Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Calin

Quote from: MNU on December 01, 2014, 09:46:31 PM
Grija romanului a mai mare: ce are sau ce face celalalt... mama ei de treaba. Trebuie sa ne intereseze NUMAI ce facem sau ce avem noi!!!
Putem privi acest aspect si ca o sursa de motivatie pentru a creste , a ne dezvolta, a deveni mai buni decat suntem.Si astfel cred ca este un lucru pozitiv. Daca insa ne-am compara cu tari mai defavorizate , pentru a ne mandri cu realizarile noastre, cred ca ar fi un lucru negativ.Daca vad la vecinul un lucru bun, util, de ce sa nu incerc sa il am sau sa il fac si eu ? Este o sursa a progresului......Binenteles nu trebuie sa faci un scop in sine sa "iti bagi nasul" in treburile altora in loc sa iti faci treaba ta.......

stangabriel

Domnilor,tocmai azi si tocmai pe topicul acesta? hai sa ne linistim si sa ne bucuram ca se face ceva,ca am evoluat. Traim intr-o epoca a globalizarii,unde comparatia e necesara,noi crestem odata cu altii,vecinii ne forteaza sa crestem sau ne abandoneaza. Momentan suntem pe val.

Comunitatea aceasta a facut valul mai mare,putem si mai mare. Stiu ca nu jignesc pe nimeni de pe acest forum,dar pot spune ca avem cat meritam. Asa e la gramada. Stiti bine mostenirea si cate procente se aloca infrastructurii(aprox 7-8%). E greu sa schimbam asta,putem doar sa cerem mai multa atentie si transparenta. Sa facem cat mai mult cu ce avem.

Felicitari voua,cei care sunteti constienti de prioritati, peste cativa ani(zeci),nu ne vom mai compara cu vecinii la km de drum (ontopic) ,ci daca suntem confortabili cu km de drum modern pe care ii avem.(in rest offtopic,cu mult of)

Calin

#1127
^^
Vazand acest tabel -doar Polonia ne intrece ca suprafata si populatie......Deci , daca e sa ne gandim din perspectiva densitatii de km de autostrada pe km patrat de suprafata a Tarii sau la nr de km de autostrada la numar de locuitori , reiese clar ca mai avem destul de mult de munca......

MNU

Quote from: CristiM on December 01, 2014, 10:00:52 PM
Serios? Atunci explica-mi de ce e plin forumul de COMPARATII (tabele , statistici, si alte forme de evaluare si comparatie); cu ce au ceilalti , cati bani primesc - cati bani primim noi,  ce fac cu ei- ce facem noi cu ei, si alte paralele ( a se citii comparatii) ?!


Pentru ca suntem niste romani adevarati.

In loc sa ne preocupe ce procent din nevoile proprii este acoperit... sau cat la suta din nevoile proprii putem realiza in cati ani... etc, pe noi ne preocupa cati km am inaugurat comparabil cu Austria sau Croatia.

Really?!!

stangabriel

Really?...pai asta e numele topicului...... O:-)

Calin

#1130
^^
  Tocmai de aceea este foarte important acum ca cei care studiaza diverse trasee ale viitoarelor autostrazi  , sa le gandeasca in asa fel incat ele sa fie cat mai utile, atat pentru traficul de tranzit cat si pentru cel local.....Pentru ca daca acum nu se face acest lucru s-ar putea peste cativa ani sa ne dam seama de greseli si sa ne dam cu capul de pereti -si sa platim alti bani -multi- pentru modificarile necesare -sau sa mergem pe principiul "las' ca merge si asa".......

