News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

xab80

#555
Quote from: ciprebbe on November 08, 2021, 01:26:13 PM
Gilau- Nod rutier - benzinarie
Turda - Nod rutier - benzinarie
Aiud - Nod rutier - benzinarie
Sebes - Nod rutier - benzinarie
Daca la Sebes poti alimenta si sa te si intorci pe autostrada, in celelalte 3 sunt curios cum intorci pe DN la traficul care este pe zonele respective. (In special Turda si Gilau. In Aiud o sa dispara circulatia cu deschiderea autostrazii).
AM vazut intr-o postare cele deja licitate. Ar mai trebui puse si pe A3 si A10. Are totusi 74 de km.


elphax

practic doar o mica portiune din tot spatiul de servicii este concesionata.
eu speram sa fie cladiri separate, macar 2 adica benzinarie si restaurant/fast-food ceva. si spatii verzi amenajate cu bancute, loc de relaxare.
dar e greu sa faci de capul tau daca nu se impune direct prin  caiet de sarcini.

JohannDB

                      Trafic greu, foarte greu, avem destul la această oră pe autostrăzile noastre....
                  Și văd că nici mai înainte, cu gândire pentru perspectivă sau măcar cu o minimă maimuțăreală în a ne lua după (imita pe) "străini", dar nici măcar "la ora asta", NICIUN SPAȚIU DE SERVICII de pe autostrăzile noastre (că de "naționale", nu mai zic ..... nimic) nu au o bandă pentru/dedicată transportul(ui) greu/agabaritic, semnalizată special și cu drept de "preemțiune" la oprire pe această bandă..... Nu mai zic de lățimea benzii de intrare, a benzii de parcare (dacă ai un camion la bordură, sau nu chiar la bordură, cu peste 3,00 m lățime nu mai poți trece pe lângă el, decât s-o iei prin iarbă/zona verde.....  Și mai e problema "curbelor" cu raze mici în interiorul parcării, unde ai probleme cu "lungimea" combinată și cu lățimea (plus, cum am mai spus, parcarea haotică a unora) !
                  Șoferii străini, îmi/ne reclamă tot mai des treaba asta, pentru că la ore de noapte nu mai ai unde intra și chiar de poți intra, nu mai încapi printre alte camioane sau mai știu ce dube, camionete......   Un exemplu imediat de remarcat este pe A1 km 501 la Timișoara unde nici să intrii la alimentare nu mai  poți deoarece nu poți ajunge la pompă din cauza unora ce parchează cum îi taie capul, dar să te mai pui la pauză cu ceva foarte mare.... O altă parcare proastă în concepție este și la km 538, după nodul Pecica, ultima spre Nădlac 2, unde este o loterie, cu ceva greu și lat/lung, sau lung să intrii până la ora 05:30 dimineața, când se pun la drum cei "odihniți", că nu poți răzbi la pompă, altfel decât trezindu-i pe toți și mutându-i din loc (un circ întreg) !!  Și situația e generată (și) de gândirea proiectantului ce a gândit prost "fluxul"............
                  Repet, nici acum nu se gândește nimeni la asta !!





dr4qul4

Eu inca astept primul spatiu de servicii cu vulcanizare si motel.
Fac o pana, observ ca pierd presiune (senzori la pneuri) sau chiar pun gogoasa, dar nu am unde sa pun un petic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

#560
                      Frunzărind, pierdut, prin paginile cu "spațiile de servici", mi-a revenit în memorie o întrebare pusă de mulți din șoferii străini : DAR UN DUȘ, unde pot face ??
                      Întrebarea asta le venea pe buze tuturor străinilor cu care "reușeam" să  ne oprim în vreo parcare de pe "A"-urile noastre..... Și nu numai: chiar pe superba VO1KBV (centura brașoveană), deși la chiuvete ai apă caldă, nu a catadicsit NIMENI FACĂ una-două cabine de duș !! Contra a 10-12 lei, s-ar fi amortizat "la greu" respectiva investiție.....
                       Deocamdată o parcare, care-ți permite un duș, este pe ambele sensuri la PTF/BORȘ 2, pe A3 BH.............
                       Aceste "toalete" de autostradă, au și vreo două "camere tehnice"; măcar una ar fi putut avea destinația de DUȘ......

                      Ce să zic de unele spații de servicii-private........ De exemplu, la "celebra" Parcare "Gilău" ((DN1 KM 491+300, de lângă piciorul podului (intrarea în Gilău spre Huedin)), grupul sanitar, e atât de primitor, încât, decât să intrii în el, mai bine te p.și "la roată"; cabinele de duș sunt  de pe la omienouăsute...patrusute, de când s-a pus faianța/gresia și de atunci NIMENI n-a mai făcut vreo îmbunătățire.... Acest grup social mai deservește și restaurantul parcării !! DSP CLUJ, nu mai trece pe acolo ??
                      Dar, nahhh, e greu !!

