News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

trebuie să fie și din alea și din alea. Probabil că dacă se cuplează cu un lanț de benzinării pentru un lanț de fastfood e mai ușor să facă oferta combinată. Dar aș rezerva unele special în acest scop, pentru specificul local... Dar până la urmă mai încape o ciorbărie și lângă KFC, sunt unele locuri pe A2 când mergi la mare unde e mereu full, cred că ai putea pune și patru :)

Dominik

#766
Hai sa punem toate pozele...













Două noi spații moderne de #servicii vor fi deschise pe #A1 de la 1 iunie!
Sunt rezultate concrete ale Strategiei pentru dotarea, operarea și întreținerea spațiilor de servicii de pe rețeaua rutieră de mare viteză din România.
Cele două spații de servicii sunt amplasate pe tronsonul Timisoara - Lugoj la km 500+596 (stânga și dreapta), în zona localității Giarmata și oferă o serie de dotări moderne:
- 190 locuri de parcare pentru autoturisme (70 pe Calea 1 și 120 pe Calea 2);
- 16 locuri de parcare pentru autoturismele deținute de persoane cu dizabilități (8 pe Calea 1 și 8 pe Calea 2);
- 59 de locuri de parcare pentru autocamioane și autocare (34 locuri pe Calea 1 și 25 locuri pe Calea 2);
- 8 locuri pentru încărcarea vehiculelor electrice (4 locuri pe Calea 1 și 4 locuri pe Calea 2);
- 2 stații pentru carburanți (câte una pe fiecare sens de mers);
- 2 stații pentru alimentarea cu GPL (câte una pe fiecare sens de mers);
- 2 spații comerciale (câte unul pe fiecare sens de mers);
- 1 zonă cu restaurant/fast-food (sensul de mers spre Lugoj);
- 2 zone tip Snack bar (câte unul pe fiecare sens de mers);
- 2 zone cu toalete publice (câte una pe fiecare sens de mers).
Aceste spații de servicii au fost realizate în baza contractului de concesiune încheiat între CNAIR și Rompetrol Downstream SRL.
Tot în baza unor contracte de concesiune vor fi deschise în următoarea perioadă alte 4 spații de servicii pe A1:
- 2 spații de servicii la km. 481+646 (stânga și dreapta), în zona localității Recaș;
- 2 spații de servicii la km. 530+536 (stânga și dreapta), în zona localității Șagu.

Pagina de FB a lui Cristian Pistol.

You're in Steelers Country

dr4qul4

eu astept micii de Salatrucu si Valea Oltului  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

timisoreanul

Ar trebui sa se faca asemenea parcari pe toate autostrazile deschise. Si pe A1 le-a luat ani de zile sa faca licitatii. Cele vechi nu aratau prea bine. E si acesta un semn de civilizatie si am putea sa ne miscam mai cu talent, nu cred ca e asa greu in acest domeniu. Am fost surprins ca nu a licitat OMV pe A1, cred ca vor avea totusi un spatiu in zona Miercurea Sibiului.

florin74

Da. Chiar ala de la Miercurea Sibiului cred.

dr4qul4

Sper ca la licitatiile urmatoare sa restrictioneze numarul de spatii de servicii pe care o benzinarie le poate avea. Avem nevoie de concurenta si ast anu se paote cand ai doar 2 benzinarii pe sute de km.
Ideal ar fi ca o benzinarie sa aiba concesionat doar 1 spatiu in 50 km, pe acelasi sens, al aceleiasi autostrazi, sau sa existe minim 3 concurenti diferiti intre 2 spatii ale aceleiasi retele. Oricare din cele 2 conditii (nu cumulative).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

^^+1 si cat mai multe drive-uri. Vreau sa vad si BK si Poepeyes si McD nu doar KFC

dillyman

Am trecut de cateva ori pe langa Rompetrol de pe A1 de langa Recas. M-am tot uitat la ele.
Si nu vad nici un KFC sau altfel de restaurant acolo.
Deci nu toate vor avea restaurante separate gen KFC.

dumbravaandrei

Totusi, avem niste pampasuri prin tara, in materie de spatii de servicii...
A3, nimic
A10, nimic
DX12, in curand sarim de 50km dati in folosinta, nimic. Si cand vad parcarile alea inchise imi creste instant tensiunea...

dr4qul4

La noul mol de pe centura Pitesti au si un mini corner cu mancare gatita. Aveau si sarmale, dar parca e prea putin..
Astept niste restaurante cu servire la masa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GIV

Quote from: dumbravaandrei on June 26, 2023, 08:03:00 PMA10, nimic

oare cate spatii de cladiri s-au construit de cand s-a apucat aktor la ale lor de pe a10?  :lol:  :lol:  :lol:

balint

#776
Mie mi se pare incredibil, ca nu exista nici dupa atatia ani o parcare/spatiu de service pe A3 intre Nadaselu si Campia Turzii. Totusi, e un drum mai lung decat Chetani-Targu Mures, unde exista doua parcari pe sens. Si acolo toaletele sunt vai de mama lor. Pentru un barbat, e ok, poti sa faci treaba mica fara probleme, dar daca esti femeie, nu ai nicio sansa la "toaletele" turcesti. Nici nu stiu cui a venit ideea asta ca in secolul XXI astfel de toalete sunt acceptabile, mai ales ca nici nu se curata. Cand ne-am oprit cu prietena in parcare si ea a mers la toaleta, a iesit imediat cand a vazut ce e inauntru. Atunci a ajuns acolo firma care face curatenie si au zis ca nu au mai fost de 2 luni... De 2 luni! Cum naiba? Chiar si cand stai singura curati toaleta pe care doar tu folosesti cel putin odata pe saptamana.

naivu

Soluția pt toalete întreținute este simplă: concesionarea spațiului de servicii către o benzinărie, restaurant, hotel.

dumbravaandrei

#778
sigur nu este asta solutia...
La ora actuala, cele mai curate si folosibile toalete de pe autostrazile din Romania, sunt cele ale statului.
Nu stiu cum isi recruteaza oamenii care lucreaza in ele si le intretin, dar jos palaria pentru ei.

La Mol, sunt vraiste... cu tot soiul de urme pe ele (da, inclusiv acele urme).. ti-e si greata sa intri in ele. mirosul te da pe spate. Atat pe A1, cat si pe A2
La Rompetrol, situatia nu e cu mult mai buna. Macar nu pute, dar altfel, ti-e greu sa folosesti haznalele alea. De ex la Orastie, prefer sa merg la wc-ul din spate, al statului decat sa merg la cel din rompetrol.
La OMV, o idee mai curat ca dintre toate cele 3, dar departe de la a fi folosite in conditii normale...

Deci clar ca nu concesionatul iti aduce toalete curate si spatii intretinute...

alin2pas

Sunt zone unde statul își face treaba. Unde nu sunt în stare, prima măsură ar fi schimbarea șefilor (i)responsabili, iar următoarea (dacă nu se rezolvă) concesionarea acelor spații de servicii.