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pelan87

Poate pe breteaua Alba Iulia - Deva vor pune niste grinzi asemanatoare cu cele pe care le-au pus mai spre nord, in zona Florea. Mai jos este o captura dintr-o filmare a lui AlinC, din 2018, in care se vad acele grinzi subtiri.



Dar pe cele 2 bretele dinspre Sibiu (captura lui TibiV) probabil ca vor fi unele ceva mai masive, fiindca vor fi doar 6 grinzi per sens, fata de 11 cate avem pe breteaua Alba Iulia - Deva (totusi deschiderea este considerabil mai mare pe bretelele dinspre Sibiu).

voicul

Daca asa o sa fie sunt curios de unde ar scoate aceste grinzi, ca asa ceva eu nu am vazut in santier.
Poate le tin in joben ca sunt mai suple.
Si evident: cand baga mana dupa ele in joben?

pelan87

^
Cred ca sunt tot in organizarea de santier grinzile mici, langa cele mari pentru AB Nord.

Le-am incercuit mai jos (sper ca le-am identificat corect), captura este tot dintr-o filmare a lui AlinC (evident  :))



voicul

Poate or fi alea, dar trebuie si subtiri si lungi:
Compara cu cele din spate si incearca sa le pui peste bretaua de iesire de pe A1 (poza mai sus).

Sau poate se imbina alea cate 2 sau 3?

Marius

Horatiu.cosma are dreptate, 11 cuzineti pe pilele din sensul Turda-Deva (breteaua 1). Am gresit eu la numaratoare, de fapt ochii incep sa faca figuri  :)

alexmocian

@Adrian
"In depozitul de grinzi aflat actualmente in zona bretelelor 3&4, se afla depozitate grinzi de 24 si 32 de metri. O parte din cele de 24 metri au fost deja ridicate pe breteaua 2 si mai sunt cateva de ridicat (28 in total). Cele de 32 de metri sunt dedicate bretelelor 3&4.

Intrebarea mea e ce fel de grinzi/solutie tehnica vor adopta pe cele 4 deschideri ale bretelei 1 (Turda-Deva), avand in vedere ca in santier nu exista grizi de 20 metri? Mai mult, numarul de cuzineti pe fiecare pila e de 12 cuzineti per bancheta. Asa am numarat din drona lui Alin :)

Am marcat cu galben intrebarea mea in poza de mai jos:"

Daca te uiti atent numarul de cuzineti este 14 la ultima deschidere la bretelele spre Sibiu si 11 la breteaua scurta spre Deva. Toate grinzile alea sunt la fostul centru de productie (daca folosesti metoda stiintifica se vede  clar :D) probabil sa mai fie cateva lipsa dar nu multe.

Toate celelate 96 de grinzi pentru cele 12 deschideri sunt gata, parca lipseste una care este in mold acum, o scot saptamana asta.

Din nefericire pentru noi "au tot materialul' dar "nu au vointa si mana de lucru" ori asta din urma este paramount. Ah, am uitat il au pe Carretta (sau cum so scrie numele la pizza boy ala importantul, cel mai cel"  :-[

GrmmrNzi

Quote from: Marius on August 13, 2020, 11:02:04 PM(...)Masuratorile le-am efectuat stiintific folosind Google Earth  :D (...)
Păi ce, crezi că la Search & co se face altfel?

Teo

La breteaua de acces în șoseaua de centură a mun. Alba Iulia, parte a nodului Alba Iulia Sud se lucrează la șanțuri de scurgere și rigole.

Speram la niște lucrări mai ample când am văzut activitate acolo.

luc

Dacă tot suntem la capitolul search & research: este distanța de 64m între cele 2 pile unde lipsește cea de lângă DN? Nu am acces la un computer acum iar de pe telefon nu sunt foarte exact...

Marius


raulbogdan23

#20173
^

aproximativ (+/- cativa cm in functie de unde nimeresti punctele pe maps)


Vlad94

Până la urmă, mai este necesar o pilă lângă DN sau se vor monta grinzi de 64 de metri?