News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

alecu26

Eu zic ca putem face o autostrada in lungul carpatilor. Ar trece exact prin mijlocul tari....si ar parcurge-o aproape in intregime.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

pai....cum...nu legam Bucurestiul de Moldova (si inca nu suntem stat regionalizat, descentralizat) dar sustinem doua autostrazi peste Munti spre Moldova.

Si pe de alta parte inspre vest, nu suntem in stare sa facem nici macar una...sau sa ne hotaram care o facem.

PS: postarea mea era o reactie ironica la postarea lui Viny...chiar daca nu-mi sta in fire...sa postez ironic...dar nu puteam sa scriu un post de sute de cuvinte sa explicam de ce naiba nu putem face asa ceva, acolo unde sunt muntii mai lati, nu avem culoare evidente si nici legaturi comerciale majore.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Toti care vor comenta offtopic primesc ban 3 zile.

dr4qul4

eu sper sa terminam odata cu gandirea asta extremista. Unii vor sa se faca peste tot mii de km, iar altii nu vor nimic.
cel mai bine ar fi sa incercam sa facem planurile pe masura resurselor financiare. cu un plus de maxim 25-50% pentru a avea rezerve.
Nu sustin proiecte grandioase ci doar vreau sa se inceapa cat mai repede cu loturi imediat necesare.
Raman la parerea mea ca trebuie inceput urgent Bacau-Iasi (+- capetele tg Neamt, Ungheni) si dupa avem timp sa ne gandim cum si cand facem restul.
Nu poti sa vi si sa spui ca avem bani, cand cele 2 autostrazi E-V costa 10 mld de euro si mai sunt si alte zone chiar mai importante.
din ce am vazut avem cam 3-3,5 mld fonduri europene + 0,5-1 mld din buget pe an . Chiar daca mai ciupim ceva de la UE, dar mai avem si DN-uri, centuri si DJ-uri.
Asadar, doar pentru autostrazi, putem spune ca, in cel mai optimist scenariu de crestere economica vom avea maxim 6 mld Euro in urmatorii 6 ani pt autostrazi!

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

#244
Interesant, as zice.
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/guvernul-cere-bani-de-la-ue-pentru-autostrada-iasi-a-targu-mures--82417.html

In orice caz, sumele vehiculate in articol sunt halucinante.
Un scurt citat:
România a transmis Comisiei Europene o listă cu peste 200 de proiecte, în valoare totală de 62,5 miliarde de euro, care să fie finanţate cu ajutorul noului mecanism de finanţare iniţiat de preşedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, pentru perioada 2015-2017. Cel mai mare proiect vizează construcţia autostrăzii Iaşi – Borş, cu o valoare totală estimată la 7,5 miliarde de euro, finanţare propusă pentru a fi încadrată în totalitate în mecanismul CE-BEI. Din autostradă au fost executaţi doar 52 km, iar 37 km sunt în lucru, scrie hotnews.ro. De asemenea, sunt pregătite studii de fezabilitate pentru 495 km, conform datelor Guvernului. Autostrada ar urma să lege centre economico-sociale importante ale României: Oradea, Zalău, Cluj-Napoca, Târgu Mureş şi Iaşi. Guvernul propune să contracteze experţi în implementarea proiectului, prin licitaţie publică, pentru a surmonta problema capacităţii administrative precare a beneficiarului (Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale). De asemenea, Executivul vrea să împartă proiectul în tronsoane de 50-100 km.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Nu am avut nervi sa ma uit. Poate are cineva dintre voi rabdare si energie si ne spune si noua daca sunt ceva chestii interesante.

https://www.youtube.com/v/6rNZ92KdaYc

silviu321

Uite aici un rezumat.

http://zdbc.ro/complot-in-regiunea-nord-est-contra-proiectului-autostrazii-bacau-brasov/

Discutii ipotetice despre nimic....
Iasi-Tg.Mures vs Bc-BV  a se remarca ridicolul situatiei  in conditiile in care ambele autostrazi sunt vehiculate mai mult ca si concept neexistant nimic concret

delacroix

Quote from: silviu321 on December 18, 2014, 01:08:07 PM
...
Iasi-Tg.Mures vs Bc-BV  a se remarca ridicolul situatiei  in conditiile in care ambele autostrazi sunt vehiculate mai mult ca si concept neexistant nimic concret
Gresit! Exista un SF si o actualizare in licitatie.. Exista si finantare e drept nu e beton dar e mai mult decat concept.
Ce sustin blablabistii e un un adevar, pentru Moldova, toata Moldova, e mai importanta legatura cu EU decat cea cu Bucurestiul, sustinut de un truism, Iasi-TgMures e in TenT core.

alecu26

e ridicol Iasi-TGM versus Brasov-Bacau. Corect era Iasi-TGM versus Bucuresti-Bacau-Iasi cu ramuri spre Galati-Braila si Albita-Chisinau.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

silviu321

Exista SF pt Iasi-Ungheni de ani de zile si .....pana sa se hotarasca poate va exista si SF pt BC-BV  (se asteapta desemnarea castigatorului).  Pana in momentul in care nu e licitat un anume proiect ( executie - si nici atunci lucrurile nu sunt sigure) in Romania nu prea poti spune ca exista ceva concret. La noi SF-urile se fac si se refac in principal pt a justifica anumite interese si de ce nu pt a mai da niste bani unor prieteni.

Discutia era Iasi -TG-Mures vs Brasov -Bacau (BC-Bacau)

In rest si eu sunt de acord ca pt Moldova (si Basarabia) e mai importanta o legatura pe autostrada cu Vestul decat autostrada spre Bucuresti.

dr4qul4

@alecu, bine spus. Iasi-TgMures = 6,1 mld euro. > Sibiu-Brasov-Bacau-Iasi.  iar ca trafic.......
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


teocharis

dupa saga VO vs VP va urma Valea Gurghiului vs Valea Oituzului?

de urmarit!

nedcatalin

Ma intreb daca am avea, ipotetic vorbind, A Buc - Brasov - Bacau, oare traficul greu de pe DN2 spre nordul Moldovei, ar folosi autostrada sau ar ramane pe DN..

teocharis

Quote from: dr4qul4 on December 18, 2014, 02:42:54 PM
@alecu, bine spus. Iasi-TgMures = 6,1 mld euro. > Sibiu-Brasov-Bacau-Iasi.  iar ca trafic.......

cum ai ajuns la acest scor?