News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

myid

nu stiu voi, dar eu ma bucur de spatiile astea de servicii mai tare decat multe loturi deschise in ultimul timp.

E o dovada de normalitate, civilizatie pentru care am insistat la minister de vreo 4 ani incoace prin foarte, foarte multe sesizari, interpelari, discutii.
E o mica victorie si pentru mine. Multumim tuturor care au dus mai aproape acest subiect de realizare, chiar daca a durat f f f mult.

Pot sa ma apuc de urmatorul subiect cu aceeasi intarjire : curatenia pe DN-uri, autostrazi, spatii verzi, etc. Va urma.. o sa dau detalii pe thread-ul dedicat.

elphax

Am preluat postarea lui Quest si am detaliat cu ce avem acum, benzinariile sunt containere, mai putin cea de langa Pitesti.
Oare sunt sanse ca cei care au preluat acum sa poate subinchiria/concesiona/fransiza benzinarii de la alte companii ?


LOT 1: SS stânga și dreapta, km 558+380, A1 Nădlac – Arad (SS Pecica) – PETROM >> Rompetrol

LOT 2: SS stânga și dreapta, km 530+536, A1 Arad-Timișoara (SS Cruceni/Arad) – doar toalete >> Rompetrol

LOT 3: SS stânga și dreapta, km 500+596, A1 Timișoara – Lugoj (SS Giarmata/Timisoara) MOL ( sens spre Arad) / PETROM ( spre Lugoj) >> Rompetrol

LOT 4: SS stânga și dreapta, km 481+646, A1 Timișoara – Lugoj (SS Petrovaselo/Recas) – doar toalete >> Rompetrol

Intre acestea mai exista o parcare pe zona dintre Topolovat si Sanovita – cea remarcata de horyatm, nu e pe lista

LOT 5: SS stânga și dreapta, km 446+890, A1 Lugoj – Deva (SS Susani/Lugoj) – PETROM >> MOL

LOT 6: SS stânga și dreapta, km 428+310, A1 Lugoj – Deva (SS Batesti/Faget) – doar toalete >> MOL

SS de dupa Margina nu apare in lista.

LOT 7: Spatii de Servicii stanga si dreapta km 389+710, A1 Lugoj – Deva (SS Ilia) – doar toalete evident >> MOL

LOT 8: Spații de Servicii stânga și dreapta, km 340+500, A1, VO Deva – Orăștie (SS Orastie) – MOL – si aici a fost luata de Rompetrol

LOT 9: SS, km 316+560, dreapta și km 316+360, stânga, A1 Orăștie – Sibiu (SS Sibiseni/Sebes) – PETROM >> MOL

LOT 10: SS, km 297+900, stânga si  km 297+000, dreapta, A1 Orastie – Sibiu (SS Rahau/Sebes) – MOL  -  ramane MOL

LOT 11: SS stânga și dreapta, km 260+160, A1 Orăștie – Sibiu (SS Cristian/Sibiu) PETROM >> Rompetrol

LOT 12: SS stânga și dreapta, km 110+100, A1, Tronson București – Pitești; (SS Prundu/Pitesti) - LUKOIL (cred) >> MOL

LOT 13: SS km 186+090, stânga și km 186+580, dreapta A2 Medgidia – Constanța (SS  ) PETROM >> MOL

Lvs_tm

Si mie mi se pare aiurea "monopolul" asta dar vedem ce va fi in final, oricum cert e ca vom intra in normalitate.

Sper sa vad si spatii de genul Mc'Donalds, pana si in Serbia exista.

myid

@horatiu @cutter - poate vedeti acest mesaj

La urmatoare licitatie, poate includeti si alte spatii de servicii care nu sunt pe autostrazi, insa nevoia de civilizatie/normalitate exista. :
Exemplu : Spatiile de servicii de pe ocolitoarea Brasovului. Deschise anul trecut, deja au inceput sa sufere la nivel de mentenanta.

Multumesc :)

Goldmund

Daca viitorul apropiat va fi "jucat" de "electrice", viitorul automobilului nu poate fi decat cu hidrogen.  Daca ne gandim la "utilitare" si camioane(40t)nimeni nu-si inchipuie un viitor cu baterii electrice. Acum toti ne vorbesc de masinile electrice, ca dupa ce ne vor spune cat de nociv este reciclarea bateriilor..., ne vor bombarda cu "masina viitorului, masina cu hidrogen". Unii se pregatesc deja la acest pas, la pasul peste masina electrica cu baterii:

https://www.capital.ro/omv-si-kommunalkredit-investesc-in-productia-de-hidrogen-pe-baza-de-electroliza.html



