Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

reed

la ce bun 2 benzi daca se descarca intr-o strada tot cu 1 banda pe sens?

hvm

^
pentru ca in vreo 10 ani  o banda nu o sa fie de ajuns.... Si atunci in loc sa expropieze tot traseul la valoare construita expropriezi doar ce este construit acum si nu are sens sa expropriezi decat atunci cand o sa construiesti...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

survola

Dacă aici faci 2 benzi pe sens, pentru DN1 câte benzi ar trebui?
Haideți să nu exagerăm.
Aici e important că s-a făcut acel pod peste Bistrița.

vancouver

Niciodata acolo nu se va ajunge la ambuteiaje / aglomerare, incat sa mai fie necesara inca o banda. Nici peste 5 nici peste 500 de ani.

Sunt multe motive, de ce nu se va ajunge niciodata la aceasta aglomerare, dar unul este cat se poate de evident: acel drum de legatura A7 cu DN15 are la ambele capete cate un giratoriu si nicaieri nu este posibil pe parcurs sa se mai adauge vehicule. Din giratorii nu vor putea niciodata sa plece atatea vehicule cat sa ajunga la limita unui drum 1+1.

In plus, sa luam vehiculele care vin pe DN15 pe o banda de la P. Neamt spre Bacau. Ele se vor imparti intre a merge inainte spre Bacau si a o lua spre A7. Ca si traficul pe care-l vezi acum pe DN2 care vine spre Bacau din sud, dinspre Adjud, 70-80% o sa continue spre Bacau. Intotdeauna in astfel de locuri traficul local predomina net. Deci max. o sa fie 30-40% din capacitatea unui drum 1+1.


De asemenea nu ai urmarit ce s-a intamplat pe centura Bucuresti, DNCB? Au largit drumul la 2 benzi pe sens, dar nu au gandit si intersectiile ca atare. Urmarea? mega mega ambuteiaje la intersectii. DEGEABA faci 2 benzi pe sens, daca intersectiile nu pot duce. Si degeaba faci si mega intersectii, daca apoi benzile alea multe se unesc undeva si din 5 beni faci 3 sau 2, de ajungi la mega ambuteiaje ca la Bruxelles, Paris, etc... Toata reteaua trebuie sa aibe o logica.

In fine, sa nu uitam ca va exista, suplimentar fata de ce vedem acum, un DX A7 - Piatra Neamt, care va dubla acest drum de legatura si intreg DN15. Deci absurd sa se faca orice modificare aici.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Raducu Popa

#6274
Pe bratul nordic, au revenit la treaba:


Dominik

#6275
Cat de curat si ingrijit pot sa lucreze ! +1 pt filmare
You're in Steelers Country

rocklee


cri123

4:50 - sau cum toarnă constructorii serioși rigolele....

Super!

RaduG

Min 8:50 ce drăguț din partea lor că au lăsat pomul acela pe poziție. Sigur era în coridorul de expropriere și puteau să-l dea jos fără probleme, dar au ales să nu o facă. Sunt curios ce soluție vor adopta cu rigola când ajung la el, sper să nu-l taie chiar acum la final :)

paulmare

cri aia e o chestie ultracomuna, si trameco/selina in vremurile lor bune tot cu asa utilaj simplu purtat pe monoblocul tractorului au facut toate rigolele, au fost "in camp" cu ciotul lor, umb mai au si masini de turnat rigole dedicate 

foarte curat ramane unde lucreaza portocalii, comparati de exemplu cu ce e langa A10 la pizza si aktor

voicul

Pai si oare de ce le folosesc asa de rar (daca tot le au)?

cri123

Eu am văzut prima dată mașinuța, sunt convins că mai au și alții (nu pizzaboys și actorii :( ).

Era mai mult o remarcă de cum ar trebui sa arate un șantier unde cuiva îi pasă. Și mai sunt și alte elemente: curățenia din zonă, cum arată toate betoanele, cât de eficient au hidroizolat podurile cu acea soluție (nu cu butelia ....).

Ce bine ar fi să mai avem 2-3 UMB....

Nu ai cum să nu îi admiri pentru ce fac.

TibiV

Quote from: cri123 on May 11, 2021, 08:28:54 AM
4:50 - sau cum toarnă constructorii serioși rigolele....

Super!

"Șănțuitoare" ... Masina de turnat santuri si rigole... Am mai vazut în niște filmari și la un moment dat chiar le-am cautat, dar n-am dat de ele...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reed

la fel si pe a3 Tg Mures,ne-a aratat azi colegul Pentium10

paulmare

^ de astea are umb , aktor etc https://crystaltech.ro/finisoare-beton-cu-cofraj-glisant-multifunctionale-turnare-offset-inset-power-curber/ - Wirtgen avea Umb, utilaj de "firma"
si ce e acolo in filmare la A7 dupa tractor, e ceva facut in romania in serie mica mica, sau home made, oricum sunt foarte practice daca e terenul orizontal