Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Azi mai devreme am dat un sincron înregistrat la Radio România Actualități despre A7. Cred ca saptamana viitoare apare.

ultrasbz

Quote from: NGC on January 15, 2019, 11:11:26 PM
Ploiesti - Buzau: 12.11.2018
Buzau - Focsani: 12.11.2018

Intr-un raspuns pe care l-am primit de la CNAIR, notificarea pentru inceperea contractelor a fost trimisa pe 18.10.2018.
Nu atunci se considera ca a fost ordinul de incepere? Ce reprezinta data de 12.11.2018?

Ionut

Aia a fost notificarea. Din cate inteleg eu, ordinul efectiv vine dupa. E o procedura in sensul asta, nu o cunosc in amanunt. Poate explica @horatiu.cosma, am impresia ca el stie exact.

Allex

Din cate am inteles eu ordinea este:
- anuntare castigator
- semnare contract (dupa solutionarea contestatiilor)
- depunere garantie de buna executare
- ordin incepere lucrari

Corectati-ma daca gresesc.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ultrasbz

Pentru Ploiesti - Buzau avem asa:
- 24.07.2018, 11:17 - incheiere evaluare financiara (nu s-a anuntat niciodata castigatorul in presa din cate stiu)
- 24.09.2018 - semnare contract
- 01.10.2018 - intrare în vigoare contract in urma consitituirii de către Prestator a garanției de bună execuție
- 18.10.2018 - CNAIR a transmis notificarea privind data de începere a Contractului
- 12.11.2018 (?) - conform lui NGC, ordin de incepere

NGC

Quote from: ultrasbz on January 18, 2019, 02:01:07 PM
Quote from: NGC on January 15, 2019, 11:11:26 PM
Ploiesti - Buzau: 12.11.2018
Buzau - Focsani: 12.11.2018

Intr-un raspuns pe care l-am primit de la CNAIR, notificarea pentru inceperea contractelor a fost trimisa pe 18.10.2018.
Nu atunci se considera ca a fost ordinul de incepere? Ce reprezinta data de 12.11.2018?

Raspunsul la prima intrebare e nu. 18.10.2018 e data in care au trimis notificarea, dar data efectiva de incepere e trecuta in notificare, adica 12.11.2018.

usiabc

Intreb pentru un prieten...  :lol:
Pentru Centura Bacau stiu ca sa semnat contractul.
Ordinul de incepere cand se da?  O:-)

Ionut

Teoretic se poate da în februarie. Dar vedem. Nimic nu e sigur... întreb la CM POIM saptamana viitoare.

NGC

O informatie pe fuga.

Nu am mai apucat sa scriu ieri, dar o vrabiuta a transmis ca in sfarsit s-a semnat si contractul pentru SF Bacau - Pascani.

Ionut

Chiar ca in sfarsit... nu au apucat sa semneze in decembrie. Prost, greu, vai de noi.

florin74

#2260
Quote from: transporter on January 28, 2019, 01:23:52 PM
Ieri am trecut prin nodul Soimus si in incinta CIC erau o gramada de camioane portocalii ale UMB, la unele soferii erau prezenti si se pregateau de ceva dar nu am stat sa vad mai departe ce se intampla. Mai tarziu inainte de intrarea in Teius am intalnit alte camioane UMB portocalii cu numar de BC care mergeau spre Aiud/Turda.

Incepe mobilizarea pentru centura Bacau?

horatiu.cosma

Ce sens ar avea să meargă de la Deva la Bacău pe la Turda?

Ionut

Declaratii oficiale CNAIR (directori). Astazi, SCS Transport.

A7 Centura Bacau. In doua saptamani CNAIR promite ca UMB promite :lol: ca vin cu PT la aprobare pentru ca sa se dea rapid AC. Neschimbat este doar in capete. Dar tot e ceva daca iese AC, ca pot incepe mai rapid cu capetele. Pentru cei 16 km de A, parte din A7, UMB le-a promis ca vine cu PT la aprobare in CNAIR in doua luni.

Ionut

Declaratii oficiale CNAIR (directori). Astazi, SCS Transport.

A7 Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani. Stiti ca toate cele 4 contracte pentru SF+PT sunt semnate, stiti si datele exacte. Cu Acciona s-a semnat pe 19 ianuarie parca au zis, nu mi-am notat. Ordinul de incepere cu Acciona vine in februarie 2019, asa promit... Celelalte 3 ordine sunt date, asa cum stiti.

AM CERUT sa fim implicati in procesul de intocmire SF si PT. Sa venim cu feedback. Transparenta. Sa ajutam. Sa dam feedback pe traseu etc etc etc. Ne-au promis ca da, ca gasim o varianta sa ne puna in procesul asta si sa mai primim si cate-o harta. Le-am cerut varianta asta ca altfel... ajungem iar in instanta... si nu e normal... Au acceptat public, verbal. Dar acum urmeaza practica.

Ionut

Declaratii oficiale CNAIR (directori). Astazi, SCS Transport.

A7 Pascani-Suceava si A7 Suceava-Siret. Vor fi DOUA licitatii separate pentru SF+PT, pe modelul Ploiesti-Pascani... au zis ca acum lucreaza la documentatia pentru licitatia SF+PT si lanseaza licitatie (SF+PT) in februarie-martie 2019 si aceste contracte vor fi pe POIM. O veste buna, ce sa zic... s-o vad si pe-asta... nu mai cred in promisiunile lor.