News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

8 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Andrei.D

@tom_sawyer inițial am vrut sa scriu "dacă asta e ceea ce tu ai înțeles, atunci my faith in humanity is gone".

Am respirat și a venit iluminarea. Uite cum comentariul tău mi-a reamintit de ce nu are niciun sens să fac ceea ce era să fac. Cine nu vrea să fie trezit n-o să fie trezit.

N-am miză în asta. Continuați să faceți...orice credeți că faceți pe aici. Kiss ya.

Ionut

Pasiunea pentru infrastructură e stricată de niște... "domni" care mint cu nerușinare: Grindeanu și Umbrărescu, printre alții.

Mie nu îmi place să fiu mințit. Am fondat forumul ăsta nu doar din pasiune pentru infrastructură, ci și din repulsia față de minciună și datoria față de mine, față de familia mea și față de oamenii din țara asta de a pune reflectorul pe minciuna care ne este servită zilnic FIX de cei care ar trebui să ne reprezinte interesele.

Și cu voia lui Dumnezeu, voi face asta în continuare, așa cum o fac de ani de zile, alături de câțiva oameni.

Cei care promovează ura și minciuna nu suntem noi, ci ăia care se simt jigniți când cineva îi face moldoveni (sunt buzoian, apropo) și de cei care vomit minciuni fără argumente în prime time la Prelipceanu în emisiune. Plus alții care au fost înaintea lor și, probabil, vor mai fi după.

Și dacă vedeți ură aici, mergeți în alte comunități, eu nu am ținut cu forța pe nimeni aici și nici n-am s-o fac.

horatiu.cosma

Hai să mai respirăm puțin, măcar zilele astea. Oricum nu se va termina vreodată dezbaterea dintre "cuvantu-i cuvânt" și "las că merge și așa, macar se face ceva".

dumbravaandrei

Astăzi Nurol lucra de zor la Spătaru. Prin alte zone n-am avut treabă...

hefaistos

Umbrarescu a fost foarte lacom, asa e.
Dar realitatea de azi e asa:
1. Buzau Focsani va fi terminata in 2024, mai putin podul peste Buzau. Pentru ca nu cred ca au acacitatea sa faca si poful peste Ramnicu Sarat si cel de peste Buzau (ambele pe structura metalica) in timpul ramas iar eu daca as fi sef de proiect m-as concentra pe cel ce asigura continuitate.
2. Focsani Bacau va arata altfel ca santier din august - septembrie a.c., cand se vor termina terasamentele pe Buzau Focsani si "tavalugul" se va muta spre nord. Probabil ca va fi finalizata la sfarsit de 2025 sau inceput de 2026 (varianta 2 e mai probabila). Deci cateva (6-9) luni intarziere.
3. Bacau Pascani e tragedia. UMB nu poate duce in 2025-26 simultan si Focsani Bacau si Bacau Pascani. Iar pe Bacau-Pascani sunt o multime de utilitati ce ar fi trebuit relocate, in schimb troneaza semete in mijlocul lucrarilor. Ori, din cate stiu eu, este motiv clasic de extensii de timp. Deci Umbrarescu se pregateste pentru cazul in care nu se incadreaza in termenele PNRR, aruncand pisica la beneficiar pentru ca nu a relocat la timp. 
   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Sorinus

Coni lucra la nodul de lângă Baba Ana, dar pasajul nu are încă grinzi. Deci mai au destule de făcut.

tom_sawyer

Cică Pașcani-Suceava se licitează pe FIDIC Galben (proiectare+execuție), deși Search+Egis trebuia să livreze și proiectul tehnic, conform contractului.
Aceeași mișcare ca pe Alternativa Techirghiol cu Consitrans.

Alexandrei22

Ce firmă a făcut sf-ul și proiectul tehnic pe A7?(loturile deja aflate în execuție) dacă s-au descurcat cu bucata asta mare ce e așa de greu să câștige din nou licitația la alte sf-uri care includ și pt?? Of

alecu26

Consitrans a facut.
Eu sunt cimplet impotriva acestei practici. Acea de a face SF ul si PT ul la pachet. Il va face pe prpiectant sa isi prevada de la SF solutii cat mai simple...cat mai standard cat mai usor de copt paste, fara a fi inreresat de alte aspecte. Il va inreresa doar costul proiectarii.
In plus, fata de perioada cand a fost proiectat A7 (unde se lucreaza acum) au foat schimbate fazele de proiectare. De accea posibil, PTul facut sa fie bun pt maxim un FIDIC galben, nu un FIDIC Rosu.
Drumurile noastre POATE;

reed