[PH] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Ploiesti

Started by Ionut, September 27, 2016, 03:29:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dan_s

QuoteSe vede atat de bine pe harta cum Sos Nordului si Sos Vestului au fost gandite ca parti ale unui viitor inel. Nu mai zic ca ar trebui sa cumpere teren acum in incinta 1 Mai pentru o viitoare continuare a acestui inel spre zona de Est a orasului.

Nicio sansa, in incinta uzinei s-a construit magazinul Kaufland si este in plan un mall dezvoltat de Prime Kapital ,
inelul se va continua pe viitorul "pod de lemn" reconstruit - detalii aici
Ce mi se pare gresit la proiectul largirii este ca portiunea cu 4 benzi nu este pana la acest pod, in coditiile in care pana acolo nu ar trebui demolata nicio casa doar expropriat terenul pe ambele parti ale drumului actual si mutate tevile de termoficare aici.

Cristi N

Nu mi-as face griji foarte mari nici pentru magazinul Kaufland nici pentru viitorul mall.
Magazinul e o constructie metalica, cred ca e tipul de constructie care seamana cel mai bine cu un LEGO. Din punct de vedere tehnic este posibila "mutarea" cu 30 de m spre nord. Trebuie refacute doar finisajele si extinsa fundatia, restul se refoloseste.
Mallul, din ce am vazut va ocupa zona de nord, respectiv spatiul pavilionului si halei din spatele acestuia, cred ca Mecanica 7 era numele ei.

Cristi N

Au inceput lucrarile de demontare a podului "de lemn".













Imaginile sunt capturi din filmarea celor de la Observatorul Prahovean

Articol: link

Dan_s

Cateva poze si cu uriasul DEME:









Sursa FB

YESMAN

Zilele astea (mai precis, vineri seară - 5 apr) am văzut că se devia traficul către București din zona giratoriului de la Carefour Ploiești. Mai exact ieșirea din giratoriu spre BricoDepo și benzinăria Lukoil era închisă, semn că se apucă de giratoriul de la Lukoil. Așa că să ne așteptăm la o perioadă aglomerată în zona giratoriului Carefour. În plus, s-a făcut deja coloană de mașini la intrarea în Ploiești dinspre munte în zona Metro.

BogdanPetrini

Pe lângă asta, Consiliul Județean a anunțat și devierea (în sfârșit) a traficului greu de pe Centura de Vest către Centura de Nord pe pasajul de la Metro și DJ236 prin spatele Ploiești Shopping City.

Cristi N

Am trecut azi in jur de ora 16 prin zona si am facut cateva poze.

Intai sa vedem cum arata principala intrare in Ploiesti dinspre Campina, intersectia de la Metro/Petrom


Acum sa trecem la intersectia noastra, vedere de pe breteaua de intrare in Petrom, ne uitam spre Bucuresti.


Acum ne uitam putin mai de aproape, de pe peluza din fata Lukoil.


Vechea bretea spre BricoDepot acum blocata si cu parapetele demontate.


Aceiasi bretea dar acum vedem mai bine si viitorul griatoriu.


Sa ne uitam si spre DN1.


Si in final panoul lucrarii.





BogdanPetrini

Pare puțin cam mult deranj doar pentru un sens giratoriu. Nu înțeleg de ce demontează parapetul de pe bretea, din poză se vede că este dispărut până cel puțin aproape de Brico, nu doar în dreptul lucrării. Să ne așteptăm la vreo lărgire la 2 benzi între noul giratoriu și cel de la Carrefour?

Cristi N

Cred ca vor sa largeasca respectiva bretea, nu stiu daca la 2 benzi pe sens dar configuratia veche mi se parea cam ingusta, poate vor sa o si indrepte putin. Daca va deveni principala legatura intre DN1B si DN1 ar trebui sa aiba si caracteristici de DN.


BogdanPetrini

Răspund tot eu la întrebarea pe care am pus-o câteva mesaje mai sus. Vechea bretea pe lângă Brico este neatinsă, în continuare la fel de îngustă. A fost rectificată doar pe o distanță de câteva zeci de metri înainte de giratoriu, porțiune pe care parapetul metalic a fost înlocuit cu NJ.

stangabriel

Lucrarile din zona Lukoil Nord au fost finalizate:

Au inchis stanga din DN1 spre Metro, si ce era mai periculos, Intersectia Cu DJ  101l, a fost inchisa stanga, s-a pus parapete de beton mic pe toata lungimea.

Doar ca acest giratoriu face fata cu greu celor 3 intersectii adunate aici.

Din punct de vedere al sigurantei consider ca s-a rezolvat situatia.

KenyaSong

Multumesc pentru vesti!

Insa cei dinspre Buda/Nedelea pe DJ  101l cum ies acum spre Brasov?

Dan_s

Foarte "simplu" au doua variante: intorc pe sub centura pe DN72 Ploiesti - Targoviste sau merg pana la giratoriul de la intersectia cu drumul spre Strejnic  >:( :((

P.S. spre BV probabil vor merge spre Floresti, problema lor mare este cand vor sa mearga la Ploiesti Shopping City.

voicul

Intradevar acolo probabil va fi mereu trafic si haos de sarbatori.
Deja nu ar strica o prelungire a lui A3 pana dupa PL.