Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pasadia

La un moment va trebui să îți cer ție (și lui cristi5) să îmi explicati de ce va tot "trage ața" spre Brașov (dacă e vorba despre altceva decât familia). Căci mno, poate oi fi eu prea satul de el.

Dar sper sa fac un reportaj pe feroviar înainte, nu de alta dar prea sunt semne că se apucă de lucru. Am văzut și eu ceva mișcare pe la Bod, dar nu am intrat deloc încă în zonele de șantier.

Elful821

In perioada 17-20.08 este inchidere totala statia Simeria in intervalul 09-19:30, circulatia trenurilor de calatori se va face cu diesel unde era cazul de schimb mijloc remorcare, iar aproape toate trenurile Regio din acest interval, cu tractciune electrica, sunt anulate. Antrepenorul va face transbordare. Dupa aceasta inchidere totala liniile 7-11 vor fi inchise pentru pentru rabilitare, de asemenea si linia directa a firului I de circulatie dinspr Orastie. Notificare termenului de finalizare este 17.08.2021.
In perioada 23-30.09 este inchidere totala Radna - Paulis, trenurile de calatori  de lung parcurs fiind deviate pe Lugoj - Ilia pentru racordarea firului I reabilitat.

District EA

Să vedem cum va arata peste o lună Km 614 - Radna Y. Acum arată astfel:






Și locul unde nu se întâmplă aproape nimic:

TibiV

Multumim.

Dinainte de Radna sunt praf... Si tot asa pana la Milova... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Andi

Quote from: Elful821 on August 13, 2020, 06:31:45 PM
In perioada 23-30.09 este inchidere totala Radna - Paulis, trenurile de calatori  de lung parcurs fiind deviate pe Lugoj - Ilia pentru racordarea firului I reabilitat.

Vizualizand videoclipurile postate de District EA, nu-mi dau seama despre ce racordare e vorba, firul 1 fiind inca nereabilitat iar firul 2 este departe de a fi gata chiar si peste o luna si jumatate. In schimb au un avans bun de la Paulis cap Y spre Km 614, poate anul asta e gata complet..

District EA

Din ceea ce am auzit, inflexiunea (racordul) intre firul 2 si firul 1 va fi undeva intre min 7:20 si 7:35 intre Paulis si Radna. Initial era vorba de intervalul 9-15 septembrie, acum vad ca e 23-30 septembrie perioada de inchidere totala intre Paulis si Radna.

paullie

Quote from: horatiu.cosma on August 15, 2020, 09:35:59 PM
S-a plătit avansul la Alstom-Arcada-Euroconstruct-Aktor pe CF Sighișoara-Brașov (loturile 1 și 3), vreo 300 de milioane de lei.

De lotul 2 ce se aude pierdem sau nu banii?

florin74

Se semneaza in perioada urmatoare....Se pregatesc acum documentele.

florin74

Quote from: florin74 on July 03, 2020, 08:35:08 AM

03.07.2020
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :-99,70%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 99,60%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 96,21%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 99%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 77% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 88% pe Coslariu Sighisoara
subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 42.25%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 43.71%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 29.19%
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 23.99%
Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti - Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureșt : ARCADA  75%

18.08.2020
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 97,1%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 99.2%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 77% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 88% pe Coslariu Sighisoara
subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 45.5%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 46.5%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 32.75%
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 27.08%
Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti - Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureșt : ARCADA  92.29%

Am eliminat din evidenta loturile Sighisoara-Atel-Micasasa. Sunt aproape gata si progresul e irelevant. In continuare semnalizarea ERTMS pe Sighisoara-Simeria bate pasul pe loc...
Si inca o veste. SF-ul pentru Predeal Brasov se va semna cu EGIS... Sunt in etapa de pregatire documente contract.

alinuttt

Pe cât de frumos e progresul pe km614-Simeria, pe atât de mult mă frământă progresul ERTMS.... Știe cineva ce se întâmplă cu semnalizarea pe Simeria-Sighișoara?

pasadia

M-am plimbat azi prin Gara Brașov, gara Stupini plus inca vreo 2 locuri intre. Singurele lucrări sunt in gara Brașov, însă sunt atât de anemice că nu prea ar merita menționate. Dar macar prezint niste poze unele neavând neapărat legătură cu zona aflata in șantier (zona oricum foarte mică).

(GPS) (GPS) Aici e o mica delegație de oameni de la birou. Ei vreo 10, muncitori rămași în urma, la umbra, vreo 2. (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) Powered by API/PUM imgur uploader



c o r v i n

Zona pasajului de la ieșirea din Deva spre Simeria. Lucru la linii zero, în schimb se lucrează la rutier, front Mureș.




















... ...

c o r v i n