[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

manuel.matias.503

Capătul de nord al centurii, intersecția cu drumul Baia Mare

alm26

Partea de nord a centurii nu intră în ceea ce mai demult se numea Drumul rapid Vaja- Baia Mare?

RobertH

Ba da.  Poti vedea si aici pe harta.
Dar pana va fi terminat drumul express BM-SM-Petea , cred ca mai asteptam vreo minim 10-15 ani.   :(

alm26

Da, e optimist termenul de 10-15 ani, insa nu ar fi potrivit un topic aparte, distinct de Centura SM?

Ionut

Deocamdata nu este nicio veste serioasa despre acel DX, asa ca nu are rost sa deschidem thread dedicat.

RobertH

Si despre ce sa vorbim timp de 15 ani pe topicu ala ?   :lol: :lol:
Desi sincer sa fiu , DX-ul ala e mai mult un moft decat o necesitate urgenta . Merg des pe acolo si e trafic dar niciodata sa stai cu orele la cozi ( exceptie cand se fac lucrari sau e cate un accident).
Mai bine sa termine centura Satu-Mare cum trebuie si sa faca si ceva la Baia Mare cu "centura" aia . Macar o reabilitare .

avumit

Surpriza placuta de Martisor. Au inceput lucrul la supratraversarea drumului catre Petea. Au o foreza, armaturi, muncitori. Am si o poza in telefon, dar nu stiu cum sa o atasez  :).

avumit

A .. si vestea proasta... TAS (conform presei locale) renunta la toate lucrarile din judet. Vestea chiar e proasta, caci daca inchid si statia, judetul ramane fara asfalt de calitate.
Noroc ca pe mine m-au asfaltat anul trecut. :lol:

Eurocopter

Avand in vedere calibrul firmei si al proiectului, cu siguranta Itinera isi va aduce propria statie de asfalt.

RobertH

Credeam ca au abandonat sa mai faca intersectie denivelata la DN19A .

QuoteVarianta de ocolire traversează râul Someş cu un pod cu lungimea de 640,85 m (inclusiv viaductele de acces la pod) între digurile de apărare ale municipiului. După traversarea râului Someş, varianta de ocolire intersectează DN 19A unde va fi amenajată o intersecţie la nivel tip giraţie.
Sursa

Eurocopter

Pai giratie inseamna sens giratoriu deci intersectie la nivel. :)

Din pacate...

RobertH

#161
Da , stiu ca asta inseamna dar intrebarea era ce e cu primul comentariu lui avumit.  La ce ar avea nevoie acolo de foreza daca fac giratoriu ?

LE: Apropo  avumit, uite asa pui o poza de pe telefon pe forum : http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=73.0   . Poate vedem si noi si ne lamurim ce se intampla.

avumit

Puteti sa ma decapitati, imi cer scuze, dar nu am reusit cu poza, ii drept sunt nitel si obosit si iritat. O pot trimite pe un.email cuiva sau..

RobertH

#163
Poza facuta de avumit:



Powered by API/PUM imgur uploader


avumit

Intrebarea este: ce giratoriu are nevoie de o asemenea armatura? Poate intreaba cineva pe Tarr ce lucreaza acolo?