Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ghrt

Cred că până în 20-20 poate să amenajeze un trenuleţ din ăla electric pentru copiii ai căror părinţi aşteaptă la security check.
Cont (aproape) inactiv.

cristi5

http://m.hotnews.ro/stire/22847016

E pe SICAP

Dar nu licitatie. Doar anunt de intentie

De ce? Pt ca nu e SF. Si pt ca dl ministru se grabeste :)

etravel

Quote from: subway on November 27, 2018, 09:40:26 PM
Va baga el trenul in airoport pe proiectul asta doar daca ne vom vedea noi ceafa pana in 20-20
Stii vorba americanului, "never say never" ...

Ionut

^^ E bine ca avem intentia de a scoate la licitatie. :) Va pot spune pe surse ca proiectul avanseaza, se pare ca se doreste ca proiectul sa mearga inainte, se depun eforturi dar mai dureaza. Cat despre 20-20... :lol:

tom_sawyer

#319
Quote from: NGC on October 29, 2018, 09:18:40 AM
Apropo de asta, saptamana trecuta au lansat si licitatia "Reparatie linia 301Y Post Rudeni– Post Colentina km 0 + 000–1+220 , linia 301L Post Giulesti – Post Colentina km 9 + 000–km 9 + 276 si linia 301 K Post Colentina – Mogosoaia km 1+800-4+900".

Valoare estimata: 6,809,649.00 RON fara TVA

Durata contractului: 9 luni

QuoteDemontare linii si aparate de cale , refacerea substratului de nisip , inlocuit sina , inlocuit aparate de cale , confectionat joante izolante in cale , confectionat cupoane de tranzitie , inlocuit traverse speciale de lemn pe pod , inlocuit traverse speciale de beton , sudura si realizarea caii fara joante conform Caiet de sarcini .

Cele 3 linii sunt electrificate dar inchise. Se vor inlocui inclusiv aparatele de cale (2).

Ofertanti:
1. Swietelsky Constructii Feroviare
2. Asociere : SC WIEBE ROMANIA SRL – SC METABET CF SA
3. Asociere : SC GDO MOV IMPEX SRL – SC VEST CONSTRUCT SRL

Data limita evaluare: 26.03.2019 18:00

tom_sawyer

Quote from: NGC on October 25, 2018, 07:03:13 AM
A fost lansata astazi licitatia "Dublarea liniei de cale ferata intre statiile Mogosoaia si Balotesti ( proiectare +executie)".

Valoare estimata: 51,060,897.49 RON fara TVA

Durata contractului: 17 luni

Nu s-a bagat decat un singur ofertant:

1. PORR CONSTRUCT S.R.L. (cu subcontractanti ISAF, Wiebe, GEO-SERV, VCE, TIAB, CORNEL & CORNEL TOPOEXIM)

Data limita evaluare: 04.04.2019 18:00

Ionut

Diseara la 18:45 voi fi in direct pe B1 TV sa vorbesc zic doua cuvinte despre conexiunea cu aeroportul pana la Euro 2020. "Sigur" va fi gata. :lol:

TibiV

Intervenția ta va fi foarte scurtă....
În loc de explicaţii, ai putea să râzi tot timpul...
:lol:
(just joking...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Intr-o perioada era si metroul gata pana la Euro 2020. :lol:
Ce glume bune.

Apropo, stie cineva cum stam cu exproprierile pentru conexiunea Odaile-Aeroport Otopeni? Ca trebuie demolate niste chestii pe-acolo. :) Pe-aici mai exact:






tom_sawyer

Sova zicea ca nu e cazaul sa fie demolat/expropriat patinoarul lui Tiriac (vezi vedeo la pag. 13).

Ionut

Pai ceva exproprieri tot trebuie. Nu imi inchipui ca nu trebuie deloc exproprieri la cum arata pozele de mai sus. :lol:

tom_sawyer

Sova, min. 30:20 din video pagina 13: "A fost identificat culoarul de expropriere, care nu afecteaza constructii existente" (cu precizarea ca e o informatie informala primita de el, nu document scris).

Ionut

Nu zic, e posibil sa nu afecteze constructii. Dar tot trebuie expropriat terenul. Plus ca nu exista AM. :) AM nu ne trebuie pentru AC? Ba ne trebuie.

Later edit: hai ca a intrat Iohannis, o sa vedem dupa 7 daca mai apuc. Posibil pe la 19:15.
Gata, am avut interventia. A fost mai pe caterinca, foarte putin tehnic. :)

subway

Expropieri doar dupa ce vedem HG in monitorul oficial...

Ionut

Corect. HG pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici. Din sursele mele/noastre, asta este urmatorul pas pe care "se concentreaza" CFR. Sper sa se concentreze repede si cu folos.