Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 5 Guests are viewing this topic.

CătălinL

Cu ceva timp in urma, a fost o postare a unui coleg sau o comunicare din partea CNAIR/MT in care se menționa că s-ar fi aplicat ceva penalități de întârziere. Însă ce am observat la acel moment a fost că valoarea penalităților era derizorie (0,001% sau pe zi de întârziere). În economia generală a contractului, o penalitate de 0,001% pe zi raportată la o întârziere de 360 de zile este cantitate neglijabilă, respectiv câteva salarii de inginer.
Ca o remarcă personală, contractele astea par a fi făcute mai mult in interesul privatului, decât în interesul statului.

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind actele normative aprobate în ședința Guvernului României din 16 iunie 2022

7. HOTĂRÂRE DE GUVERN privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată, situate pe amplasamentul suplimentar, pentru asigurarea terenurilor necesare gropilor de împrumut şi pentru relocarea utilităţilor, aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum şi a listei imobilelor proprietate publică a unităţilor administrativ - teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Autostrada Ploieşti - Buzău", aflate pe raza localităţilor Săhăteni, Stâlpu, Buzău, Ţinteşti, din judeţul Buzău

gov.ro

TeoH9

A7: Licitația pentru tronsonul Pașcani – Suceava va fi lansată în scurt timp. 71% din investigațiile geotehnice, realizate – CNAIR.

Licitația pentru construcția sectorului Pașcani - Suceava (61 kilometri) din Autostrada Moldovei (A7) va fi lansată în cel mai scurt timp posibil, a anunțat marți Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Contractul pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate și a Proiectului Tehnic se apropie de finalizare, a precizat directorul general al CNAIR, Cristian Pistol, cu ocazia discuțiilor de la Consiliul Județean Suceava, cu autoritățile locale.

,,Până în acest moment au fost realizate 71% din investigațiile geotehnice, ceea ce reprezintă 7.444 metri liniari de foraj din totalul de 10.465 metri liniari prevăzuți în contract. Sunt mobilizate la ora actuală în teren 3 echipe, în sectoarele 1, 3 și 6, care execută foraje cu o adâncime planificată de 30 de metri", a detaliat Pistol.

Sursa:Economica

Probiu

Nu era azi termenul pentru raspunsul de la CNSC pentru lotul 3?  :hm:

mirceaeliade

QuoteDragos Benea:,,Aşa cum am anunțat la conferința de presă de sâmbătă, în această dimineață am fost la Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România, alături de deputatul Costel-Neculai Dunava şi secretarul de stat Gabriel Bunduc. Aici am reactualizat – împreună cu domnul ministru Sorin Grindeanu – foaia de parcurs pe proiectul autostrăzii A13, primind totodată confirmarea oficială că sectoarele Bacău – Paşcani & Bacău – Focşani din A7 ,,Autostrada Moldovei" vor fi scoase în licitație pentru execuția lucrărilor la mijlocul acestei veri (luna iulie).
https://www.bacau.net/proiectele-de-infrastructura-majora-ale-moldovei-si-judetului-bacau-merg-inainte/

CNSC contestatii cred ca apar la:
http://portal.cnsc.ro/decizii.html#

Ionut

E posibil să fie pierdut eu un detaliu pe PloBuz3, dar ce mai trebuie să facă acum CNSC? Acolo toată lumea a mers la CAB după ce CNSC a admis parțial două din cele trei contestații. :o

tom_sawyer

Azi a fost termen:

https://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000407587&id_inst=2

Incă nu s-a publicat decizia. Dacă nu s-a luat o decizie definitivă azi, mai durează pentru că se intră în vacanță judecătorească 1 iulie - 31 august.

Nevrax18

Pare că s-a amânat pt 28 iunie decizia.

slartibartfast

Destul de la limită. Sper să avem o decizie și să nu ne prindă toamna în plop.

lucian

Când vom vedea aici începerea lucrărilor in cel mai optimist scenariu? Ca sa nu mai zic ca ne dorim sa vedem cat mai curând ca se lucrează susținut la primele loturi...

Allex

Ordinul de Incepere al Lucrarilor (OIL) este estimat de catre CNAIR sa fie emis pana la sf lui septembrie (trim. 3 - 2022). Cam asa este si de asteptat. Odata emis OIL se poate incepe efectiv constructia.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Tavi

Numai bine să se facă amenajări de șantier, drumuri de șantier, acces, decopertări..

hvm

Nu mai tin minte daca sunt terminate exproprierile pe aceste doua sectoare... Ca altfel nu cred ca pot intra sa faca drum si organizare...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Allex

Din ce imi amintesc am vazut postat in urma cu cateva pagini cateva HG-uri cu exproprieri si in PH si in BZ, si zicea cineva ar fi rezolvate toate exproprierile, inclusiv gropile de imprumut.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Si din ce imi amintesc eu, marea problema era cea a gropilor de imprumut, nu a traseului...
Dar poate imi amintesc gresit.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)