Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

12 Members and 22 Guests are viewing this topic.

jalemare

#7680
UMB!!!!!
Două noi tronsoane din Autostrada Moldova (A7), de la Buzău la Focșani, au de astăzi constructor desemnat!
Contractele pentru construcția tronsoanelor 1 (Buzău-Vadu Pașii) și 4 (Mândrești Munteni-Focșani Nord) au fost adjudecate de Asocierea SA&PE CONSTRUCT SRL – SPEDITION UMB SRL – TEHNOSTRADE SRL.
Tronsonul 1, cu o lungime de 4,60 km, a fost atribuit la suma de 689,99 milioane de lei, fără TVA.
Tronsonul 4, cu o lungime de 10,94 km a fost atribuit la suma de 763,72 milioane de lei, fără TVA.
Durata de execuție a contractului va fi de 20 de luni, iar perioada de garanție de 10 ani, după semnarea contractelor finanțate prin PNRR.
Semnarea acestor contracte va fi posibilă după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestații și după soluționarea acestora.

Cristian Pistol- Facebook

P3trut

Tronsonul ala 2 e de fapt tronsonul 4, asa-i? Ambele sunt centurile oraselor, si le-au dat pe mana celor de la UMB, stiind ca ei le vor face rapid si fara probleme. Partea proasta e ca amandoua nu pot fi folosite fara tronsoanele care vin dinspre sudul lor. Depinde deci si cine vor fi constructorii vecini.

StefanCelMare

Centura Focșani pare că se poate folosi, are noduri la ambele capete (relativ).
Centura Buzăului depinde de lotul Drum Asfalt (Selina) spre sud.

Ionut

Deocamdată Drum Asfalt/ Selina/ Trameco nu a câștigat lotul 3 Ploiești-Buzău, așa că poate nu ne antepronunțăm, mai ales că s-au admis 2 din 3 contestații.

danpandrea

Sper ca și în urma contestațiilor să rămână UMB să facă podul peste Buzău.

@P3trut - da, e tronsonul 4, dar n-ai ce să le ceri celor de la MT: Grindeanu a postat pe Facebook același anunț pus de @jalemare și 3 dintre fotografiile care îl însoțesc nu au treabă cu loturile în cauză.

StefanCelMare

Scuze. Știam că au câștigat licitația, nu mai știu ce probleme au mai urmat.
Deci, posibil Selina la sud, sau alții.

dr4qul4

Se pare ca UMB s-a specialziat pe poduri lungi la campie. Greu sa-i bata cineva. Mai si cele 2 poduri peste Siret, cel de la Cosmesti fiind foarte apropiat de cocoasa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


mirceaeliade

#7688
De remarcat ca din 10 Mai cand s-au depus 8+8 oferte, pana pe 6/7 Iulie au facut evaluarea tehnica, si pana la 4 August au facut si cea financiara. Deci doar 3 luni pentru decizie pt T1+T4.  Pentru T2 si T3 pe SEAP zic ca s-a facut evaluarea tehnica pe 19/20 Iulie, deci cam 2 saptamani mai tarziu. Grinda zicea ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare se anunta si ceilalti 2 castigatori, dar de dragul non-monopolului, personal sper ca nu va fi tot UMB.

Oricum mult mai scurt ca la Ploiesti-Buzau unde au fost peste 12 luni pentru decizie cu 2/3 rata de success.  Poate au facut rodajul echipa adusa de Grindeanu si pot sa o tina tot asa si cu restul A7+A13 si pe la sfartsitul anului mai selecteaza castigatori si in afara Ploiesti-Focsani. 

Si inca ceva; poate imi lipseste ceva dar cred ca licitatia era pe 1.01 si 1.13 miliarde RON si au atribuit cu 0.69 si 0.76.  Nu era limita minima de 80%?  Sau licitatia asta a fost inainte de noul barem minim?

edit: da pe SEAP zice "VALOAREA ESTIMATA FARA TVA:858.849.630,25  - 1.013.049.671,73  RON" si "VALOAREA ESTIMATA FARA TVA:954.651.123,74  - 1.126.547.701,06  RON".  Suspectez ca cineva va contesta de dragul de a contesta ca cica au sublicitat.

https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100136198

sillentium


GIV

#7690
@mirceaeliade de ce sa nu fie tot umb daca pot oferi un pret ok la o licitatie, se pot incadra in acel pret si mai fac si profit? ca sa nu mai zic ca se incadreaza si in termenul contractual...

eu mi-as dori sa le castige si pe  focsani bacau.. daca e sa ne gandim si la alte beneficii cum ar fi faptul ca banii raman in tara si locurile de munca eu zic ca e bine...

FlorinR

Din ce scrie in articol nu se intelege ca ofertele sub pragul de 80% sunt respinse automat, ci ca se re-verifica sa nu fie sub valoarea de piata.

MihaiD

Cred că UMB e mult în față deja pe A7, la ce se vede la Adjud. Munți de fier și de agregate. Cred că au deja gata o mulțime de grinzi în cele două hale mari. Nu trebuie decât să le transporte unde trebuie puse în operă. Nu ar fi o surpriză pentru mine să ia totul de la Buzău până la Pașcani.

horatiu.cosma

^^^
Mirceaeliade, cred că faci o confuzie la comparația cu Ploiești - Buzău. La depunerea ofertelor a fost cam acelasi interval, iar cu anunțul primilor câștigători e cu câteva zile mai rapid aici.

Nelu

PENTRU LOTUL 1 OFERTA II PESTE 80%
iar pe lotul 4 oferta ii 80%