[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

luc

L-a inaugurat azi la 11 cu tot alaiul de TV dupa el...cica ii da drumul in cateva ore

MRS

Am stat ca prostu' 2 ore ca cica-i da drumu'
A venit moshu' s-a plimbat, un pic la camere... A plecat; nu s-a dat drumul; poate dupa-amiaza...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Wadan

La ora 11:45, cand am intrat in oras, se circula pe pasaj, am vazut mai multe masini trecand.

doryan93

Primul pod al noului pasaj Mihai Bravu-Splaiul Unirii din Capitală, care permite circulaţia dinspre Calea Văcăreşti (Piaţa Sudului) către Mihai Bravu, a fost inaugurat, duminică (1 iunie 2014).







Sursa


Goldmund

#305

dr4qul4

La cat l-am asteptat nu am mai rezistat si aseara cand am ajuns acasa am dat o fuga pana la sun plaza ( desi eram rupt de oboseala si nu aveam nevoie de nimic anume).
Daca la dus a fost la fel de nasol, la intoarcere am facut 3 minute intre sun plaza si vitan.
Pasajul este destul de lat si din masina nu se observa ca este putin stramb.
In schimb asfaltul este ciudat. Parca ar canta sub rotile masinii. Nu au modificat devierile pt sensul de dus, asa ca acum au mai mult loc pt santier.
Acum stam cu ochii pe ei si speram sa-l termine si pe celalalt cat mai curand pt ca abia astept sa fac 3 minute si la dus.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


Goldmund

De sus arata bine pasajul si din filmarile de fata nu pot spune ca ar fi prea ingust. Cert este ca, prin terminarea acestei lucrari,  'zona' va trezi interesul investorilor seriosi si poate vor dispare si sandramalele(pe Mihai Bravu) care inca mai sunt acolo. Pasajul Basarab a schimbat in foarte bine o zona si mai saraca a Bucurestiului decat cea de aici.

Harry


Skorpishor

Am fost şi eu în zonă, chiar duminica de 1, fără să ştiu că abia atunci i-au dat drumul.
Ce m-a frapat pe mine este că nu le-a dat în gând să-l deschidă în două sensuri, cu o bandă pe sens până apucă să facă şi cealaltă parte. Căci la ce am văzut din fuga maşinii şi necunoscând zona, va dura o grămadă în aglomeraţia aia să facă şi cealaltă parte.
Dacă ar da drumul pe o bandă per sens banuiesc că ar fi aglomerat la intrarea pe pasaj, dar incomparabil mai puţin decât acum din sensul de nord. Eu am venit dinspre est şi am luat-o spre sud era catastrofă!

dr4qul4

#311
SI eu mi-am pus aceeasi intrebare dar daca ma gandesc mai bine s-ar putea sa aiba logica:

- la piata sudului urmeaza un alt santier, asa ca nu avea nici un rost sa creasca traficul de masini pe directia Nord-Sud. Pur si simplu se facea coada mai mare.
Asa, te gandesti ca tb sa stai la 2 santiere si ocolesti zona.


PS. desi eu mergeam doar pana la Cora si imi convenea de minune :P

In alta ordine de idei, se continua ritmul sustinut de lucru. Au inceput sa finalizeze din pilele celuilalt pasaj, iar fundatiile le-au cam terminat pe toate. Nu m-ar mira ca in iulie sa apara grinzile si pe al doilea pod.
Desi au deschis pasajul, nu au facut nimic pt sensul Nord-Sud asfel ca tot pe 1 banda se circula in cea mai mare parte. Desi aveau loc sa lateasca cele 2 benzi (care au 4 metrii si ceva total si nu pot fi folosite de 2 masini in acelasi timp in curbe) au preferat sa se extinda ei cu santierul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MRS

Au inceput sa monteze grinzi si pe cel de-al doilea pod.
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Sper ca maine sa dau o fuga pe jos sa fac cateva poze. Din masina e mai greu deoarece abia au loc 2 masini si traseul este in curba.

Avem 5 deschideri cu grinzi pe ele! rampele sunt in stadiu avansat si chiar au inceput sa apara si placile de beton.
Si pilele sunt in stadiu avansat cu exceptia pilei sudice a podului in arc (care e la stadiul de fundatie). In rest pila nordica e aproape gata!

Cred ca podul va fi dat in circulatie anul acesta! iar pentru primavara va ramane doar montarea liniei de tramvai.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024