[SB] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Sibiu

Started by Ionut, March 09, 2018, 07:15:03 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruiarew

Quote
Subsol, parter, trei etaje și terasă este regimul de înălțime al clădirii ridicată în spatele blocurilor cu nouă niveluri de pe bulevardul Mihai Viteazul colț cu Rahovei. O zonă ultra-populată de mașini, pentru care în noua parcare au fost amenajate 320 de locuri, plus alte 23 pentru motociclete, la fiecare nivel al parcării. În plus, lucrările au inclus și resistematizarea zonei din spatele blocurilor amintite, astfel că alte 100 de locuri de parcare fiind amenajate la nivel.

https://www.turnulsfatului.ro/2021/12/19/primul-bloc-ridicat-de-primarie-pentru-masinile-sibienilor-e-gata-rdquo-ii-trimit-baiatului-din-germania-o-poza-rdquo-187908

Cică e gata. N-am fost, n-am văzut dar din poze arată EXCELENT.

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

age008

Aproape gata, am vazut ca au montat azi panourile cu nr. locuri libere/ocupate. Zic in articol ca ii dau drumul in ianuarie. Tarifele tot nu au aparut.

age008

Se deschide parcarea, în primă fază fără taxă, într-un viitor apropiat. Probabil speră să prindă lumea gustul:

https://www.turnulsfatului.ro/2022/02/17/primaria-sibiu-a-receptionat-parcarea-supraterana-din-hipodrom-va-fi-deschisa-fara-taxa-intr-o-prima-etapa-189842

Licitația pentru servicii de pază e în curs de desfășurare.

age008

S-a deschis parcarea, o folosesc de ceva vreme (deocamdata gratis). La intrare e destul de tricky, stramta, toate curbele sunt cam la limita, dar per total ma declar multumit. Din ~320 de locuri sunt libere cam 150, in functie de ora din zi, sistemul de contorizare mai da rateuri si afiseaza valori negative la parter, de exemplu.
Sper sa fie intretinuta bine si sa nu devina o buda publica.
Fotosfera cu interiorul: https://goo.gl/maps/7hVUxE3HSuUQi1KQ9 (remarcati cate pete de ulei sunt pe jos)

gruiarew

Mulțam de info. Stai liniștit o să devină budă, dacă deja e toată mânjită de ulei....

Să înțeleg că dacă ajung după 17 sunt șanse să găsesc loc de parcare? Pe stradă cum e? Au început să-i ridice pe cei ce le lasă tot aiurea?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

age008

În parcarea nouă găsești sigur loc la orice oră, evident nu la parter. Pe terasă cred că erau 2 mașini când am urcat.
Pe stradă se mai parchează numai pe locurile amenajate, sunt libere ambele benzi de circulație, a stat câteva zile Poliția Locală în zonă și a vorbit cu șoferii, cred că au și ridicat 1-2 mașini.

age008

#66
Pista de biciclete de pe malurile Cibinului
Tudor St. Popa a facut o filmare cu santierul din zona strazii Viitorului/cartier Resita:



adiarc

sa turnam betoane la greu in zonele inca verzi...cat de multe pana respiram si bem...betoane.
In cazul de fata 4000 mc ( o basculanta are cam 8 mc )  >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

De acord, ce au făcut prin oraș e o mizerie (vezi Ștrandul ca l-au betonat tot). Dar niște piste de biciclete pe malul râului care să nu aiba treabă cu partea carosabilă sunt mai mult decât binevenite. Sper totuși sa lege "ceva" de "altceva" că altfel sunt bune doar de plimbarea de duminică
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

O filmare foarte buna de ieri de la Oli: RESTAURAREA PODULUI SOSEAUA ALBA IULIA SIBIU


Am avut ceva de cautat pana am gasit postarea din urma cu 2 ani legata de aceasta lucrare, din care am inteles ce si cum...
Multumesc, @SB67UFO !...
 
Quote from: SB76UFO on October 29, 2020, 10:22:53 PMModernizarea podurilor peste Cibin de pe șoseaua Alba Iulia intră în linie dreaptă

Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Sibiu din această lună va fi inclus un proiect de hotărâre prin care se solicită aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru reabilitarea și extinderea podurilor peste Cibin de pe șoseaua Alba Iulia.
În această zonă există două poduri alăturate. Podul din amonte, cu două benzi, a fost construit în 1938 și se află într-o stare tehnică precară, motiv pentru care vom construi un pod nou în locul acestuia, unul cu trei benzi. Podul din aval îl reabilităm și îl vom aduce la standardul celui nou, ca amenajare. Prin această investiție, mobilitatea în acest nod de trafic va fi mult îmbunătățită, mai ales pentru circulația dinspre și spre zona industrială vest.
Sursa

PS
Tarziu am realizat ca pana in 2010 treceam pe podul asta aproape in fiecare an (uneori am mers spre Dej si inapoi  pe Brasov-Tg.Mures-Reghin-Bistrita...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Redox

Termenul de finalizare a podului din amonte este luna Octombrie, urmând ca apoi traficul să se mute pe acesta pentru a intra în reparație podul din aval. Din păcate la cum stau lucrurile este puțin probabil să termine luna viitoare.  :(

SB76UFO

Imagini cu lucrarile la noul pod de pe Alba Iulia, care este închis complet circulației începând de luni, până vineri, 14 octombrie.






"Lucrările de modernizare și extindere a podului peste Cibin de pe șoseaua Alba Iulia avansează. Până în prezent s-au ridicat picioarele și capetele podului, iar zilele acestea se instalează grinzile pe care se va amenaja carosabilul și trotuarele.
Reamintim că pentru execuția acestor lucrări circulația pe pod este închisă complet până vineri, 14 octombrie", scriu reprezentanții primăriei.

Turnul Sfatului

"Prostia este eternă și invincibilă"

TibiV

A filmat si OLI in urma cu 4 zile, inainte sa inceapa montarea grinzilor:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Redox

#73
Până vineri se dorește montarea tuturor grinzilor.
Încă avem întârziere față de graficul anunțat.