Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 6 Guests are viewing this topic.

adi

Cred ca mai bine iei legatura cu un avocat....

mihaionescu

#121
@expropriatul

Nu prea cred ca o sa treaca autostrada prin localitati. Pina acuma foarte putine cladiri din ce am vazut au fost demolate.

ciprebbe

"Eu am casa contruita  in 2013  cu autorizatie eliberata de primarie/cadastru..."

E intabulata pe tine sau nu? pt ca nu ai specificat daca e gata din 2013 ( cu intabulare) sau autorizatia e din 2013 si nu e intabulata.
Daca au oferit asa suma mica am impresia ca nu e intabulata, altfel trebuia sa apara in evidentele lor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

expropriatul

Da. Intabulata in 2013. Practic a fost construita in anul 2012 de o firma de la care am cumparat-o. O casa identica in oglinda, e in aceeasi situatie cu noi, doar ca e achiziotinata prin credit Prima Casa ( deci evaluare facuta de banca, etc)
Ba da, fix prin mijlocul satului Rusi-Ciutea trece, rade vreo 5-6 case acolo, si restul la Holt, Letea Veche din ce mai stiu eu. Ah si un service auto la iesirea pe Calea Barladului daca sunt bastinasi pe aici pe forum care stiu zona.

alecu26

#124
Ei o sa vina cu jandarmii tu o sa fi acolo cu avocatii si probabil Politia.

Din punctul meu de vedere constitutia e clara. "PREALABILA SI JUSTA DESPAGUBIRE". Acei 10.000 nu sunt justi deoarece se refera, din ce spui tu la un teren liber, fara case, conform unor evaluari din 2002.

Aici sunt de chemat in judecat toti: primari, ocpi, consilii locale, cnadnr.

Dar cum spune colegul...mai bine vorbeste cu un avocat...cat mai repede cu atat mai bine, si incearca sa iei legatura cu avocatii care au reprezentat CNADNR in aceasta procedura.

ATENTIE SA NU TE ATINGI DE BANI DIN CONT, ca aia inseamna ca ai acceptat despagubirea...si sa incepi actiunea inainte de termenul limita...cred ca 30 de zile dupa care se considera din nou acceptare tacita.

Oricum, dpdv practic, buldozerele garantat nu le vei vedea mai devreme de juma de an sau chiar un an pe acolo.

PS: oricum aberant ce se poate intampla in Romania. Astia te dau afara din casa, ca asa e legea...chiar daca e o eroare la mijloc. In fine...dupa aia ai castiga ceva bani la CEDO...dar dupa ce ai stat in strada 1-2 ani cu familia...ca cu 10.000 RON nu-ti faci nimic...degeaba recuperezi ceva de la CEDO.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Va rog, pentru discutii strict pe acest subiect, folositi PM (private messages, mesaje private).
Discutam public doar despre A7 aici. Multumesc mult!
:cheers:


alecu26

ar fi ceva sa castige de pe locul ala Astaldi-Max Bogl. Inseamna ca sunt destul de bazati daca au contestat...avand in vedere penalitatile...si ca in mod constant CNADNR a dat pe turci castigatori....
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

M-Power

Conform ultimelor evolutii ale minunatului masterplan centura asta a Bacaului se va mai face half-profile?... Se va mai numi A7 (nu ca ar mai conta asta in vreun fel), sau se trece la drumul express?

alecu26

crezi ca ei stiu? crezi ca si-a pus cineva oficial intrebarea asta?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

M-Power

Poate ne trezim ca Rus (in genialitatea lui) o amana pe dupa 2020.

iulius

#131
proiectul Centurii Municipiului Bacau:
30,8 km din care 16,269 km vor fi construiti la SEMI-PROFIL de autostrada (viitoarea A7)


expropriatul

Dar cu banii cum e? Am inteles ca e pe exercitiul 2007-2013, cu dispensa de UE se pot cheltui pana in 31 decembrie 2015. Astia o termina in 12 luni? Daca nu, ce se intampla?

alecu26

oricum e pe fonduri regionale cred....nu stiu care sunt regulile aici.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pasadia

Sunt aceleasi reguli, nu conteaza ca e POR, POS-T, POSCCE sau alt PO (Program Operational). Bugetarea e 2007-2013, finalizare 2015.