Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 25 Guests are viewing this topic.

perfidus

#40725
Felicitari echipei de filmari aeriene si foto la sol! Progresele sunt evidente pe lotul 4, avem balast stabilizat pe mare parte din terasamentele la care se lucra in zona carierei, la fel si la deal, s-au descoperit/spart si capetele pilotilor forati la pila lipsa de langa DN in zona CF, aia unde unghiul grinzilor cu axul DN-ului e foarte mic. Pentru fundatie s-a excavat temporar o banda de circulatie, deci stalpii vor incepe chiar aproape de parapetul DN. Prevăd ca in cca o luna maxim vom avea grinzi si la pasajul II de la deal, cel peste CF + DN.

La cariera am si eu o intrebare.... wtf este asta?



Multumim inca odata pentru informatii! Si indemn pe toti pasionatii sa doneze pentru filmari macar o parte din banii de suc pentru vara asta!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

Quote from: nelu55 on June 03, 2018, 07:08:12 AM
Pe LD2 sectorul D, pasaj A1-DC100,nici o miscare.In data de 02 06 am trecut prin zona.Nu mai era nici un utilaj la lucru,nici macar nu mai erau parcate la capatul lotului.Mai sunt rigole de betonat.

Mi se pare plauzibil ca erau niste subcontractori de-ai lui Salini care ori nu auzisera de incetarea contractului prin neadmiterea receptiei sau au tinut cu tot dinadinsul sa termine rigola aia.

Bogdan_Cluj

^^ @Perfidius
Ala este un zid de sprijin iar langa sunt rigole pentru apa. Zidul se vede fain pe filmarea API.

Europiu

@georgec: Este vreo legatura intre sondajele geo si AM?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

georgec

Quote from: Europiu on June 04, 2018, 12:58:24 PM
@georgec: Este vreo legatura intre sondajele geo si AM?

In logica mea ca sa poti sa stii amplasamentul final trebuie sa ai finalizate studiile geologice.
Acordul de mediu se emite pe un anumit amplasament.


alecu26

Perfidus, acolo s-a mutat traseul dupa alunecare si ruperea pilotilor. Si pentru a se incadra in coridorul expropierilor au factu zid de sprijin.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Quote from: georgec on June 04, 2018, 12:39:50 PM
De AM ce stim?avem o estimare sau mai stam dupa studii geo?

Estimarea mea, strict pe ce informatii am acum de la surse, este ca va fi extrem de greu sa fie emis anul asta AM. Daca va fi emis, cel mai devreme ar fi spre finalul anului. Deci mai trebuie multa rabdare indiferent de deznodamant.

Liviu M

Quote from: Ionut on June 04, 2018, 09:10:02 AMtermenele probabil ca se vor amana pana cand este scos AM sau pana cand este iminenta emiterea AM.
Eu nu pot sa-mi dau seama ce-i in capul lor de nu spun niciodata lucrurilor pe nume. In cazul de fata, sa dea o declaratie de genul "termenul e de xx luni de la eliberarea AM" si stie toata lumea la ce sa se astepte.
Asa, doar se umplu de respect...

rocklee

pe cand se da drumul la circulatie ....prin nodul de la  holdea  ???

poate face si cineva cateva poze ...sa vedem si noi.. :o

Ionut

Quote from: Liviu M on June 04, 2018, 02:01:26 PM
Eu nu pot sa-mi dau seama ce-i in capul lor de nu spun niciodata lucrurilor pe nume. In cazul de fata, sa dea o declaratie de genul "termenul e de xx luni de la eliberarea AM" si stie toata lumea la ce sa se astepte.

Pai e mult mai simplu sa nu spuna nimic sau sa promita marea cu sarea. Cand comunica precis, exact, cu termene asumate, este mult mai usor sa fie aratati cu degetul. Plus ca mereu pot da vina pe altii (constructori, proiectanti, UE, vreme, legislatie si, bineinteles, capul rautatilor - API). Si aici este valabil acelasi rationament - daca nu iese AM nu semneaza contractele pentru PiSi 1 si 5.

