Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Geri

#2775

Offtopic din zona de intersectie A3 - A13

Autostrada Ploiești-Brașov : Guvernul aprobă indicatorii tehnico-economici pentru ,,ciotul" de 5 kilometri Cristian-Codlea

Guvernul urmează să aprobe marți, 14 mai 2024, indicatorii tehnico-economici pentru ,,ciotul" Cristian-Codlea al Autostrăzii A 3 Ploiești-Brașov.

Valoarea estimată este de peste 700 milioane lei, iar durata de execuție este de 2 ani.

După aprobarea Proiectului, CNAIR poate lansa licitația pentru lucrări.


,,Prin prezentul proiect de act normativ se urmărește reaprobarea indicatorilor tehnico – economici aferenți obiectivului de investiţii ,,Autostrada BucureştiBraşov km 0+000 – 173+300", ca urmare a revizuirii și completării Studiului de Fezabilitate din 2006 aferentă Sectorului 5 Cristian – Ghimbav precum și modificarea anexei nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 507/2006 pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiţii Autostrada BucureştiBraşov km 0+000 – 173+300, respectiv Sectorul 5 Cristian – Ghimbav, inclusiv cu redenumirea locației de final, respectiv în zona Municipiului Codlea." se arată în Nota de Fundamentare a actului normativ.

tom_sawyer

Quote from: Alexandrei22 on April 30, 2024, 12:28:58 PMAm desemnat câștigătorul pentru contractul necesar finalizării Studiului de Fezabilitate al Autostrăzii #Brașov - #Bacău!

După semnarea contractului, CONSITRANS SRL va avea la dispoziție 81,2 milioane de lei (fără TVA) și maximum 24 de luni pentru completarea acestui #StudiudeFezabilitate.

Se pare că nu s-au depus contestații.

mirceaeliade

Quote,,Sunt loturi acum licitate pe PNRR, am toată situația trimisă, e o porțiune care va fi de 6,5 miliarde euro. Încerc cu domnul Grindeanu, să vedem pe acest exercițiu financiar pe care l-am început, să vedem cât mai putem prinde, se pot face, totuși, și împrumuturi... Spitalul regional are parte din PNRR, din fonduri europene, dar are și componentă BEI. Cu cât prindem componente din fonduri europene, pe urmă putem veni cu împrumuturi pe BEI. Nu închidem cercul, și aici aveți dreptate perfectă. E evident că A8 este în direcția corectă și, anul acesta, vom finaliza 147,8 km care vor fi dați în circulație, așa am gândit și cu constructorul, și cu domnul Grindeanu, să-i dăm în circulație. Nu se închide cercul fără A7, A8 și, nu în ultimul rând, trebuie închis și A13 între Bacău și Brașov", a comentat premierul.
www