Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#11115
E parerea ta ca e gratuita, mi-a iesit pe ochi ST4 la cat am fost pe el. Vorbesc din ce vad nu din auzite.
Am vazut falia si planul de alunecare cu ochii mei nu aveai cum sa visezi ce a fost acolo pe 8-9m lungime, arata ca un portal de tunel ce se afunda in pamant. Chiar daca pare rambleu, acolo une a alunecat era un ciot de debleu si a ramas pamantul natural.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Daniel_I

#11116
Quote from: alecu26 on May 23, 2018, 04:46:45 PM
As zice ca pentru sub 200 de oameni pe santier, progresul e uimitor la Pizzaroti.
As zice ca e necesar un fotoreportaj de la sol, cu tot lotul 1, de la nodul Sebes la Alba Nord, documentat asa cum trebuie. Parerile pe forum sunt impartite, pentru ca doar din drona nu vezi realitatea exacta. Se baga cineva in weekend ? :D
Portiunile unde se lucreaza si statusul lor pe sensul Sebes - Turda:

Zona Nod Sebes - > decopertari bretele - avans mic fata de volumul mare de munca
                -> pod tehnologic peste Raul Sebes - in constructie
                -> cariera balast pentru cei 14 km ai bretelelor - in constructie
                -> supratraversarea autostrazi pentru drumul agricol din Lancram - fundatia culeelor in lucru
Zona Giratoriul Lancram Lukoil, unde DN1 va supratraversa A10
                -> Spargere piloti forati, decopertare in jurul pilotilor - se lucreaza zilnic. Pilotii se sparg incet, deoarece e riscul sa apara fisuri in ei
                -> Terasamentul de la giratoriul Lukoil spre Raul Sebes - dupa constructia rigolelor mediane de colectare a apei nu s-a mai facut nimic
Zona Pod Raul Sebes
                -> Turnare placa suprabetonare - dupa montarea completa a grinzilor au luat o pauza, au mutat echipa in alta parte. Ieri am fost acolo si nu se lucra.
                -> inaltare terasament peste fosta balta de pescuit - terasamentul e aproape de cota
Zona Pod Raul Sebes - Oarda
                -> Constructie Rigole apa - se inainteaza incet dar sigur pe ambele sensuri.
                -> Finalizare terasament - Se pune pietris si se taseaza, banuiesc ca aici se vor apuca destul de curand de balast stabilizat si primul strat de asfalt
Zona Oarda
                -> Constructie culee - se lucreaza zilnic acolo
                -> Finalizare piloni viaduct Oarda - in lucru
                -> Casa inca neexpropiata. Se estimeaza ca se va demola curand
Zona Oarda - Raul Mures
                -> Terasament in lucru. Aici nu sa lucrat nimic din toamna anului trecut.
Zona Spratraversare DJ107C
                -> La subtraversare nu s-a lucrat deloc de anul trecut. Acum se incearca umplerea cu terasament pe o distanta de aprox 20 M intre supratraversare si culea podului Mures
Zona Podului Mures
                -> Pilonii din nord: sunt toti turnati.
                -> Pilonii din sud : se foreaza la pilotii ultimilor 4 piloni
                ->  Montare grinzi: De cateva saptamani avem o pauza din montatul grinzilor deoarece sunt lucrari la sol inca nefinalizate, care nu se pot efectua sub grinzi
Zona Alba Sud - nod rutier
                -> Nu se intampla nimic aici, desi ferma este expropiata de anul trecut
Zona bretea nod Alba Sud - soseaua de centura ALba
                -> S-au relocat toti stalpii Transelectrica,
                -> la terasamentul bretelei nu se lucreaza din Octombrie 2017.
Zona Nod Alba Sud - Pod Ampoi
                -> Terasament in lucru - Se lucreaza la balast stabilizat si asfaltare
Zona Pod Raul Ampoi
                -> Placa suprabetonare in lucru.
                -> Dupa pod spre Turda se lucreaza la terasament
Zona Pod Ampoi - Supratraversare DJ 107 Alba Drambar
                -> Lucrari slabute la terasament
                -> Culea supratrersarii DJ 107 in lucru
                -> Stalpii transelectrica relocati
Zona statia betoane Flore
                -> supratraversarea in lucru
                -> terasament in lucru. Aici se inalta rapid cu pamantul excavat din nodul Alba Nord
Zona Alba Nord
                -> lucrari de forare si inaltare piloni viaduc CF
                -> 3 linii transelectrica care trebuiesc relocate.
                -> Lucrari de ecavare si turnare rigole apa. Se cunosc detaliile din drona celor de la Unirea