Eu doar ma rog sa iasa AM pe ce documentatie este acum disponibila pentru S2, 3 si 4...... sincer aici am dubii, desi expertii tot ma asigura ca se rezolva, ca se emite AM anul asta... eu sunt reticent. Indiferent cum ar fi, mai avem de asteptat. Mai vorbim despre AM la PiSi undeva prin septembrie. Atunci, TEORETIC, ar trebui sa fie gata RIM (adica gata si depus). Ar trebui, teoretic. Nimic nu e sigur.

RIM = Raport de Impact asupra Mediului
SEA = Studiu de Evaluare Adecvata (este livrat deja catre CNAIR si, CRED (nu sunt sigur), este si depus la Mediu)

Liviu M

Pai tocmai, ca mie mi se pare ca e invers.
Acum ei dau termene fixe pe care nu le respecta (si se fac de bascalie) si nu zic de ce nu le-au respecta (si iar se fac de bascalie), pe cand daca ar zice "dupa AM inca xx luni" ar arunca direct pisica la Mediu si nu i-ar mai bate nimeni la cap o perioada. In "grija" lor va pica fix ce e la ei in gradina, adica cele xx luni dupa AM.

Liviu_udr

Eu de anul trecut am oprit unde se termină A1 la Pitești, să fac poze la utilaje. Credeam că încep să lucreze când am văzut știrile cu posibilii câștigători. Evident că nu am avut ce poza. Nu am nici azi...
Acum discuțiile  despre AM, avize și toate cele...
Stai funcționarule în birou și dă-le pe toate a doua zi. Ce e toată mascarada asta!
La fel zona cu tuneluri de pe LD. Citesc aici că mai trebuie dat ceva. Păi bine, dar termenul de finalizare era MAI 2016, și tu stat ce vrei să mai emiți în 2018??
Pași pentru a face o autostradă:
1. Alegi constructorul câștigător, termen maxim 7 zile. Judecătorii să judece contestațiile chiar și noaptea, exact cum judecă cazurile de arest.
2. În această perioadă statul emite toate avizele necesare, exact astea despre care se discută acum.
3. După cele 7 zile începe efectiv munca

wifi

... si te ocupi si ca sa poata constructorul sa-si vada de treaba, adica expropieri, relocari, etc. Pe LD2, la 2 ani dupa ce a expirat termenul de dare in functiune, inca mai exista stilpi de curent pe mijlocul terasamentului. Te mai uiti si cum se construieste, ca sa nu iasa discutii, ca-i prea stramt, altfel de becuri sau rugozitatea asfaltului, doar de aia se plateste monitorizarea. La fel vezi si cum se sapa o fundatie ca sa nu se demoleze ulterior. Problemele incep de la SF, trimiti omul pe teren si nu pe Google, atunci gaseste si obstacolele reale, cimitir de exemplu.
La Holdea inteleg ca inca nu se circula pe relocare desi este terminata pt. ca se asteapta. Primavara probabil, aia abia a trecut, urmatoarea vine abia in 2019. Aviz pentru ce? Azi-maine auzim ca trebuie aviz pentru aviz. Sunt multi care abia asteapta sa fie gata, sa circule pe ea, domnilor! Macar bucatica aia de drum are asfalt calumea, ca restul...

gruiarew

#40738
Quote from: rocklee on June 04, 2018, 02:11:55 PM
pe cand se da drumul la circulatie ....prin nodul de la  holdea  ???

poate face si cineva cateva poze ...sa vedem si noi.. :o

Am trecut eu Duminică. Se circula tot pe lângă. N-aveam ce să filmez / pozez că era exact tot aia.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

lupualb

#40739
Am trecut si eu ieri pe la Holdea si nu era nimeni in giratoriu. Doar cateva masini parcate. Probabil se asteapta sa vina si perioada intoarcerii romanilor din strainatate pentru concediu, asta ca sa fie tabloul cat mai complet.