Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 18 Guests are viewing this topic.

voicul

De aia exista amanari.

Adica UE nu se uita la cine a dat banii? Ce speranta sa aiba sa se respecte termenele?
Doar asa prin absurd si dintr-o pura intamplare a "marii conjuncții" sau "Mercur Retrograd" - adica aliniere de planete.

Eu zic ca o sa mai iasa una alta, dar cat sa faci cu cativa oameni vs multi din CNAIR + alte ministere si legislatie din 1950?

hefaistos

La loturile de pe Ploiesti Buzau sunt sanse bune sa se termine atribuirea pana la final de 2022, mai ales daca se modifica procedurile de contestare.
Pentru celelalte loturi insa situatia devine critica.
16 luni pana la linia rosie, si procedurile de licitatie nici nu sunt declansate. Da... stiu nu e gata PT-ul nu e predata documentatia. Dar nu cred ca o sa le pes celor de pa bruxel ca proiectantul, ca CNAIR, ca legislatia de contestatie... Trebuie facuti pasi ACUM, cand inca se poate. In august 2022 nu vom putea decat sa ne lamentam daca lucrurile vor evolua in ritmul binecunoscut.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

alecu26

Oare nu se poate schimba pe restul loturilor in FIDIC Galben? Un PT chiar asa cum e...e o baza excelenta pentru un FIDIC Galben. Adica ii dai libertate antreprenorului...dar cu masura. Si il lasi pe el sa isi bata capul cu detalii de sudura, si tehnologie, si ce surub se pune aici si ce surub se pune acolo.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

hefaistos

Fidic galben insemna un an in plus (5 luni proiectarea, 6 luni "negocierea proiectului" cu CNAIR)
La asta se adauga problema dublei prestatii: un PT facut de proiectant si un PT facut de constructor.
In principiu sunt de acord cu tine, e mai bine ca executantul sa-si faca proiectul, apar mai putine plangeri privind calitatea PT-uli furnizat de beneficiar, care e prins intre proiectant (care a predat proiectul si o sa sustina ca totul e in regula sau ceva similar) si constructor care va gasi tot timpul motive de intarziere si claim-uri pe calitatea PT-ului.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

mike_us

Marți ar trebui sa fie ultima zi pentru depunere de oferte pentru Buzău - Ploiești. Se prelungește din nou?

pelan87

^
S-a prelungit, noul termen este 31 august.

ultrasbz

Vineri a aparut draftul deciziei etapei de incadrare pentru acordul de mediu pentru Focsani - Bacau, cu 11 zile mai devreme fata de estimarea mea.
Am updatat trackerul:

hvm

Clara treaba. Anul asta nici cu estimari din cele mai bune nu ajungem la alta licitatie cu oferte depuse pe A7. Nici in cele mai fanteziste vise.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

oneway

Cu parere de rau... s-a cam dus povestea cu "din 2 in 2 luni vom scoate si celelalte tronsoane la licitatie" >:(
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

mike_us

Eu as prefera chiar daca durează mai mult sa avem licitații care rezulta in firme care pot/vor să construiască. Si undeva anul viitor sa vedem primele utilaje pe teren ca o fi primăvara/vara.

NGC

Quote from: mike_us on August 22, 2021, 09:09:17 PM
Marți ar trebui sa fie ultima zi pentru depunere de oferte pentru Buzău - Ploiești. Se prelungește din nou?

Quote from: pelan87 on August 22, 2021, 09:19:04 PM
S-a prelungit, noul termen este 31 august.

Din ce se aude, se va mai prelungi.

survola

Eu speram la vești mai bune de la @NGC  :(

jalemare


hvm

^
Eu sper din tot sufletul sa avem clarificat tot ce e acum neclar in documentatia care o sa fie oferita la celelalte licitatii. Ar fi de bun simt sa nu spuna atunci: nu ne asteptam la asta....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

Numărul mare de clarificări prelungește termenul de depunere a ofertelor celor interesați de construcția tronsonului de autostradă Ploiești – Buzău
25 Aug 2021

Având în vedere numărul mare de clarificări solicitate de către operatorii economici interesați de construcția tronsonului de autostradă Ploiești – Buzău, parte integrantă a A7, și pentru a asigura o participare cât mai largă a ofertanților, CNAIR  a decis prelungirea termenului de depunere a ofertelor până la data de 16.09.2021.

CNAIR consideră că, în aceste condiții, realizarea obiectivului de investiții de tip fidic roșu (execuție lucrări) va beneficia de o documentație de atribuire optimă, astfel încât execuția lucrărilor să poată fi  finalizată în termenii contractuali.

CNAIR