Am incercat sa fiu obiectiv, si sa spun ce se vede de la sol, nu din aer. Poate e greu de urmarit, dar cu un google maps aproape cred ca se pot identifica toate zonele descrise de mine.
Sau harta de pe proinfrastructura.ro ->  http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=8/46.061/23.863/0
On The Road

Bogdan_Cluj

Daniel, poate cea mai buna si faina explicatie de cand urmaresc eu acest forum (+2) ... si asta fara poze :)


PS: mie mi-a fost usor sa urmaresc pentru ca in copilarie am colindat toata zona aceea cu bicicleta si la scaldat. Sunt curios daca cei care nu au fost in viata lor pe acolo, dar au urmarit acest thread au inteles explicatiile, ma astept ca in mare masura ca da.

Granata06

Serbanescu: Luna viitoare se vor da in folosinta ST3 si ST4. Pentru ST3 se vor armoniza punctele de vedere in ceea ce priveste calitatea lucrarilor. 

Este clar acum ca pe ST3 s-a amanat deschiderea astfel incat ST3 si ST4 sa fie receptionate impreuna.

Ionut

Am zis si noi asta pe surse. ^ A declarat aseară Șerbănescu asta? Ca l-am intrebat în direct ce fac cu ST3 și 4. E pe înregistrare. Eu nu l-am auzit răspunzând dar poate mi-a scapat, am avut acces doar la telefon......

Granata06


Ionut

OK, ma bucur, macar am reusit sa scot ceva concret de la el si o asumare oficiala a ce am dat noi pe surse.

Granata06

Defapt a spus asta (ca luna viitoare) inainte de interventia ta. Mi-a placut prestatia ta, una obiectiva si pe intelesul tuturor. Pe viitor te poti lega si de incompetenta CNAIR (acolo este marea buba): chix la Pitesti - Craiova, chix la Centura Bacau, amanari si evaluari de oferte care dureaza ani de zile etc.

alecu26

Daca constructorul a executat ca in proiect si a cedat (asa pare acum situatia) e viciu de proiectare.

Eu sunt curios acolo, avand in vedere situatia descrisa de Cipprebbe, cum au obtinut rezultatele necesare la testarea terenului de fundare, inainte de a continua cu restul lucrarilor.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ddfab

pe lotul 2, la zidurile de sprijin din zona santimbru, au reinceput lucrul la montat ancorele de sustinere a zidurilor. se lucreaza in spatele acelor ziduri si sunt slab vizibili din DN1. azi dimineata am vazut echipele de muncitori cand se duceau la lucru "dupa ziduri". sper sa nu ma insel cu ceea ce fac ei acolo. :D

voicul

In spatele zidurilor se pot face multe. Mai ales cu lipsa de toalete de pe drumurile din RO.

Ionut

Ce tare e asta. Aktor lucreaza dupa zidurile gri. Aktor lucreaza, dar nu-i vedem noi! :lol: Este ca in bancul ala sec cu tipul care vine acasa, isi gaseste nevasta in pat cu altul, iar smecherasul ii zice "Ba, tu sa crezi ce-ti zic eu, nu ce-ti vad ochii". Aktor sa se ia de mana cu Serbanescu si-ale lui #LucrariAvansate la nod Iernut care nu se vad din drona. Este cum zic ei frate, nu cum vedem noi! Ei sunt ascunsi. Lucreaza bine. Asta era, abia acum am inteles.

ddfab

^^^ bajeti! sa nu intelegeti gresit... nu este desfasurare de forte, sunt vreo 6-7 oameni si un buldo... asa au lucrat si mai demult.
pe terasament, in aceeasi zona, ieri au zgarmat suprafata cu o lama si apoi compactau cu un utilaj. au inceput sa apara aici buruieni sus pe terasament.

alexV

Ieri un avion zbura la joasa înălțime de/a lungul A10 lot 2, către Turda. Erați voi?



Sent from my iPhone using Tapatalk

alexV

Aktor și structura metalică noua din nodul Teius


Nimic nou de partea cealalta


Și aici cu ce se mai ocupa Porr, pe lotul 4, ca sa fie contractul 100% gata înainte de Recepție








Așteptăm deschiderea ...



Sent from my iPhone using Tapatalk