Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

ando01

Actele sunt in regula, dar am vazut si unde intra A3 in zona pipera, trece fix deasupra caselor, nu cred ca mai poti sta cu geamul deschis.

minisoferul

Depinde cat de repede te obisnuiesti sau de profilul autostrazii din zona. Daca este zona dreapta se aude un zumzait asa constant si la 500 de metri de autostrada, daca este zona unde se franeaza si accelereaza este putin mai rau.

dr4qul4

fara suparare, dar traseul A0 a ramas acelasi de la studiul Iptana. Harta (si SF-ul) pe baza careia s-a licitat acum este datata Octombrie 2007! Ma indoiesc ca la acea data erau case pe (langa) traseu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

madac

Salut,
Au aparut si ceva marcaje in zona Bacu.

ando01

nu cunosc istoricul, dar nu ar fi trebuit sa se dea autorizatii de constructie in zona daca acolo urma sa se realizeze un asemeanea proiect de infrastructura

madac

#1145


Aici au aparut marcaje.

Ionut

Multumim! Cand zici "marcaje", te referi la acei tarusi, da? Vezi daca nu cumva observi si oameni prin zona si/sau un utilaj care foreaza (are un brat vertical si scoate carote, mostre de sol) pentru studiul geotehnic. Lotul acela (lotul 3) se termina chiar in DJ601A.

madac

Nu sunt tarusi. Unul dintre ele este betonat  si unul este marcat pe un stalp de electricitate. Au si numere.  O sa incerc sa fac cate o poza.

ando01

cele doua sageti sunt una pe un drum asfaltat al primariei iar celalta pe un drum neasfaltat deasemenea al primarie, iar drin drumul neasfaltat se fac 2 drumuri de servitute la ansamblurile din imagine, saptamana trecuta cand am fost prin zona nu exista niciun marcaj, insa nici nu iti dai seama bine deoarece vegetatia este mare si deasa pe toata marginea drumului

madac


madac

#1150

Ionut

Din ce-mi dau seama, sunt borne topografice.

Goldmund

Quote from: dr4qul4 on July 04, 2019, 10:03:45 AM
fara suparare, dar traseul A0 a ramas acelasi de la studiul Iptana. Harta (si SF-ul) pe baza careia s-a licitat acum este datata Octombrie 2007! Ma indoiesc ca la acea data erau case pe (langa) traseu.
Corect, dar "investitorul" a avut tot interesul sa cumpere loturi ieftine("langa viitoarea A0"), sa construiasca si sa vanda "vilele" cat mai repede, ca tot s-a amanat inceperea licitatiei/constructiei la aceasta autostrada...

Cunosc o familie care locuieste la 1 km (linie dreapta)de autostrada A8(de langa Stuttgart) si cand sunt acasa, ii deranjeaza zi si noapte un zgomot suparacios, mai ales noaptea, mai ales vara(bun, pe acolo trec cca 80 mii masini/24 ore, camioane la greu.

Ionut

Sursa: Aktor face foraje geotehnice pe lotul 3 undeva în zona Darvari-Teghes-Domnesti. Fără poze.

madac

Foraje si in Bacu la intersectia cu DJ601A.