Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Sunt inginer si cred în cifre, dar stiu că te pot "fura". 
Cifrele astea spun ca Ilia-Deva va fi gata mai repede decât Dumbrava-Margina...
Serios ?....  :D
PS Stiu ca Lotul 2 este mult dincolo de Margina, dar totuşi NU conţine ecoductele....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


istvan78

Quote from: TibiV on May 25, 2015, 12:53:46 AM
Sunt inginer si cred în cifre, dar stiu că te pot "fura". 
Cifrele astea spun ca Ilia-Deva va fi gata mai repede decât Dumbrava-Margina...
Serios ?....  :D
PS Stiu ca Lotul 2 este mult dincolo de Margina, dar totuşi NU conţine ecoductele....

Dumbrava-Margina contine lucrari de valoare mica, majoritar terasament, ceva podete casetate, doar viaductul si nodul de la Margina mai trag la "cantar". Deci chiar cand acest sector va fi in circulatie, daca portiunea scumpa dinspre Holdea nu e abordata, gradul de realizare al intregului lot tot mic va fi.

rudi

Quote from: stangabriel on May 26, 2015, 11:55:20 PM
http://www.romanialibera.ro/economie/companii/16-kilometri-de-autostrada-in-2015-379737


Is it just me, or is there (besides naming the wrong lots) also a "slight" mistake in summing up?

"Mizăm pe Lugoj-Deva (25 km), Arad (10 km). Pe Lugoj-Deva lotul 2 avem promisiuni pentru 17 km care să fie daţi în trafic la finele acestui an. Plus cei 22 km ai lotului 4 din Lugoj-Deva. Maximum 84 km..."

25 + 10 + 17 +22 = 74 km, right?

icristian

Probably he added also the completed, but unused 10km from Lugoj-Deva 1 between Sanovita and Balint.

horatiu.cosma

The Lugoj-Deva(25km) section is actually Timisoara-Lugoj(Izvin-Sanovita). We all know the status of those sections in the field and there is no chance for Lugoj-Deva(4th section) to be opened this year. Also for 17 km of the second section, the latest updates also doesn't give us much hope. For me, most of those political statements  will remain just words...

TibiV

Quote from: istvan78 on May 27, 2015, 11:56:25 AM
Dumbrava-Margina contine lucrari de valoare mica, majoritar terasament, ceva podete casetate, doar viaductul si nodul de la Margina mai trag la "cantar". Deci chiar cand acest sector va fi in circulatie, daca portiunea scumpa dinspre Holdea nu e abordata, gradul de realizare al intregului lot tot mic va fi.

Asta am incercat si eu sa spun... Ca desi Lotul 2 este la doar 8,68%, Dumbrava-Margina are sanse sa fie dat in folosinta mult mai repde decat Lotul 4 care are 28%...
Probabil chiar cu Dumbrava-Margina dat in folosinta si restul inca in lucru, la nivelul intregului lot nu se va depasi 60%..
i
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Quote from: yetiman on May 24, 2015, 11:51:09 PM
Am extras doar cifrele:

A3 Gilau (Cluj Vest) - Nadaselu:    42%

A10 Sebeș - Turda Lot 1:     6.91%
A10 Sebeș - Turda Lot 2:    2.90%
A10 Sebeș - Turda  Lot 3:   16%
A10 Sebeș - Turda  Lot 4:    36%

Vezi ca am actualizat cifrele conform DRDP Cluj la 25.05.2015
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Uau!
Ce salt spectaculos la A3... De la 30 la 42 !...
Dar pozele pe care le faci tu ("mai nou" :) ) spun acelasi lucru...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

Cu, mai nou  :), am vrut sa spun zece luni,nu cred ca inainte facea pe fotoreporterul,dar ironia pozitiva nu ma deranjeaza de loc.

TibiV

Nu sunt nici 10 luni, primele poze de acolo au fost (dacă îmi amintesc bine) prin august-septembrie, si erau doar dealuri pe care apăruseră nişte camioane si buldizere portocaliu...
Dacă ne amintim de asta, nu putem decât să spunem "Jos pălăria, UMB!"....
( ciprebbe a fost acolo de la început... :) No ofense... :) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Cipri a fost acolo de la inceput, si ne-a incantat ochii luna de luna, nu cred ca are sens sa discutam despre reporterul onorific al acestui lot :).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC


stangabriel

#2264
Decent, pe alocuri realist.

Sper ca anul 2017 sa fie cel de inceput al autostrazii  Sibiu Pitesti. Concomitent cu ea vom avea in lucru doar Campia Turzii- Targu Mures, Nadaselu- Mihaiesti si ceva in Moldova.

Uite ca nici nu au mai pus pe lista Comarnic Brasov.