Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 33 Guests are viewing this topic.

Denis

#26340
Deja s-a inrosit dn-ul de la Dumbrava spre Deva
harta

horatiu.cosma

Cine sa se apuce sa demoleze acum, de sarbatori? O sa vedem dupa inghet/dezghet ce se va intampla, la primavara. Nimeni nu se va apuca de demolat fara niste investigatii serioase.

TibiV

Văzând ultimele poze de pe LD2 (mulţumim rocklee !) nici nu cred că trebuie să ne bucurăm că s-ar putea deschide la termen...

Ar fi de preferat să întârzie, dar (măcar o dată de când lucrează în România) să dea în folosință un lot decent de autostradă...
Nu sperăm TS sau UMB, dar măcar... minimul bun simț.
Care acum este sublim, dar lipsește cu desăvârșire de pe LD2... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Anonymous Rider

#26343
Remetea Mare - Traian Vuia
http://www.youtube.com/v/uiDkARzUdFQ

LaterEdit: Îmi cer scuze pentru calitatea filmării; GoPro e renumit pentru sensibilitatea scăzută la întuneric; poate ajung mâine să fac o filmare pe zi

Dominik

Superb se vede noaptea, foarte multe lumini, multumim CristianSitov pt filmare !!!
You're in Steelers Country

RazvanN

Toate segmentele ce fac parte din A1 vor avea acelasi tip de semnalizare in final? Mai precis, elementele reflectorizante rosii sunt prezente si pe alte segmente deja deschise? Sau o sa se simta diferente intre fiecare lot, constructorul avand drept de decizie pentru implementarea anumitor elemente?
Personal acei catadioptri mi se par un pic obositori/suparatori. Am condus destul de mult noaptea in alte tari, dar parca acolo unde exista, sunt prezente doar pe o laterala a drumului. In filmulet mi se pare ca spatiul este mai mic intre parapete zona mediana si banda adiacenta decat ce am mai vazut cu alte ocazii.
De asemenea, sagetile de pe carosabil nu au o forma cam ciudata? Nu exista un normativ in privinta lor?

Multumesc tuturor pentru poze si pentru filmulet.


AUT_XY

Lugoj - Deva conists of 4 LOTs.
Am i right?
And the first LOT is Sanovita - Traian Vuia, or? And this is alread compled opened?
The LOTs 2,3 and 4 must be on the paper ready until May 2016 or?
I think that this is not possible and that the highway part Cunta - Saliste will be earlier repaired/opened in 2016 in comparison to any LOT of Lugoj - Deva.

Or? What do you think?

Ionut

Please read the information posted on the first post of this thread, you will find the details there.

GabiHd

Pe google maps e totul in regula acuma, mai putin nodul de la Topolovatu Mare, care va fi desenat curand. In cateva zile, 1, 2, 3, ar trebui sa se faca rutarea pe noul tronson.

Nelu63

Multumim Horatiu!  :cheers:  Multumim TS, ne-ati facut un frumos cadou de Craciun   :cheers: !Ma bucur ca au reusit sa deschida acest tronson inainte de termen  :banana: :gj:  Sarbatori fericite !

alecu26

Razvan...totul e reglementat. Proiectantul nu prea are drept de decizie.
Ce o sa vezi diferit fata de tronsoanele mai vechi: mult mai multe catadioptrii(dublu), și pe același sens sunt puse cu culoarea roșie pe ambele părți( înainte se punea copiat de la DN pe stânga sa vezi alb și pe dreapta roșu).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

Da, e reglementat. Doar ca o sa para diferiti de la lot la lot. De ce? Fiindca nu au fost curatati de la inaugurare. Si atunci cu cat e mai proaspat inaugurat lotul pe care te afli, cu atat o sa ti se para mai luminosi :).

boer_escu

Google Maps deja ruteaza pe autostrada pe sensul Arad - Sibiu, atat doar ca la Topolovatu Mare te trece prin sensul giratoriu.
Estimeaza sa fie cu 15 minute mai rapid decat pe DN7. Daca n-ar fi fost problemele de pe L3 Orăștie-Sibiu, atunci un parcurs Sibiu-Nadlac ar fi fost realizabil in principiu in  +3 ore!

stangabriel

Pentru Dn6 ,  Lugoj Arad, cum se  modifica timpii si distantele cu A6 si A1?

adiarc

Ca sa va mai temperez putin optimismul....lotul Salini -Impregilo (lotul 2 ,la conexiunea cu lotul TS ),in continuare nu are rigole laterale si bazale......partea plină a paharului e ca avem decupate șanțurile pt cele laterale ( pt porțiunea scurta ,vizibila din masina )si le-au acoperit cu folie....așa ca,Draga apa pluvială,fii ascultătoare si nu te infiltra pe unde vrei tu.  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura