News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Nivel național / Re: Programul Transport și Com...
Last post by Ionut - Today at 10:09:06 AM
Quote from: shift2rail on May 13, 2024, 02:00:15 PM1. in slideul 3, navalul are un buget de 7.71 mld eur (putem doar visa la asa alocare...), in timp ce in slide-ul 6 e mentionat 1.47 mld eur

Am lămurit. Este o greșeală cu 7.71 mld euro pentru naval. Se va corecta greșeala.

Corect este 1.47 mld euro apeluri pe naval, conform slide-ului 6.
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by Spadan - Today at 10:03:19 AM
Stiu ca la A7 era vorba si de o perdea verde plus alte "minuni" de mediu. Aveti idee daca s-a inceput treaba si la acestea?
La fel si legat de spatiile de servicii/benzinarii? N-ar fi mai bine sa se liciteze si alea dinainte, sa fie toate la gata cand se va "livra" si calea de rulare?

Avand in vedere ca pe A3 Buc-Ploiesti nu avem nicio statie "Peco", avem toate sansele sa fie la fel si pana la Focsani.

#3
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A13 Sibiu-Bacău
Last post by shift2rail - Today at 09:57:11 AM
^ unica modalitate de a conturna deficitul bugetar este... PPP off-budget.

Eurostat (ESA 2010), defineste conditiile sub care un proiect PPP/ concesiune poate fi lasat in afara deficitului/datoriei publice; esential, ( i) partenerul privat pastreaza riscul constructiei si (ii) minim 50% din veniturile proiectului tb sa provina din taxe platite direct de utilizatori.

Imho, auto Comarnic-Bv e singurul proiect transport care se poate incadra in aceste criterii.
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by PaulS - Today at 09:51:27 AM

Traveler through life
"În acest videoclip vă prezint aspecte, din câteva zone, cu stadiul lucrărilor la autostrada A1, sectorul Pitești - Curtea de Argeș. Imaginile le-am surprins pe 17 mai 2024, în următoarele locuri: Zigoneni, Băiculești, Vâlcelele, Valea Mărului, Budeasa și Bascov."

   
 
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by Xed - Today at 09:50:47 AM
Am trecut sambata in jurul orei 12:00 pe la nodul A0 x A1 si pot spune ca am ramas putin surprins vazand oameni si cateva utilaje in teren. Erau vreo 3 basculante impreuna cu 2 excavatoare ce lucrau la cele 2 brelete dinspre Bucuresti, 2 topografi si inca cativa lucratori raspanditi ici-colo.
Cand am revenit in Bucuresti la ora 15, desigur, nu mai lucra nimeni dar hei... au mai avansat 0,002%  :D
#6
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by oneway - Today at 09:50:43 AM
^^ Or fi ceva lucrari pe sub pamant.. cine stie ce catacombe si nu le vedem noi  :o
#7
Linii / Re: Magistrale feroviare in Ro...
Last post by Ionut - Today at 09:46:42 AM
Harta de la CM PT.
Am început reuniunea.

Harta proiecte feroviare CM PT Timișoara 20-21 mai 2024.

#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrăzi în România: dis...
Last post by Ionut - Today at 09:44:21 AM
Harta de la CM PT.
Am început reuniunea.

Harta proiecte rutiere CM PT Timișoara 20-21 mai 2024.

#9
[Sud-Vest] Proiecte / Re: [DJ] Centura Craiova
Last post by cristi.dadalau - Today at 09:41:23 AM
Un mic update din traversarii peste CF: au ajuns si restul de grinzi insa a disparut macaraua cu care le-au ridicat anterior.
Ma gandesc ca o aveau adusa din alta parte si le-a expirat perioada de inchiriere.

O alta macara ridica la predalele pentru sectiunile deja complete.
#10
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A13 Sibiu-Bacău
Last post by hefaistos - Today at 09:22:32 AM
Împrumutul e luat si garantat de statul roman, nu contează proiectele finanțate. Sau, ma rog, contează mai puțin.
Problema e la deficit. Cheltuiala finanțată prin împrumut tot cheltuiala este, și se aduna la deficit.