Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

De prin Bulgaria: A2 Hemus lot Kalenik - I-35



... A3 Struma lot Blagoevgrad - Krupnik



... DX Vidin - Botevgrad, lot Botevgrad - Mezdra




Dragosdimitrescu

#4291
Dupa o excursie in Grecia - Halkidiki pot sa va spun urmatoarele legate de drumul prin Bulgaria:
1. Vigneta pentru Bulgaria se cumpara online
https://www.bgtoll.bg/ro
Dar daca esti obisnuit sa platesti taxa de pod la Fetesti la ghiseu poti sa o cumperi dupa vama bulgara.
2. Ruse - Byala: carosabil foarte bun, trafic moderat, TIR-uri cat cuprinde dar merg bine in fata. Bulgarii cu masini mici sunt preponderent respectosi cu regulile de viteza, deci atentie mare in spatele lor.
3. Byala - Lukovit: carosabilul este mai denivelat in anumite zone - cel mai mult in drept la Plevna, in rest ok.
4. A2 pana la Sofia are o restrictie la al doilea tunel cand se trece pe un singur sens si cateva lucrari pe sensul spre RO pe margine.
5. A6 (centura nordica a Sofiei) e impecabila
6. Centura vestica a Sofiei e un pic mai aglomerata si recomand atentie. Politia e de forma acolo.
7. A3 se prezinta perfect pe toate sectiunile.
8. Unde A3 e intrerupta si se merge pe valea Raului Struma se circula cu viteza redusa 50-80km/h si se depaseste foarte greu sau deloc. Se observa lucrarile la tunelurile de pe A3 si la sectiunea aferenta lor.
9. Alimentare cu carburant se poate face oriunde, calitate buna la OMV, Rompetrol si Petrol BG. Am o reticienta personala fata de Lukoil dar e doar personala.

Pe waze majoritatea echipajelor de politie sunt semnalate. Traseele sunt corecte si eficiente.

Respectati regulile de circulatie si pe ceilalti participanti la trafic si conduceti preventiv!
Drumuri bune tuturor!

dr4qul4

Noaptea echipajele de politie nu sunt semnalate pe waze (decat rar).  Dar de multe ori nu te mai opresc cand vad ca ai nr de Romania (decat daca depasesti viteza cu destul de mult sau stiu si ei putina romana/engleza). Am avut chiar surpriza sa-mi faca semn sa opresc (aveam cam 15-20 peste o limita pusa din senin...), dar mi-a facut semn sa trec cand m-am apropiat destul. SI dupa fata lui parea dezamagit ca e numar de RO  :lol:
Chiar si asa, eu tot noaptea prefer sa trec Bulgaria. Singurul trafic sunt masinile de Romania  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer

Președintele Ungariei anunță finalizarea tronsonului ungar al coridorului de transport Via Carpatia, care leagă Marea Baltică de Marea Egee, până la finalul acestui an

Președintele Ungariei, Janos Ader, a anunțat în urma unei întâlniri cu omologul său polonez Andrzej Duda, că tronsonul ungar al coridorului de transport Via Carpatia, care leagă Marea Baltică de Marea Egee, urmează să fie finalizat până la sfârşitul acestui an, informează MTI, citată de Agerpres.

Secţiunea ungară a şoselei va avea 230 de kilometri din totalul de 3.300, a precizat oficialul ungar în conferinţa de presă comună cu preşedintele Poloniei.

La rândul său, Andrzej Duda a afirmat că realizarea tronsonului polonez de 530 kilometri al şoselei decurge conform planului şi a salutat anunţul lui Ader privind finalizarea celui ungar, sugerând că polonezii vor putea utiliza această rută pentru a ajunge la destinaţiile de vacanţă încă din vara viitoare.

g4media.ro

RaduG

#4294
Autotrada Hemus Bulgaria, lotul 2.1, 11 Septembrie 2021:



Translate:

