Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

shogom

^pai n au zis ca l termina anul asta?
La Bz-Fc ma refer.
 Au revenit asupra termenului si n am vazut eu?

vm75

Eu cred ca vor deschide Buzau Nord - Focsani Nord anul acesta. Coalitia are nevoie de o perdea de fum, asa ca probabil vom vedea ceva in septembrie, inainte de al doilea tur si restul la inceput de decembrie, inainte de alegerile parlamentare. Primul (ne)moldoveam al tarii are nevoie de un spectacol acasa la el; de exemplu , de ziua Unirii s-ar putea apleca la Milcov sa-l sece dintr-o sorbire, impreuna cu fratii lui moldoveni. Pentru podurile metalice au nevoie cam de 6 luni din momentul in care ridica grinzile pana la deschidere, asa ca as paria ca in curand vom vedea macaraua la Rm. Sarat iar apoi la Buzau. Ca sa poata deschide anul asta, prin august ar trebui sa vedem si parapetele in curs de montare. Oricum, in urmatoarele doua luni va deveni tot mai clar daca sunt sanse pentru acest an. Sper sa se deschida complet Buzau Nord - Focsani Nord, pentru ca o deschidere pe sectoare mai mici mai mult ar încurca traficul

paullie

#12017
Desi imi doresc sa deschida cum spui tu sper sa nu reuseseasca. Nu de alta dar trebe sa si-o ia in infreza si Prim Buzoianul tarii si Ionel pantofi de ginerica si Grinda si Pusca ala de calibru mic.

Feri

Mulțumim @Raducu Popa
A7 | Nod Râmnicu Sărat si pod peste Ramnic | Stadiu lucrari 01.06.2024 |

Ionut

Noi ne facem probleme dacă termină WeBuild un singur pod peste canal la Merișani unde au o deschidere mai complicată și încă 3 parcă simple.

Dar aici, plus alți 10 kilometri de structuri, vor fi gata cu siguranță.

vm75

Webuild nu are presiune si nu are niciun interes imediat sa finalizeze in 2024. La Merisani nu au finalizat pilele si nici grinzile nu se vad. In locurile unde lucreaza cu grinzi metalice se misca foarte incet. Problemele aparute la terasament inainte de Merisani probabil nu ii vor stimula sa se grăbească cu asfaltul, pentru ca ar fi pacat sa-l demoleze in cateva luni daca se lasa.
La Rm. Sarat toate grinzile sunt pregătite pentru a fi ridicate. Restul pasajelor au grinzi de beton, care pot fi finalizate in 3 luni. S-au facut multe compromisuri pe toate celelalte santiere UMB si de aceea cred ca macar aici vor trage tare sa finalizeze in avans loturile 2 si 3, ca sa aiba cu ce se lauda PM. Nu am certitudini, dar nici nu ignor realitatea numai pentru ca contrazice teoriile mele.

dr4qul4

Eu nu vad progresul necesar pentru deschiderea circulatiei de la Buzau la Focsani.
Vad deschise cel mult 2 loturi, cocoasa si inca unul, pe care se vor axa pentru a deschide ceva inainte de alegerile din toamna.
Daca este cineva care mai crede ca UMB va deschide de la Buzau-Focsani anul asta, atunci eu sunt dispus sa pariez ca UMB nu deschide 60+ km neintrerupti pe A7. Sau veniti voi cu optiuni :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Eu am pus pariul meu, inclusiv în direct la TV...

dr4qul4

Doar un Youngster ar paria contra ta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ciprian85

#12024
@dr4qul4

Da, eu cred ca vor deschide Buzău-Focsani pana la sfârșitul anului.  Nu cred ca pot termina podul de la Buzău. Nu pariez de fel pe nimic. Progres se vede, mai sunt 6 luni bune de muncă.

Tic tac, tic tac... :lol:  :lol: vedem în decembrie

Ionut

Nu mai dați quote, vă rog, șterg comentariile și apoi vă întrebați de ce le șterg.

La subiect, reamintesc, termenul contractual pentru podul peste Buzău, parte din lot 1 Bz-Fc, este august, nu decembrie.

Tot august este termenul la cocoașa de la Focșani (lot 4).

Pentru loturile 2 și 3 termenul este aprilie 2025.

mike_us

@shogom Ca sa fim corecți doar lotul 1 si 4 au termene in trimestrul al 3 lea al anului asta. Lotul 2 si 3 adică 80% din tronson au termene in trimestrul 2 al lui 2025. Părerea mea ca o sa deschidă ceva anul asta si ceva la anul.

@paullie Este foarte trist ca am ajuns sa ne dorim sa nu se deschidă autostrada ca sa "o ia in infreza" anumiți politicieni care nu ne plac noua. Pina la urma pe drumul asta vor merge multe zeci de mii de mașini si vor ajuta economic România.

mirceaeliade

Daca nici cu datul pe spate al 'prea-maritei coalitii' sa ii aseze prea-sfauntului UMB exact asa cum cere, prea-sfantul UMB nu e in stare sa deschida la termen loturile Buzau-Focsani, atunci ce sa ne mai asteptam la restul de vreo 200 km care ii au in PNRR.  Aici UMB are cam cele mai simple loturi si le prioritizeaza in defavoarea celorlator 200 de km.  Si in afara de prea-marita-din-pix cocoasa de la Focsani, nu vad ce sa dea in folosinta anul asta/la termen.  Probabil ca vor termina pana in primavara inclusiv podul de la Buzau, dar pe vremea aia conform contractelor ar trebui sa fie cam gata inclusiv cu alte tronsoane la nord de Focsani.  Dar ma rog, unii se multumesc si cu atat de la infailibilul-UMB.

NoWords

#12028
Vor exista intarzieri pe toate loturile, problema e sa nu minta, ci sa dea termen realist.

Oh, wait, au facut asta deja  :troll: