Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Timelapse de la podul 2 de la Conop.
Camerele 1, respectiv 2. Enjoy! :)



District EA


Ionut

Timelapse și pe podul Nicolae Bălcescu.


Încă o dată mulțumiri celor de la WeBuild și CFR!

AlinR

@District EA
Buna ziua, nu va suparati ca intreb, dar de ce se aude acea bataie la rulare a trenului pe sina noua, asta am mai intalnit-o si eu persoanl cand am mers cu trenul pe portiuni de linie noua, se tot auzea o bataie ritmata des. Ma asteptam sa nu se auda nimic fiindca e calea de rulare/sina noua. E posibil sa fie de la boghiul vagonului? Multumesc anticipat.

frunzaverde

Cel mai probabil este o "roata patrata", bandajul unei roti a vagonului este uzat, si prin urmare roata nu mai e (aproape) perfect rotunda, ci are suprafete plane. Cand suprafata plana se loveste de sina se aude ca un ciocan care loveste fier, in mod ritmic.

Un vagon cu roti patrate ar trebui scos imediat din circulatie si remediat (ori prin inlocuirea bandajului, ori prin strunjirea rotii monobloc ori prin inlocuirea totala a osiei), pentru ca distruge infrastructura (o uzeaza prematur). Din pacate, nu se face in timp util, nici chiar la calatori, din lipsa de material rulant.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

AlinR

Multumec, asta ma gandeam si eu ca ar fi de la rotile vagonului. Era culmea ca sina npu nouta sa fie asa de denivelata.

alinuttt

Un video găsit pe youtube:


TibiV

CFR Infrastructura a postat ieri o filmare: Șantier lucrări feroviare Brașov - Sighișoara S1+S3


Bai, cat sunt de idioti. Zici ca au filmat un videoclip muzical...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

oc7avian

Deocamdată mi-a sărit în ochi o veste bună din filmare: portalul opus al tunelului Mureni progresează bine. În vizita din toamnă (H2 2022) abia pregăteau accesul





Powered by API/PUM imgur uploader

Calin88

Nu le e un pic rusine sa puna imagini cu cele 2 peroane amarate din gara Brasov, neterminate dupa peste 2 ani de la inceperea lucrarilor si chiar abandonate de vreun an de zile? Sau pasajul ala de la Feldioara care asteapta ultima culee tot de vreun an de zile? Bine ca nu au filmat mai aproape la Bod, sa se vada ca, dupa 2 ani de zile, nu au fost in stare sa faca nici macar forajele pentru pasajul rutier.
Probabil pe restul traseului chiar nu aveau altceva ce sa filmeze.

florin74

Quote from: florin74 on February 15, 2023, 06:11:37 PMIanuarie 2023
Semnalizare ERTMS Sighisoara- COSLARIU : ALSTOM    98.60% (financiar 88.08%)
Semnalizare ERTMS Simeria- COSLARIU : ALSTOM        97.50% (financiar 84.83%)

subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA          81.05% (financiar 68.31%)
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA    82.84% (financiar 76.38%)
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi                                      72.20% (financiar 64.55%)
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) :            58.85% (financiar 56.98%)

Secţiunea: Braşov – Sighişoara. Subsecţiunile: 1. Braşov – Apaţa şi 3.Caţa – Sighişoara."  : Asocierea Railworks (Alstom, Arcada, Aktor,Euroconstruct Trading 98) :  19.37% (financiar  15.72%)
Subsecţiunea 2 (Apaţa-Caţa) - Aktor: 14.00% (financiar 12.04%)

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  48.07% (financiar 71.63%)

Februarie 2023
Semnalizare ERTMS Sighisoara- COSLARIU : ALSTOM    98.60% (financiar 88.08%)
Semnalizare ERTMS Simeria- COSLARIU : ALSTOM        97.50% (financiar 84.83%)

subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA          81.95% (financiar 68.31%)
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA    83.10% (financiar 76.38%)
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi                                      73.05% (financiar 64.55%)
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) :            60.20% (financiar 56.98%)

Secţiunea: Braşov – Sighişoara. Subsecţiunile: 1. Braşov – Apaţa şi 3.Caţa – Sighişoara."  : Asocierea Railworks (Alstom, Arcada, Aktor,Euroconstruct Trading 98) :  19.40% (financiar  15.72%)
Subsecţiunea 2 (Apaţa-Caţa) - Aktor: 14.00% (financiar 12.04%)

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  50.68% (financiar 71.63%)

Ovii Stîngaciu

Foarte slab stadiul pe Brașov Sighisoara! Într-o lună sa evolueze 0,03% pe toate loturile???  >:( Pai deja e bătaie de joc .... Liniile 7-8 din gara Brașov sunt abandonate și nimeni nu lucrează ... Pe Brașov Stupini f1 abea acum au început să pună linia noua.... La Apața nimic , la fel și la Feldioara... Imediat trec 3 ani și nu se vede mai nimic ... Sub orice critica !! In rest pe m200 sunt mulțumit. Ah da și cu video-ul de la CFR infra... Penibil cum este realizat... Ei vor sa se laude cu nimic ... Da am fost și blocat pe pagina lor de Facebook fara nici un motiv !
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

ioandorin

@Ovii Stîngaciu
Nu numai tu ești blocat de către ei! Cred că ei au blocat comentariile!

Ovii Stîngaciu

#9823
Vizionare plăcută!
Mai mult nu am ce să comentez  >:(  :o  :((
Astept comentarii despre asta
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

District EA

Dimineață pe răcoare, din fuga trenului, 14 martie 2023. Au început excavațiile pentru ziduri de sprijin la tunelul Bătuța capătul spre Bata.







Powered by API/PUM imgur uploader

Zona Vărădia 14 martie 2023