QuoteSecțiunea începe de la drumul III-307 (Dermantsi-Ugyrchin) până la intersecția rutieră Kalenik. Lungimea este de 19,2 kilometri. În această secțiune vor fi construite două intersecții rutiere. Intersecția rutieră Ugarchin (la km. 115 + 632) și intersecția rutieră Kalenik (la km. 121 + 772) ambele fiind de tip semi-trifoi.
Geomorfologic, traseul autostrăzii traversează cea mai nordică parte a sistemului de lanț arc Stara Planina. Coincide cu Zona de tranziție a Balcanilor din față din diviziunea morfostructurală. Secțiunea are un relief de creastă montană joasă cu o suprafață inițială ușor ridicată (400-500 m) și incizie erozivă (100-150 m) cu o combinație morfografică complexă de înălțimi longitudinale și creste de platou, conturate de chei transversale profund incizate și văi longitudinale , însoțit de extinderi ale văii scopului.
Zona este drenată de râurile Vit, Kamenitza, Eleshnitsa, Tosha (afluenții din dreapta râului Vit), deoarece traseul autostrăzii traversează atât râurile menționate, cât și bazinele hidrografice dintre ele.
Acest relief necesită construirea a 19,2 kilometri pentru 10 viaducte și 1 pod peste râul Kamenica, iar lungimea totală a instalațiilor este de 3222 de metri. cu o înălțime maximă de aproape 40 de metri.

hadrian

Salutare colegi !
Stii ceva de autostrada maghiara intre Miskolc si granita slovaca(spre Kosice)? Sunt sanse sa se mai da in folosinta ceva pana la 1 decembrie? As vrea sa merg spre Cracovia, am mai mers in 2019 in Kosice, era in lucru atunci un sector mare, dar nu mai sunt la curent. Pe google maps inca nu apare finalizat.
Multumesc !

tom_sawyer

Din ce am mai citit, se pare că în octombrie se va inaugura.

Drive_140

BG A2-Hemus, LOT 3 (filmat complet)


dr4qul4

Multumim..
1. Oare ce au gasit la 21Ș50?
2. Viaductul de la min 7 pare facut din beton.. SPre deosebire de cel de la 15:40, care desi e mic, pune mult mai multe probleme.
3. Cateva terasamente f inalte (9:30 de ex). Dar cu asemenea material de umplutura si teren de fundare, nu e nici o problema
4. La 17:40 le cam lipseste complet un viaduct destul de mare. Oare care e problema acolo?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danny_cbu

#4299
@hadrian

Va fi gata in Octombrie. Pana in Decembrie termina si slovacii centura orasului Presov.
Biharia-Poprad se va face in sub 3 ore. Drum bun! :)

tom_sawyer

Quote from: cezar-mario2012 on December 07, 2020, 10:57:49 AM
The Road Infrastructure Agency has launched a public procurement for the appointment of contractors for the development of technical projects and the construction of the first 75.6 km of the Ruse-Veliko Tarnovo highway. The tender procedure is in two separate positions. In the first is the section from Ruse to Byala, and in the second the bypass road of the town of Byala. The estimated value of the contract is BGN 982.74 million without VAT. The deadline for submission of bids is January 21, 2021. The documents for starting the procedure have been sent to the Public Procurement Agency and are to be published.

Cum a mai evoluat proiectul? S-au depus oferte? S-a semnat contractul?

Dominik

Serbia, A5.





Serbia, A21 Ruma-Šabac

You're in Steelers Country

cezar-mario2012

#4302
^Momentan cu A7 Ruse - Veliko Tarnovo nu se întâmplă mai nimic, proiectul este blocat de noua conducere, ce de altfel au cam blocat toate proiectele de infrastructură, iar ce mai mișcă sunt cu frâna de mână trasă...

- A2 Hemus, lot 2





- A3 Struma, lot Zheleznitsa





- DX Vidin - Botevgrad, lot Vidin - Vratsa


alecu26

Pe la cati km au ajuns bulgarii? Si la sfarsit de an cat vor avea deschis?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

RaduG

#4304
Despre Hemus e progresul aici, dă play și citește articolul :)



Articol: https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/proverka-na-btv-dokade-stigna-stroitelstvoto-na-am-hemus.html

Translate articol:
















Powered by API/PUM imgur uploader