[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Noua Piata Sudului, vineri 6 septembrie, pe la ora 11.30



Sunt gata toate cele 7 arcade frontale de langa sosea...





... dar a mai aparut un rand de arcade in spate...

... la care se turna de zor betonul

https://imgur.com/a/VTp7FnB
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#511
Astazi, la ora 11.10, am virat dreapta de pe Pache pe  Mihai Bravu.
Trecere de pietoni, autobuz oprit in statie (dar mai in spate decat normal....)
In spatele autobuzului un Garcea se urca in masina (mi s-a parut ca este de MAI, nu de politie locala) iar in fata lui o platforma se punea in miscare. Am ajuns-o din urma dupa vreo suta de metri. Credeti sau nu, dar autoturismului de pe platforma ii clipeau (ce cunoscut suna...) avariile. Inclin sa cred ca oprise in statia STB "Soseaua Iancului" (311 / 135)

La Matei Voievod / Vatra Luminoasa eu am oprit la coada de la semafor, platforma m-a depasit incet pe banda 1....

Avem si numerele de contact...

.... si asta ca sa fie clar cine se ocupa de treaba asta: CMMT - Compania Municipala Managementul Transportului.

Drum bun pana departe!...

Dupa 5 minute, am vazut o platforma identica, dar goala, venind dinspre Baba Novac spre Iancului.
Poate a fost o actiune mai vasta...

Ionut, am postat aici pentru ca este o experienta oarecum locala, de Bucuresti.... Evident, poti sa muti daca se potrivestemai bine in alta parte....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

Legat de numerele de telefon, 021 - 9544 este numarul de la Brigada Rutiera Bucuresti, iar 021 - 9752 este de la Politia Locala a Municipiului Bucuresti.


peri

Pe DN1, vis-a-vis de Aeroportul Baneasa, pe breteaua de la Bavaria Motors (sens Ikea->Buc) de luni am observat ca se taie gardul si a inceput defrisarea copaceilor care mai erau in zona.
Stie cineva ce se intampla acolo? Se lucreaza pentru o mai buna semnalizare pentru aeroport sau altceva?

RobertN

^
Salut,

Acolo era vorba să se facă un magazin (un Norauto, cred, sper să nu mă înșel), la un moment dat.

Oricum, regimul maxim de înălțime pe lotul ăla este de 8 m, ca atare cred că tot supermarket ceva, se face.

Earthchild


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

In sfarsit, de cand asteptam asta  :lol:

Proiect de hotărâre privind aprobarea realizării unui monument dedicat câinilor de serviciu denumit "Max, câinele erou", care să fie amplasat în Parcul Regele Mihai I al României (fost Parcul Herăstrău), zona Expoflora Inițiator – Consilieri Generali Comisii: - Comisia Cultură și Culte - Comisia Juridică şi de Disciplină

http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB/sedinte/ordinea_de_zi/db/20191212_78.pdf

TibiV

Mi s-a ridicat o piatra de pe inima...  O:-)
Urmatorul catel primeste numele Max...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


dr4qul4

o poza preluata de pe grupul fb Cetatean sector 3. Fotograful s-a semnat, asa ca nu mai e nevoie sa-l mentionez :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Noua Piata Sudului, 4 ianuarie 2020, pe la ora 11.30....
Vedere spre BIG, apoi ne rotim spre dreapta, spre Obregia/Racovita





La iesirea din pasajul rutier



In dreapta este accesul PP4, si in spate zidul cimitirului

Credeti-nu credeti, 4 ianuarie era sambata, si la pranz se lucra...

Interesanta solutia....

... peste arcadele din beton au pus vata minerala/bazaltica, peste care au pus tabla aia verde

Au inceput sa monteze si geamurile sub arcade....


https://imgur.com/a/6fjZfW2
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Lyvyoo

#523
Primaria Sectorului 2 implineste aproape un an de cand a inceput reabilitarea scarilor rulante ale pasajelor subterane de la Obor, a desfiintat copertinele dezolante si a lasat totul vraiste in jur, apa si poate ninsoarea patrunzand fara probleme peste noile scari sau in pasaj. Proiectul ar fi mai amplu ( https://www.cetateanimplicat.ro/articol-lucr-ri-de-modernizare-n-_1554027736.html ) Inclusiv gardurile au fost desfiintate astfel ca pietonii circula haotic printre masini, evitand pasajul atunci cand trec de la statia lui 21 spre metrou sau spre Bucur Obor. Pur si simplu nu mai am nicio asteptare de la cel mai jalnic sector din B si tare ma tem ca luna iunie nu va aduce nimic nou.








Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Quote from: TibiV on January 09, 2020, 02:28:06 PM
Au inceput sa monteze si geamurile sub arcade....


Astazi am vazut ca sunt montate toate geamurile de sub arcadele care dau spre sosea/pasaj...
Adica cele de aici:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)