MNU

Quote from: stangabriel on December 01, 2014, 10:19:48 PM
Really?...pai asta e numele topicului...... O:-)

De fapt, mai mult decat comparatia in sine ma enerveaza afirmatia ca "stam bine". Nici macar nu sunt finalizati kilometri care sunt in circulatie dar e ok... "stam bine". :lol:

Calin

#1132
^^
  Cand vad comparatia cu aceste tari care ne-au luat-o inainte din acest punct de vedere, nu se poate sa nu imi vina in minte clasica intrebare "De ce ?" insotita apoi de "Cum de ei au reusit si noi nu ?" .......Iar de aici automat incerci sa afli daca aceste tari au implementat niste solutii la care poate noi nu ne-am gandit......Si iata o posibila sursa de progres.....

stangabriel

Pai stam bine fata de ce aveam. Inainte sa ne comparam cu vecinii,sa ne comparam cu noi din trecut. Apoi , abia acum incepem sa lucram,daca ar fi sa fi suparat,fi pe bunicii tai si pe vechiul Fiu al patriei. Deci,cum nu se poate,fi suparat doar pe ce se va intampla din acest moment si ia atitudine.

Calin

"vechiul Fiu al patriei"  :rofl: :rofl: :rofl: Suna tare bine !!! Sa speram ca vom vedea cat mai curand autostrazi care sa ne lege macar de marile orase ale Tarii si care autostrazi sa fie facute cu simt de raspundere ! Si mai sper de asemenea sa nu le vina ideea de a pune bariere pe autostrazi ca in Italia ,Franta ,etc. ci sa ramana rovigneta pe mai departe asa cum au si ungurii ,austriecii,elvetienii,slovacii si slovenii.Pentru ca acest ultim sistem permite o deservire a populatiei cu beneficiile autostrazii mult mai buna decat in primul caz -cu bariera.....Intretinere mai putina , intrari si iesiri mai dese -putand fi folosit astfel si de mediul rural-marile sate sau aglomerari de sate.Pentru ca , pana la urma, aceste autostrazi -chiar si cele cu 85% finantare europeana , sunt facute si cu banii nostri ai tuturor ! Iar cu cat mai multe persoane au acces la drumul rapid si mai sigur , cu atat vom avea mai multe vieti salvate de eventuale accidente.Si cred ca acest aspect este mai important decat oricare alt beneficiu adus de autostrada !

Calin

#1135
Quote from: CristiM on December 01, 2014, 10:36:13 PM
Haideti ca ne-am incins fara rost!    :cheers: 

LA MULTI ANI SI LA MULTI KM DE AUTOSTRADA ROMANIA!!

Abia astept sa vb despre gropile si denivelarile de pe A - PiSi , A - CoBra , A - BraBac (sau cum va fi botezata), A - etc, etc, etc, si topicul sa fie doar despre traseele de vacanta pe la vecinii nostrii.
Eu unul in mod sigur nu m-am incins , ba dimpotriva rad cu lacrimi de chestiile haioase scrise........Si ar fi si culmea sa ne suparam intr-o astfel de zi -as numi-o eu "zi sfanta a Neamului Romanesc".......
  De PiSi versus CoBra mai auzisem  :lol: :lol: :lol: dar de BraBac inca nu !  :lol: :lol: :lol: Omul cat traieste invata !
               LA MULTI ANI ROMANIA !!! LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR !!! LA MULTI KILOMETRI DE AUTOSTRADA !!!

alecu26

nici nu am stiut ca am trecut de Slovenia si Slovacia. Oricum Slovenia nu prea mai are ce construi. Si au niste noduri....WOW. Slovacia...inca mai au ce sa deschida.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Morosanu

Slovenii mai au un pic din A4 si-au cam terminat cu autostrazile. Si chiar asa, au niste noduri la Ljubljana si la Maribor ca pe la noi n-o sa vedem prea cuand!!
Politica distruge tot ce atinge.

alecu26

pe trei etaje....intradevar. Mai rare in partea asta de Europa.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

frunzaverde

Pentru ca vorbeam de drumuri nationale de pamant si alte fictiuni legislative de genul asta pe alt topic, ma intreb daca stie cineva situatia curenta unui anumit drum bulgaresc, I-7.

Drumul e clasat ca drum national de maxima importanta, gen DN7 la noi; cu toate astea, la un moment dat se ingusta la o banda (nu una pe sens) si apoi isi pierdea complet asfaltul, undeva in munti. Stiu ca am mers odata pe el spre sud; la un moment dat am facut cale intoarsa, nu am mai continuat, crezand ca ne-am ratacit (epoca pre-GPS), ne-a explicat un localnic din Varbita ca ala e drumul, da' nu e bun...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!