reed

@JohannDB de pe site/ul MOL:
https://molromania.ro/ro/despre-mol/statii-pe-autostrada/#a1-km-446-890-susani-lugoj-deva
QuoteFacilitati:
Toalete publice imbunatatite; Cladire dusuri; Zona copii, office, relaxare; Zona animale companie; Imbunatatiri parcaj TIR; Parcaje rulote si autorulote cu zona relaxare exterioara; Toalete deversare chimica; Parcaje motociclete; Colectare selectiva gunoi, echipament curatenie multifunctional, echipamente Securitate, iluminat LED platforma

JohannDB

                   @ reed: "Facilități"... facilități ; mi-amintesc de suprafețele parcărilor nemțești și am senzația că ale noastre (cele actuale) sunt un pic cam micuțe, pentru "toate poftele"...
                   Iar treaba cu dușurile o aduceam pe tapet și la/pentru cele deja construite, dar n-a fost unul să gândească mai de "Doamne ajută" !!
                   Trebuie să vedem la alții și apoi să (ne) punem întrebări..... Vezi, tu, coleg de forum, cum nu vrea nimeni să gândească mai mult, mai "înainte", mai larg (ca posibilități) și extindere/dezvoltare ! S-a făcut pe principiul "o facem așa" că, apoi, vedem ce-om mai face......
                   Și așa se face că de la motorist, la conservar (cum zic motoriștii la cei cu turismele), la tir-ist, te "mulțumești" cu puținul făcut, însă cu multe nemulțumiri lăuntrice, cu gust amar și timp pierdut !




bogdymol

Quote from: JohannDB on November 26, 2021, 08:40:21 PM
Deocamdată o parcare, care-ți permite un duș, este pe ambele sensuri la PTF/BORȘ 2, pe A3 BH.............

Am trecut eu o singura data prin parcarea aia, in Aprilie anul acesta. La intrare era o tanti care mi-a spus ca nu au deloc apa (nici macar pt toalete sau pt spalat pe maini).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

reed

Multumesc si pentru -, din fericire pentru mine traiesc in Germania de ceva ani si cam bat  Europa si lumea si eu . Stiu cum arata un spatiu de servicii bine facut. Eu personal si nici tu nu poti face nimic impotriva mentalitatii romanesti,sunt inca oameni care nici nu au condus vreodata pe autostrada.Fata de containerele de pe A1,cred ca este totusi in un pas in fata.Dar bineinteles noi ne plangem de dusuri cand sunt atatia cu WC in fundul curtii.

alin2pas

Spațiile de servicii din România sunt gândite de oameni care merg pe autostradă doar cu autoturismul. Cred că uniunea transportatorilor ar trebui să-și exprime un punct de vedere, pentru că ei ar trebui să cunoască necesitățile și cerințele pentru camioane, transporturi agabaritice și pentru cei care conduc aceste vehicule. Sunt lucruri de care îți aduci aminte doar când te ,,lovești" de ele, iar cu autoturismul nu ai ocazia. Oricât aș conduce pe autostradă, cu autoturismul mă înscriu lejer în curbe cu raza de câțiva metri și nu am nevoie de cazare sau duș pe autostradă, că merg la un hotel sau pensiune din afara autostrăzii, ceea ce nu e posibil pentru un camion și mai ales pentru un transport agabaritic.

JohannDB

                               Am trecut eu o singura data prin parcarea aia, in Aprilie anul acesta. La intrare era o tanti care mi-a spus ca nu au deloc apa (nici macar pt toalete sau pt spalat pe maini).    Hmmmmmm; ce să zic ? "Ghinion"... Am trecut la diverse ore din zi sau noapte și Borș2 nu mi-a oferit niciodată "surpriza" asta ! Dar, nahh, nu se știe.
                                Dar bineinteles noi ne plangem de dusuri cand sunt atatia cu WC in fundul curtii. Hai s-o lăsăm pe asta cu "fundul curții în jurul wc-ului" (sic), pentru că gândirea actualelor autostrăzi s-a făcut destul de recent și după niște modele/standarde bine-știute, dar cu lacune "dictate" de moment; cum am mai zis era greu de tras o linie în plus la un perete despărțitor pe planșă.
                               În subsidiar, am avut interpelări prin parcări de la cei cu turismele legat de posibilitatea utilizării unui duș și nu de puține ori, din "n" motive legate de destinație și necesități pentru ei...... Trebuie să precizez, că nu oricine te primește la hotel/motel/pensiune numai pentru un duș (eventual o masă), după care să-ți iei zborul... Niște "ciripele" mi-au șoptit că multe spații de servicii au o cabină de duș, dar e pentru uzul pesonalului, exclusiv....
                             

alin2pas

Totul pleacă de la CNAIR. Dacă ar fi prevăzute astfel de dotări în caietele de sarcini pentru licitații ar trebui să fie făcute. Dar nu sunt prevăzute.

horyatm

Au început lucrările la unele benzinării între Deva și Sebeș. Revin mai târziu cu fotografii.

mihaihedes

Oare știți dacă CNAIR-MT măcar au în plan în viitorul apropiat/îndepartat sau foarte îndepărtat sa se ocupe de spatiile de servicii de pe A3 Nadaselu - Câmpia Turzii? Nu au făcut nici măcar unul. De te apuca nevoile te oprești pe banda de urgență și mergi la tufiș.  Cred că e singurul tronson de autostradă din România fără absolut nici un spatiu de servicii.