Cuneo

Rompetrol, singur pe autostrada Nădlac-Timişoara

ARAD. Rompetrol Downstream a câştigat licitaţia pentru concesiunea tuturor spaţiilor de servicii aflate pe autostrada A 1, între Nădlac şi Timişoara. Deşi la licitaţia organizată de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere au participat toate companiile care operează staţii de carburant în România, Rompetrol a fost declarată câştigătoare pe toate cele patru spaţii de servicii aflate pe autostradă, între Nădlac şi Timişoara. Potrivit unui anunţ al CNAIR, compania petrolieră va utila, dota, opera şi întreţine cele două spaţii în oglindă de pe autostrada Nădlac-Arad, situate la kilometrul 558+380, dar şi cele două spaţii aflate între Arad şi Timişoara, la kilometrul 530+536.
Aceeaşi companie a reuşit, însă, să îşi adjudece mult mai multe parcări. Tot Rompetrol va opera şi spaţiile de servicii aflate la kilometrii 500+596 şi 481+646 de pe autostrada Timişoara-Lugoj.
Mai departe, următoarele şase parcări de pe autostradă, respectiv cele aflate pe tronsonul Lugoj-Deva, au fost adjudecate de către Mol Romania. Tot Mol a prins patru dintre spaţiile de servicii de pe segmentul de autostradă Orăştie-Sibiu, în timp ce Rompetrol a fost declarat câştigător pe două parcări de pe varianta de ocolire Deva-Orăştie şi pe alte două parcări de pe Lugoj-Deva.
În fapt, Rompetrol şi Mol şi-au împărţit aproape frăţeşte spaţiile de servicii de pe autostrăzile din toată România, inclusiv de pe autostrada Piteşti-Bucureşti şi de pe autostrada Cernavodă-Constanţa.
CNAIR anunţă că, pentru prima oară în istoria companiei, s-a decis ca spaţiile de servicii să fie concesionate către companii private care să le doteze, utileze, opereze şi întreţină. Contractele vor fi semnate pentru o perioadă de 20 de ani, iar, în câţiva ani, în parcările menţionate mai sus ar urma să apară benzinării, hoteluri, magazine şi restaurante.

Reacţia ministrului

După anunţul făcut de CNAIR, care a finalizat analiza dosarelor şi a stabilit câştigătorii acestor concesiuni, ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a declarat faptul că ,,vom avea, în sfârșit, parcări decente pe toată lungimea autostrăzilor A1 și A2! CNAIR tocmai a desemnat câștigătorii pentru concesionarea spațiilor de servicii de pe A1 Sibiu-Nădlac, A1 București-Pitești și A2 Cernavodă-Constanța. Este vorba de 26 de benzinării <în oglindă>, pe stânga și pe dreapta drumului. E o veste bună din două motive. Primul – vom putea să ne bucurăm de un <pit stop> în condiții civilizate. Vor exista stații de încărcare electrică și de alimentare cu carburant, restaurante, magazine, printre altele.
Al doilea – aceste spații, concesionate pentru următorii 20 de ani, vor produce venituri – cel puțin 67 de milioane de lei pe an, pe care îi putem investi mai departe în proiecte de infrastructură".

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/rompetrol

survola

Durata contractelor de concesiune este de 240 luni (20 ani).

Contractele se vor putea semna după expirarea termenului legal de 10 zile în care se pot depune contestații.

Precizăm că a fost pentru prima oară în istoria CNAIR când s-a organizat o procedură de concesionare a spațiilor de servicii ce deservesc drumurile naționale și autostrăzile aflate în administrarea companiei.
--------
Până acum cum primeau acele spații?


elphax

RaduG
-nu am stiut exact cum sa ma uit la numerotarea de KM.
Initial am crezut ca este cea de la 196 - in drept cu Siminoc si Murfatlar.
Dar daca ma uit la cum e marcat "86+090, stânga și km 186+580", 500 metri intre cele 2 statii , sunt mai degraba dincolo langa Cernavoda

Quest

Quote from: RaduG on February 16, 2021, 07:05:59 PM
La km 186 pe A2 nu e nici un spațiu de servicii:
(...)

Si mie mi-a atras atentia treaba asta, inca din octombrie cind s-a dat drumul la licitatie. De asta am si pus 3 semne de intrebare la paranteza cu SS pe A2 unde se va instala benzinaria.
Common sense will get you far !

Harry


Feri

Quote from: RaduG on February 16, 2021, 07:05:59 PM
Poate au vrut să scrie 196:
https://www.google.ro/maps/@44.1495356,28.3543083,2269m/data=!3m1!1e3

^^^ Da, aproape sigur asa este. Pe SEAP arhiva pentru documentatie are denumirea [PC1001514/00017] LOT 13 - KM 186+090+580 - MURFALTAR - A2 - S.rar.p7s

In alta ordine de idei ar fi o idee foarte buna sa continue sa liciteze si a alte noi spatii de servicii. Ar fi o sursa in plus de venit, loc este si poate cu un alt castigator ca sa nu avem numai MOL si Rompetrol.

RaduG

Mulțumesc pentru link, da, pe A2 este voba despre spațiile existente la km 196 (numerotarea reală de pe A2) sau km 186 din planșele proiectului (care probabil sunt cele vechi, inițiale, și nu au mai fost updatate cu realitatea, cineva a dat cu copy-paste fără să verifice și realitatea din teren).
Paranteză, am verificat și licitația cu separatoarele mediane de beton de pe A2 și acolo era numărătoarea corectă, se termina la podul de la Cernavodă. Deci se poate, nu au nici o scuză.




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

^Cum a zis si Horatiu - licitatia a fost publica. Daca doar 3 oferte au fost si una nu a castigat, atunci ramanem cu Rompetrol si MOL.
Asa se lucreaza in economia de piata.
Deci nu e mult nu e putin, asta e. Data viitoare sa participe mai multi si o sa fie mai multi.  :lol:

Poate pe viitor se castiga/liciteaza mai repede aceste spatii.

carutasul

nu știu cum a fost licitația, "la grămadă" sau pentru fiecare în parte? Mi s-ar părea mai interesant să se liciteze fiecare separat, ca să permită și firmelor mai mici să participe, așa ai avea o diversitate de oferte, mă gândesc la mâncare în primul rând, că benzina e la fel peste tot :)